„K hororu mám velmi kladný vztah, ale v Čechách bohužel nemá tento žánr tradici. Proto tady mám vždycky problém, když s něčím takovým přijdu,“ uvedl režisér.

„Hororů se přitom točí docela dost. Hodně oblíbený je tento žánr třeba v Belgii nebo Španělsku či Portugalsku,“ pokračoval Juraj Herz.
„Byl jsem na několika festivalech hororových filmů a vždycky mě tam dostala jejich atmosféra, která je úplně jiná než na jiných přehlídkách. Na běžném festivalu si nesednete s ostatními režiséry za jeden stůl, kdežto na hororových přehlídkách je to běžné,“ prohlásil známý režisér.

„Výhodou je i to, že diváci vědí, na co jdou. Například když se na plátně objeví měsíc, začnou výt jako vlci. Jakmile uvidí dveře, už křičí, aby je hrdina otevřel,“ líčil.

„Je to zkrátka úplně jiná atmosféra. Na takovém festivalu si člověk připadá, jako když se sejde jedna velká rodina. A to u žádného jiného filmového žánru není. Nedovedu si představit, že by se něco takového dělo třeba u milovníků romantických komedií, které osobně nesnáším,“ přiznal Juraj Herz.

Ten má nyní před sebou práci pro Národní divadlo v Praze. „Před lety jsem natočil pohádku Deváté srdce, před kterou děti utíkaly z kina. Nyní mě Národní divadlo požádalo, abych vytvořil divadelní adaptaci,“ pravil známý režisér, jehož záliba v hororech je zřejmá už od dětství.

„Zatímco jiní četli pohádky od Boženy Němcové, mě jako malého bavilo číst pohádky o rozseknuté ruce. Když Božena Němcová psala o dobrých čertech, já jsem měl raději ty zlé. To už mi zůstalo a asi zůstane do smrti,“ uzavřel Juraj Herz.