Posledním úskalím výběru šatů, které nám ještě zbývá probrat je těhotenství nevěsty. Po zkušenostech s těhotnými nevěstami bych rozhodně doporučovala zvážit, jestli budete svatbu v těhotenství vůbec absolvovat. Ano těhotenství sice není nemoc, ale taky to není úplně běžný stav a svatba sice není žádné trauma, přesto žádná nevěsta není úplně klidná – stojí za to to kombinovat? Osobně bych se přimlouvala za svatby pouze v prvním trimestru, pak už je to víc problémů než řešení. Zažila jsem dokonce nevěstu v osmém měsíci těhotenství, byla sice statečná, přesto jsme byli všichni vystrašení, jestli náhodou neporodí ještě před svatbou nebo dokonce v jejím průběhu.

Ale k samotným šatům, těhotných nevěst jsou 2 druhy, ty které chtějí bříško zakrýt a ty, které ho chtějí zdůraznit. Pro všechny, ale v každém případě platí, že vybrané šaty by měly být vcelku – ne korzet a sukně zvlášť – a neměly by být přestřižené přes bříško. Šaty nemusejí být vysloveně hladké, ale přestřižení by mělo být buď nad, nebo pod bříškem, aby nikde netlačil šev. Ostatní požadavky na střih šatů zůstávají stejné jako u ostatních nevěst, tedy střih vrchní části šatů i sukně musí odpovídat vaší postavě, jak jsme probírali minulý týden.

Pokud jde o zdůraznění těhotenského bříška, nejlepší volbou jsou vypasované šaty, které se rozšiřují až v úrovni boků. Zvolit můžete i korzetové šaty, ale korzet by měl být vyztužený spíše méně, silné pevné kostice by byly přes bříško nepříjemné. Když chcete bříško schovat, zvolte šaty přestřižené pod prsy, buď volně splývající, nebo s řasenou sukní, která svým objemem bříško zakryje. Materiál šatů je lepší zvolit měkčí a poddajný, rozhodně ne tužený tyl nebo něco podobného, tužší materiál většinou přes bříško podivně trčí. A pokud jste v pokročilejším stádiu těhotenství, raději se rozlučte s představou, že něco schováte, větší bříško, je prostě vidět v každém střihu šatů. Osobně sice nechápu, proč skrývat těhotenství, ale vím, že mnoho z vás se nedokáže odpoutat od představy, jak ve vašich vybraných šatech vypadala modelka velikosti XXS v katalogu. Pokud si nechcete přidělávat vrásky tím, že se budete snažit něco skrýt a ono to nepůjde, raději přesuňte datum svatby – je to rozhodně lepší řešení než být vystresovaná nevěsta.

Když už šaty vyberete, nezapomínejte, že vaše těhotenství s sebou nese nutnost častějších zkoušek vybraných šatů, ideálně každé 3-4 týdny. Každé těhotenství je jiné a nedá se stoprocentně předpovědět, jak komu bříško vyroste. Pokud tedy vyberete šaty v 2. měsíci, půl roku před svatbou, může se stát, pokud vynecháte pravidelné zkoušky, že budete na poslední chvíli vybírat jiné šaty, protože do původních se nevejdete. Totéž platí, i pokud otěhotníte v průběhu plánování svatby, kdy už máte zamluvené šaty, i když se vaše těhotenství vaší půjčovny šatů netýká, přesto to potřebujeme vědět. I když budete mít vybrané šaty přestřižené pod prsy, které větší bříško zdánlivě zvládnou, nezapomeňte, že těhotenství mění postavu i jinak.

Úplně poslední věc, na kterou musí všechny nevěsty myslet při výběru šatů, je volba bot. Z hlediska etiky by mělo jít o boty s plnou špičkou a patou, stejně jako u bot ke společenským šatů, mnoho nevěst hřeší na to, že pod šaty s obručí nejsou boty vidět, takže si můžete vzít prakticky cokoli. U jednodušších šatů si přece jen s botami musíte dát více práce, nicméně ať máte šaty jakékoli, hlavním kritériem pro výběr bot je pohodlí. Nezapomínejte, že v nich budete celý den, je dobré koupit si boty několik měsíců dopředu a doma si je „ochodit", aby byly pohodlné. Výška a tvar podpatku je čistě na vás, podle toho na co jste zvyklá a v čem je vám dobře, pokud celý život nosíte botasky, rozhodně není dobré vytasit se na svatbu s 15 cm jehlovými podpatky, ovšem pokud v nich chodíte běžně…

Mnoho nevěst si říká, že se vždycky mohou během dne přezout, tohle řešení rozhodně nedoporučuji, zvlášť pokud je mezi výškou bot velký rozdíl. Sice to vypadá jako detail, ale výška bot ovlivní vaši výšku a tím i délku šatů. Šaty se většinou vybírají, případně upravují na konkrétní délku, ke konkrétním botám, a pokud je vyměníte, ať už v průběhu dne nebo klidně i před svatbou, je třeba, aby to člověk, který připravuje vaše šaty, věděl. V opačném případě skončíte s příliš krátkými šaty, což nevypadá dobře, nebo s příliš dlouhými šaty, což je nepohodlné, navíc riskujete zničení šatů a to není zrovna levné.

Lenka Vostradovská