„Chceme jít cestou komfortu a absolutní pohody, a to je na festivalovém městu patrné. Jen na vysvětlenou, loni nám stačilo dvanáct set metrů plotu, letos spotřebujeme přes dva kilometry," zmiňuje zajímavou festivalovou matematiku šéfdramaturg Libor Pavlata, který je s celým realizačním týmem JamRocku poslední dny doslova na roztrhání, a dodává optimisticky: „Věřím, že letos bude Jam- Rock rekordní ve všech parametrech. Víc kapel, pódií, stánků, zábavy."

Pokud ještě s účastí na hudebním svátku váháte, máte čas na rozmyšlenou. Pořadatelé slibují, že omezený počet vstupenek bude k dispozici přímo na místě.

Den 1: ve znamení zahraničních hvězd

Hned zkraje zažije půlkulatý pátý ročník pořádnou hudební nálož. Pod Rozálku totiž přijede headliner letošního Jam- Rocku, jímž jsou američtí Awolnation. Dobrou zprávou pro fanoušky je, že to nebude pouze na otočku. „Jedná se o plnohodnotné vystoupení trvající hodinu a půl, což nebývá na festivalech zvykem," říká Libor Pavlata s tím, že nejpopulárnější současné americké festivalové kapele, ověnčené třemi platinovými deskami, bude patřit hlavní pódium od 21.30. Na něm se ještě před Awolnation představí angličtí sympaťáci Young Guns, zatímco na samotný závěr potěší všechna rockerská srdce americký kytarista Adam Bomb.

Domácí bigbítovou školu budou první den reprezentovat osvědčené značky Visací zámek a Blue Effect. Nebude však chybět ani osvědčené místní jméno. „Zvlášť upozornit bych chtěl na kapelu Shatter. Má současnější zvuk s elektronikou, chystá velkou show s efekty. Na JamRocku jako jediná hrála pokaždé, v tomto ohledu ji už nikdo nepřekoná," hovoří o pozoruhodné bilanci „pět z pěti" Libor Pavlata.

Den 2: s příchutí legendárních Queen

Pátek 15. června nabídne především nejúspěšnější ze současných českých hitparád: skupinu Mandrage a písničkáře Tomáše Kluse. K nim je třeba připočítat osvědčená jména kalibru Wohnout, Vypsaná Fixa, UDG, Support Lesbiens, Horkýže Slíže a v neposlední řadě výjimečné vystoupení skupiny, kterou jinak na festivalech vůbec nepotkáte. „Wanastovi Vjecy odehrají své historicky první vystoupení právě u nás," podotýká Libor Pavlata a hned přidává další páteční tipy: „Upozornil bych na skvělou punkovou česko-americkou formaci s dudy Pipes and Pints a zvlášť bych vypíchl orchestr Pirate Swing Band, který v konkurenci zhruba pěti tisíc kapel vyhrál renomovanou světovou soutěž a zahrál si za odměnu se slavnými Queen."

A právě duše frontmana Freddie Mercuryho bude v pátek se všemi fanoušky Jam- Rocku, a to prostřednictvím jeho dlouholetého osobního manažera Petera Freestona, který vystoupení Pirate Swing Bandu uvede.

Druhá páteční perlička je ze zcela jiného těsta. Na své si totiž přijdou i příznivci sportu, konkrétně mistrovského hokejového týmu Pardubic. Borci „Tesly" přislíbili právě na páteční odpoledne autogramiádu.

Den 3: málem od rána až do noci

Velkolepé finále pátého Jam- Rocku odstartuje ještě před polednem. Od 11 hodin vyzbrojí fanoušky dobrou náladou pořad Na stojáka v podání oblíbených komiků Rudy z Ostravy a Miloše Knorra, poté se již na třech pódiích vystřídají bezmála tři desítky skupin. „Vrcholem posledního dne budou britští Stringer Bessant, tedy druhá skupinu členů loni veleúspěšných Reef," připomíná loňský hit Jam- Rocku jeho šéf. „Neurazí ale určitě klasika v podobě MIG 21, Anny K., Alice s Danem Bártou či No Name, kteří na našem festivalu vystoupí vůbec poprvé," doplňuje… Karty pátého JamRocku jsou tedy rozdány a zbývá jediné: hodit starosti všedního dne alespoň na chvíli za hlavu a vyrazit!

JAN POKORNÝ