PÁTEK 18. KVĚTNA

Chrudim: Muzejní nocV chrudimském Regionálním muzeu se v pátek uskuteční Muzejní noc a muzeum bude otevřené až do půlnoci. Program zavede návštěvníky nejen do lesa na pytláckou stezku, ale provede je i po záhadách zdejších depozitářů. Příchozí se mohou těšit na setkání s cvičenými dravci či cizokrajnými hady, ale také na další pestrý a zábavný program. Součástí bude rovněž slosovatelný kviz o hodnotné ceny a půlnoční překvapení. Necháte se vtáhnout do tajů přírody a chrudimské historie? (man)

Dřenice: Kodex Rock
Taneční zábava se skupinou Kodex Rock se chystá v pátek 18. května na letním parketu.

Ležáky: Křeslo pro…
V pátek 18. května od 18 hodin začíná Křeslo pro Václava Cílka. Večerem provází Robert Tamchyna, klavírní doprovod Alena Strouhalová.

Hlinsko: Koncert Hlinečanky
V pátek 18.5.2012 18.00 hodin se v divadelním sále koná tradiční jarní koncert místní dechové kapely. Hostem večera bude úspěšný bavič a imitátor Petr Martinák. Předprodej vstupenek probíhá od 19. dubna v Turistickém informačním centru, Husova ul. 41, tel. 469 312 349 a také přes online rezervační systém na www.mfc-hlinsko.cz

Chrast: Chrastecká muzejní noc
V pátek 18. května 2012 se v muzeu koná Chrastecká muzejní noc , během které budou mít návštěvníci (v 19, 20 a 21 hodin) jedinečnou příležitost prohlédnout si jim jinak zapovězené prostory muzea „od sklepa až na půdu".

SOBOTA 19. KVĚTNA

Vestec: Víkend zasvětí závodění ve Vestci
Sportovní jezdecký klub při Školním statku Chrudim a Střední škola zemědělská a Vyšší odborná škola v Chrudimi pořádají o nadcházejícím víkendu parkurové skokové závody. I letošní jubilejní 35. ročník závodů se odehraje na kolbišti ve Vestci. Sobotní program několika kategorií soutěží o Pohár města Chrudim začíná v 9.30 hodin a potrvá do odpoledne. Nedělní pořad je vyhrazen hobby soutěžím a začíná v 10 hodin. V sobotu tak dojde na zápolení nejlepších východočeských jezdců v klasických soutěžích. V neděli se naopak představí začínající jezdci, kteří teprve sbírají zkušenosti, nebo i ti zkušení, kteří připravují nové koně pro další sezonu. Ve středu pak budete moci sledovat žáky zemědělských škol při jarním kole Ligy zemědělských škol. (man)

Slatiňany: 130 let od založení hasičského sboru ve Slatiňanech 
Den otevřených dveří v hasičské zbrojnici se uskuteční v rámci 130. výročí založení hasičského sboru 19. a 20. 5. od 9 do 16 hod., resp. od 9 do 14 hod. Druhá část oslav proběhne 9. 6. od 13 hod., kdy bude na pořadu slavnostní průvod od restaurace Bonet až do Zámeckého parku, kde proběhnou oslavy.

Slatiňany: Slatiňanské pozastavení
Na 6. ročník Slatiňanského pozastavení, který se bude konat v areálu zámeckého parku před hřebčínem, jste zváni v sobotu 19. května 2012. Je připraven bohatý kulturní program i řemeslný jarmark. Už před 9 hodinou je pro nejmenší připravena pohádka Královna Koloběžka, během dopoledne se na pódiu vystřídají děti ze Základní umělecké školy ve Slatiňanech, dětské soubory Formánci a Červánek, Bubeníci Svítání Pardubice a klienti Domova sociálních služeb ze Slatiňan. Kolem oběda děti přivítá klaun a připraví pro ně balónková zvířátka a toho vystřídá iluzionistická show Duo Fernando. Po obědě opět, jako každoročně, přivítáme Dechovku při ZUŠ Chrast, národopisné soubory Formani a Nisanka, děti ze ZUŠ Slatiňany a o závěrečnou tečku se postará mezi 16 17 hodinou skupina Doklobouku. Na jarmarku naleznete zboží nejrůznějších prodejců včetně celodenního občerstvení. Nabízet budou keramiku, nože, batikované i kožené zboží, kabelky, vazby a dekorace ze sušiny, svíčky, hodiny, šperky, oříšky, výrobky z proutí, ovčí vlny, z kovu a dřeva. Své řemeslo ukáže dráteník, kovář i další trhovci. Z občerstvení se můžete těšit navíc i na nejrůznější speciality jako jsou smažené koblížky, trdelník, cukrová vata a například dobroty z pekárny. Bude se malovat na obličej, svou nabídku také představí Občanské sdružení Boii z Nasavrk a všichni budou moci využít nabídky hřebčína prohlídky stájí či jízdu kočárem. Po celý den můžete zajít na zámek, kde jsou připraveny prohlídky i návštěva běžně nepřístupných prostor.

Mladoňovice: Dětský den
V sobotu 19. května 2012 od 14.00 hod.začíná u Kulturního domu v Pohledu (v případě horšího počasí v sálu) Dětský den.
Program:
14.00 slavnostní zahájení vystoupení taneční skupiny ZŠ Seč, slosování cen účastníků jarní soutěže pro mládež
14.20 „Souboj královen" dobrodružný příběh (skupina historického šermu)
15.00 „Šikovné ruce" dílny pro malé i velké (práce s hlínou hrnčířský kruh, korálky, pletení košíků, ševcování, zdobení perníčků, malování na různé materiály, drátenictví, ubrousková metoda, práce s vlnou tkalcovský stav,tvoření s FIMO, papírové drobnosti, rytířské dovednosti)
17.15 -„Budulínek" divadélko pro děti (ZUŠ Chrudim)
Během odpoledne: skákací hrad, trampolína, lukostřelba, chůdy, opékání buřtíků a nakonec diskotéka (do 20.00 hod.).

Slatiňany: Turnaj v mariáši
 Na 8. turnaj v křížovém mariáši jednotlivců a dvojic jste zváni do lesní restaurace Monaco ve Slatiňanech 19. května 2012. Začátek soutěže v 9.00 hod. Prezence účastníků v den konání turnaje od 8.00 do 8.45 hod. Startovné 270 Kč, pro členy Svazu mariáše 250 Kč.

Otradov: Okresní kolo hry Plamen
SDH Otradov vás zve od 19. května v 8:00 do 20. května do 15:000 na okresní kolo hry Plamen.
Disciplíny:
- Štafeta CTIF
- Požární útok s překážkami CTIF
- Štafeta 4x60 metrů s překážkami
- Štafeta požárních dvojic
- Požární útok.
Bohaté občerstvení zajištěno.

Chrudim: Resselovo náměstí sportuje
V sobotu 19.5.2012 od 08:00 až 12:00 si přijďte na Resselovo náměstí zasportovat, nakoupit, pobavit se! Vstup zdarma

Skuteč: Koncert dechové hudby Dubňanka
V sobotu 19. 5. v 18 hodin se v KKS uskuteční koncert dechové hudby Dubňanka. Krojovaná moravská dechová hudba Dubňanka bavila návštěvníky na IV. Dni s dechovkou na podzim loňského roku. Dvouhodinový konferovaný koncert jistě příznivce dechovky potěší.

NEDĚLE 20. KVĚTNA

Vestec: Víkend zasvětí závodění ve Vestci
 Sportovní jezdecký klub při Školním statku Chrudim a Střední škola zemědělská a Vyšší odborná škola v Chrudimi pořádají o nadcházejícím víkendu parkurové skokové závody. I letošní jubilejní 35. ročník závodů se odehraje na kolbišti ve Vestci. Sobotní program několika kategorií soutěží o Pohár města Chrudim začíná v 9.30 hodin a potrvá do odpoledne. Nedělní pořad je vyhrazen hobby soutěžím a začíná v 10 hodin. 
V sobotu tak dojde na zápolení nejlepších východočeských jezdců v klasických soutěžích. V neděli se naopak představí začínající jezdci, kteří teprve sbírají zkušenosti, nebo i ti zkušení, kteří připravují nové koně pro další sezonu. Ve středu pak budete moci sledovat žáky zemědělských škol při jarním kole Ligy zemědělských škol. (man)

Slatiňany: 130 let od založení hasičského sboru ve Slatiňanech
Den otevřených dveří v hasičské zbrojnici se uskuteční v rámci 130. výročí založení hasičského sboru 19. a 20. 5. od 9 do 16 hod., resp. od 9 do 14 hod. Druhá část oslav proběhne 9. 6. od 13 hod., kdy bude na pořadu slavnostní průvod od restaurace Bonet až do Zámeckého parku, kde proběhnou oslavy.

TIP OD SOUSEDŮ - Golčův Jeníkov: 1. Festival dechových hudeb 
V neděli 20.5.2012 ve 13:00 hostí letní parket klub Vagon Golčův Jeníkov (u zastávky ČD) festival, který je tentokrát spojený s oslavou 80. narozenin Josefa Zímy. Účinkují: Libkovanka Zd. Beneše, Šeucouská muzika ze Skutče, Hlinečanka, Golčovanka Tomáše Kotěry s oslavencem Josefem Zímou (křest nového CD). Moderuje Alexander Hemala.