„Pořadatelskou práci zajišťujeme sami a baví nás to,“ říká starosta města Pavel Novotný

Diváci se mohou těšit na představení, kterému tleskali diváci na zahraničních scénách, třeba v Japonsku, Německu nebo Švýcarsku.

Festival, který potrvá do 15. května, představí obecenstvu směsici žánrů v podání předních českých a zahraničních interpretů. Třeba Verdiho Requiem zazpívají za doprovodu Filharmonie v Hradci Králové Češi, Němci a sólisté z USA, Havajských ostrovů, Srbska a Ukrajiny.

Na jednom pódiu se shromáždí dvě stovky účinkujících, což slibuje vskutku silný umělecký zážitek. „Ano, mohli bychom Tomáškovu a Novákovu Hudební Skuteč nazývat mezinárodním festivalem, ale na to si nehrajeme. Zůstáváme při zemi, vše si zajišťujeme sami a baví nás to. Nevyužíváme služeb specializovaných pořadatelských agentur, takže můžeme návštěvníkům nabídnout hodně kvalitní program za finančně únosné vstupné,“ říká starosta Skutče Pavel Novotný.

Součástí festivalu je páteční mezinárodní přehlídka dětských a mládežnických pěveckých sborů. To pro pořadatele znamená, že do města zavítají stovky dětí, které je třeba nakrmit a ubytovat. „Vše je připraveno ve spolupráci se ZUŠ Skuteč, děti budou spát v rodinách a stravu jim rovněž zajistíme,“ usmívá se vedoucí odboru kultury a školství Lenka Balounová.

Organizátoři hudební Skutče připravují festival u už od podzimu. „Jednáme s každým interpretem jednotlivě, vyjednáváme podmínky. Je to náročné, ale při pohledu na programovou nabídku festivalu myslím, že máme být na co pyšni,“ míní starosta Novotný. Záštitu nad osmým ročníkem festivalu převzal ministr kultury Jiří Besser. „Byli jsme u něj na návštěvě, moc hezky nás přijal a řekl, že naší hudební tradici fandí. Proto si vzal nad festivalem záštitu,“ pokračuje Pavel Novotný.

Ministr Besser není jediný z politiků, kteří Tomáškově a Novákově Hudební Skutči fandí. Osobní záštitu nad baletem Labutí jezero P.I. Čajkovského má náměstek hejtmana Pardubického kraje Roman Línek, který patří mezi pravidelné festivalové návštěvníky a může vývoj této kulturní akce nestranně posoudit. Při tiskové konferenci k VIII. ročníku uvedl: „Ve Skutči se podařilo v pomyslném stínu Smetanovy Litomyšle vybudovat festival, který se dostal do I. ligy. Vývoj festivalu mám možnost sledovat už od prvních ročníků. Zejména po provedené rekonstrukci kulturního zařízení se jeho úroveň ještě zvýšila a současně se zde rozjel bohatý kulturní život. Lze říci, že Kulturní klub Skuteč zajišťuje kulturní import pro Vysočinu .“

Opera, balet, opereta, sborový zpěv dospělých, mládežníků a dětí, smyčcové kvarteto, barokní hudba, komorní filharmonie – to vše nabízí od nadcházející neděle osmý ročník hudebního festivalu. Jednotlivé interprety a celý program představíme na stránkách Chrudimského deníku v sobotním vydání.

(ron)