Přestože se na našich operních scénách hraje česká klasika stále méně, opera Divadla J. K. Tyla se jí věnuje pravidelně. S plzeňským divadlem spolupracuje festival už několik let a ohlasy diváků na jejich představení se řadí k těm nejnadšenějším. V posledních ročnících se nadšených ovací dočkaly dvě opery A. Dvořáka (Rusalka v r. 2010, Jakobín v r. 2012) a v r. 2011 Prodaná nevěsta B. Smetany.

Tajemství je předposlední dokončenou operou B. Smetany. Napsal ji na libreto Elišky Krásnohorské, s níž spolupracovat už na Hubičce. „Představení je velmi výpravné a Plzeňští nic neponechávají náhodě. Kvůli rozsáhlé scéně a technické náročnosti představení přijede technika o den dříve. S nimi do Skutče dorazí i mladý režisér této inscenace Dominik Beneš, aby osobně dohlédl na přípravu představení. Samotný soubor opery, orchestr a členové baletu dorazí v neděli asi čtyři hodiny před představením, začínáme v 16 hodin." líčí průběh příprav Lenka Balounová z odboru kultury.

Mnozí tvůrci berou tento operní příběh příliš vážně, nebo se naopak pokoušejí o směšnou frašku. Plzeňská inscenace vše s lehkým nadhledem propojila do stále se proměňujícího propletence, jehož základní jistotou je hudba a kořením smysl pro humor. Hudební vědci často označují Tajemství za nejlepší Smetanovu operní partituru. V podání plzeňského divadla slibuje nedělní představení v Kulturním klubu Skuteč jedinečný kulturní zážitek.