PÁTEK 17. SRPNA

Bítovany: Arakain v Bítovanech
V pátek 17. srpna hraje v Bítovanech Arakain.

Rváčov: Výstava malířů Vysočiny
Do 19. srpna je ve velkém sále hostince k vidění tradiční výstava malířů Vysočiny Markéta Adámková, Pavel Dalecký, Hana Vašková a díla klientů domova sociálních služeb Slatiňany. Otevřeno: Út Ne 9 12, 13 17 hodin.

Seč: Hasiči se spolu utkají pod hvězdami
Minimální osvětlení jen dává tušit obrysům čerpadla a hadic. Třeskne výstřel a závodníci vyběhnou. Takto bude probíhat už patnáctý ročník večerní soutěže v požárním útoku, která začne už v pátek od osmi hodin večer na požární stanici Seč. Soutěžit mezi sebou budou družstva dobrovolných hasičů nejen z Pardubického kraje.
„Tento druh soutěže je pro závodníky ztížen minimálním osvětlením, což klade velké nároky na přesnost práce s hasičskou technikou. Noční atmosféra dodává soutěži netradiční náboj napětí a celá akce je pro přítomné diváky velmi atraktivní," uvedla tisková mluvčí Hasičské záchranné služby Vendula Horáková. (lv)

SOBOTA 18. SRPNA

Kladno: Noční požární útok
Sbor dobrovolných hasičů Kladno pořádá v sobotu 18. srpna v hasičském sportovním areálu za kulturním domem 17. ročník noční soutěže O pohár starosty obce Kladno v požárním útoku žen a mužů.Prezence a losování pořadí se uskuteční od 19 do 20 hodin, následovat bude nástup družstev. K zahájení soutěžních pokusů dojde 15 minut po 20. hodině. Slavnostní vyhlášení nastane 20 minut po ukončení soutěže. Akce je spojena s poslechem disco hudby i s nabídkou občerstvení.

Skuteč: Řemeslná sobota
I letos ožijí expozice Muzea obuvi a kamene tradičními řemesly. Po celý den je pro vás připraven bohatý program, na své si přijdou děti i dospělí.
Městské muzeum ve Skutči nabízí svým návštěvníkům již druhý ročník Řemeslné soboty, kdy muzejní expozice na jeden den ožívají ukázkami tradičních řemesel. V ševcovské světničce tak narazíte na opravdového ševce, který vám předvede ruční i strojní výrobu obuvi, v kovárně se podíváte na práci kováře při kování zbraní a zdatný kameník vám zase ukáže postup při štípání dlažebních kostek přímo v kamenolomu.
Vedle komentovaných prohlídek pracovníků muzea se můžete těšit na humorné povídání herce Romana Prokeše, který vás zapojí do divadelně ztvárněné přednášky o historii zbraní. Děti si budou moci zkusit odlévání střeliva i samotnou střelbu v dobové střelnici. U dráteníka se pak naučí jak vyrobit srdíčkový věšák nebo svíčku ze včelího vosku.
Speciální program zpestří také jarmark bohatý na stánky plné kožených výrobků, nožů pro rozmanité využití, ručně šitých a drátovaných šperků, minerálů a kamenné bižuterie, malovaných kamenů s citáty nebo pravých staročeských placek a medoviny.
Sběratelé upomínkových předmětů si budou moci zakoupit těžítka z opravdových žulových kostek, které jsou z jedné strany řezané, ze dvou štípané a ze tří leštěné. Koho nezaujme pravá žula, může v nedaleké Cukrárně U Pražanů ochutnat sladkou žulovou kostku, která pohladí i nejmlsnější jazýček.
Muzeum bude návštěvníkům otevřeno od 9:00 do 17:00 hodin v sobotu 18. 8. 2012. Komentované prohlídky expozicemi obuvnictví a kamenictví budou probíhat v hodinových intervalech od 9:30.

Bojanov: Pohádková země
V sobotu 18. srpna pořádá MS ČČK Bojanov Pohádkovou zemi, která začne po 14. hodině za obchodem COOP. Zváni jsou především děti na odpoledne plné pohádkových bytostí a zábavy, samozřejmě ani rodičovstvo nepřijde zkrátka. Přichystán je skákací hrad, malování na obličej a občerstvení pro děti i rodiče (na zdejším hřišti).

Rváčov: Výstava malířů Vysočiny
Do 19. srpna je ve velkém sále hostince k vidění tradiční výstava malířů Vysočiny Markéta Adámková, Pavel Dalecký, Hana Vašková a díla klientů domova sociálních služeb Slatiňany. Otevřeno: Út Ne 9 12, 13 17 hodin.

Rosice nad Labem: Malé setkání zahradních a modelových železnic
Pardubický spolek historie železniční dopravy vás v sobotu 18.srpna zve na Malé setkání zahradních a modelových železnic, které se uskuteční v prostoru u železničního muzea a expozice MHD v bývalé vodárně na nádraží Pardubice-Rosice nad Labem v době od 10 do 17 hodin.

Slatiňany: Taneční zábava
Pivnice Na Středu vás zve 18. srpna na 1. taneční zábavu se vším všudy. Přijďte si posedět, zatančit či ochutnat speciality ze Středu. Grilují se steaky, hamburgery, hermelíny, ryby, sladké ovoce a spoustu dalších chuťovek

Radčice: Setkání historických vozidel
TJ Sokol Radčice a ČKHV Chrudim pořádá v sobotu 18. srpna 2012 ve sportovním areálu Doupnice 27. ročník setkání historických vozidel Radčice 2012 spojené s výstavou strojů a jízdou zručnosti. Prvních 50 zaregistrovaných účastníků obdrží „keramickou" pamětní plaketu, každý rok s jiným motivem.
Časový program:
8.00 11.00 hod. Prezentace a výstava vozidel

11.00 12.00 hod. Orientační jízda,start v intervalech

12.00 15.00 hod. Speciální program pro diváky

15.00 17.00 hod. Jízda zručnosti

18.00 19.00 hod. Vyhodnocení a předání cen

od 20.00 hod. Společenský večer s hudbou

Každý rok obměňovaná, předem neznámá soutěžní trať bude vedena krásným prostředím českomoravské vrchoviny v délce cca 30 40 km. Před startem bude každý jezdec obeznámen s trasou orientační jízdy. Soutěže se mohou zúčastnit vozidla jedno i dvoustopá do roku výroby 1960, po dohodě i novější zajímavá vozidla.
Každý účastník soutěže startuje na vlastní nebezpečí, jede se za plného silničního provozu. Soutěže se mohou zúčastnit vozidla způsobilá k provozu na pozemních komunikacích. Dobové kostýmy jsou vítány.
Občerstvení během celé soutěže je zajištěno přímo v areálu opékaná selata, grilované speciality a tradiční domácí dobrůtky.
Pro diváky je vstupné dobrovolné, připravena je divácká soutěž o nejelegantnější vozidlo, tři vylosovaní hlasující diváci obdrží věcné ceny.
Vyhodnocení: nejlepší soutěžící vozidla v kategoriích: auto, moto, užitková, jízdní kola: nejstarší, nejvzdálenější účastník, nejstarší auto, moto, jízdní kolo, dobové ustrojení, divácká soutěž o nejelegantnější vozidlo.

Luže: Košumberské léto 2012
V sobotu 18. srpna 2012 od 20.30 hodin jste zváni na nádvoří hradu Košumberk na Staré pověsti české hru Aloise Jiráska a Vlastimila Pešky v podání divadelního souboru JDO Jaroslav sekce „Malý Jarda".

Chrudimsko: Rallye Železné hory
V pořadí již jedenáctý ročník Mogul Rallye Železné hory se na Chrudimsku uskuteční v pátek a sobotu, a to v rámci středoevropského poháru Rallye cup 2012 a v rámci tematického roku Chrudim sportuje. Na pátek je naplánováno představení šedesáti posádek a jejich vozů, diváci je uvidí od 16 hodin na Resselově náměstí v Chrudimi. V sobotu čekají posádky tři rychlostní testy, které se pojedou třikrát. Součástí závodu bude i jízda historických soutěžních vozidel. (rm)

NEDĚLE 19. SRPNA

Rváčov: Výstava malířů Vysočiny
Do 19. srpna je ve velkém sále hostince k vidění tradiční výstava malířů Vysočiny Markéta Adámková, Pavel Dalecký, Hana Vašková a díla klientů domova sociálních služeb Slatiňany. Otevřeno: Út Ne 9 12, 13 17 hodin.

Skuteč: Šeucouská muzika zve pod lípy
Šeucouská muzika vás opět zve na Posvícenské posezení pod lipami, které se bude již tradičně konat na posvícení v neděli 19. srpna od 16 hodin ve venkovním areálu Kulturního klubu Skuteč. Kapela de zároveň oslaví 30. výročí od svého založení. Jako host vystoupí humorista Pavel Kopecký.

Heřmanův Městec: Hudební léto vyvrcholí s českými filharmoniky
S blížící se heřmanoměsteckou poutí vyvrcholí tuto neděli i VIII. ročník Hudebního léto v kostele sv. Bartoloměje. Festival uzavřou krátce před svým odletem na australské turné členové nejprestižnějšího českého orchestru České filharmonie. Pět pozounistů a tubista, kteří tvoří Sdružení hlubokých žesťů České filharmonie, zahrají úpravy skladeb právě pro toto netradiční nástrojové uskupení. Poprvé tak na festivalu zazní nástroje, které jako sólové slýcháme velmi zřídka. Celý koncert se může stát impozantní tečku za letošním ročníkem Hudebního léta. Nenechte si ji ujít. Koncert, který se koná pod záštitou náměstka hejtmana Pardubického kraje Roman Línka, začíná tuto neděli v 17 hodin.