Turisty mají přilákat zábavní pořady, hudební vystoupení, výstavy a slavnosti.

Hrad Kunětická hora na léto připravil například výstavu dravých ptáků s ukázkami jejich výcviku, motorkářský sraz nebo koncert keltské a ostrovní hudby v podání kytaristy Michala Hromka. Na konci července bude památka jednou ze zastávek hudebního festivalu České hrady, před koncem prázdnin se koná dětský den s hrami a soutěžemi.

Zámek ve Slatiňanech chystá na začátek srpna noční prohlídky s ochutnávkami jídel podle starých receptů z místní kuchyně. „V létě si budou moci návštěvníci také koupit zvýhodněnou společnou vstupenku na zámek a do místní pobočky kladrubského hřebčína,“ konstatoval kastelán Jaroslav Bušta.
Na zámku v Litomyšli na Svitavsku je celé léto umístěna výstava historických hraček, rodiny s dětmi mohou navíc využít speciální prohlídkovou trasu ozvláštněnou strašidly.

Na hradě Svojanov na Svitavsku se na konci měsíce uskuteční oblíbená Divadelní pouť, koncem prázdnin vystoupení několika šermířských skupin na téma třicetiletá válka.

Moravskotřebovský zámek bude v létě hostit festival folkové a country hudby Moravskotřebovský bramborák, přehlídku rockových kapel z regionu, konec prázdnin zpříjemní tradiční festival věnovaný historii s názvem Kejkle a kratochvíle. (zr, čtk)