PÁTEK 21. ČERVNA

Chrast: VIII. setkání čtyřkolek vozíčkářů
VIII. setkání čtyřkolek vozíčkářů a jejich doprovodu (asistentů) se koná 21. 22. 6. 2013 v Chrasti na místním stadionu. Jedná se o akci, kde se sjedou členové klubu z celé republiky a také nově postižení lidé. Cílem této akce je seznámení lidí s poraněním páteře paraplegiků, kvadruplegiků a také i osob s amputací končetin, kteří zde mají možnost vyzkoušení čtyřkolek a jejich výhod. Podívají se do přírody i do míst, kam se na invalidním vozíku nikdy nedostanou. Toto je naplánováno na páteční odpoledne a večer zahraje živá hudba. V sobotu je program zaměřen na dvoukolové dovednostní na čas měřených jízd na uzavřeném okruhu. Vozíčkáři jsou rozděleni do kategorií dle postižení, celá akce je podpořena bohatým doprovodným programem.

Heřmanoměstecká penalta je opět tady
Na ukončení fotbalové sezony 2012/13 pořádá FK Jiskra Heřmanův Městec v pátek dne 21. června od 17.00 hodin na místním fotbalovém hřišti již jedenáctý ročník „Heřmanoměstecké penalty".
Jde o individuální soutěž hráčů a brankářů, i amatérů a fanoušků, ve věku od 15 do 99 let v kopání a chytání penalt. První tři hráči a brankáři obdrží hodnotné věcné sportovní ceny od partnerů „Elberry s.r.o.", „Vše pro fotbal" Richarda Jiráska a „Veloservis Jeníček". Vstupné do areálu hřiště je dobrovolné. Hráč má možnost zakoupit si na začátku soutěže jednu až tři penalty po 50,- Kč (podle toho, jak si věří). Pro brankáře bude stát účast v soutěži částku 150,- Kč. Pro účastníky, diváky a děti bude zajištěno kvalitní občerstvení v areálu hřiště. Na večer je připravena diskotéka.Přihlásit se do soutěže je možné osobně přímo na místě v den konání soutěže, tj. 21. 6., v době od 15.30 do 16.45 hodin nebo telefonicky na čísle 602 733 512, respektive emailu „jiri.posik@seznam.cz". 

Hlinsko: Roztančené střevíčky 2013 aneb rok pohybu
Každý tanečník je osobnost a má svůj osobitý projev. Během sezony si vytančili mnozí vyšší taneční třídy a posunuli svou výkonnost kupředu. Ale i každá z formací má své osobité kouzlo, každá může diváka oslovit. Přijďte se přesvědčit. 21. června 2013 v 19 hodin odstartuje v Multifunkčním centru v Hlinsku již 17. profilový pořad tanečního klubu TKG Hlinsko a TŠ Gradus Dr. Jany Malinové. Více jak dvouhodinový program, velká večerní show to jsou ROZTANČENÉ STŘEVÍČKY 2013 rok pohybu. V natočených videoklipech se stanete spolu s námi účastníky významných událostí a poodhalíte tajemství práce s dětmi a mladými lidmi. Po celou sezonu jsme neustále „v pohybu" a právě během tohoto slavnostního večera tomu nebude jinak. JSTE SRDEČNĚ ZVÁNI!

SOBOTA 22. ČERVNA

Hlinsko: Hvězdné kapely míří na Rychtář Fest
Letní série kulturních akcí v amfiteátru hlineckého pivovaru pokračuje oblíbeným festivalem Rychtář Fest. Ten každoročně nabízí ty nejlepší hudební kapely z domácí hudební scény. V sobotu 22. června budou do Hlinska lákat tradiční jména jako Tomáš Klus, Mandrage, Vypsaná Fixa, ale také vystoupení Wohnoutů a nebo hard rockové partičky Škwor. Brány amfiteátru Rychtář v Hlinsku se v sobotu 22. června otevřou po 13:00, nabitý program začne chvíli poté, tak přijďte včas. Vstupenky jsou k dostání v běžných předprodejích a v síti ticketstream za 320 Kč. Na místě bude jejich cena 370 Kč.

Chrast: Hudební festival
V sobotu 22. června na zámeckém nádvoří na dalším ročníku Chrasteckého hudebního festivalu vystoupí především místní hudební interpreti.

Prosetín: O pohár starosty obce Prosetín
V sobotu 22. června se na fotbalovém hřišti uskuteční II. ročník noční soutěže v požárním útoku nazvaná O pohár starosty obce.
Prezence začíná ve 20 hodin, ve 20:45 následuje nástup soutěžních družstev a od 21 požární útoky. Občerstvení v podobě grilované kýty, klobás, piva a lima zajištěno v dostatečném množství. Po skončení závodů následuje taneční zábava s kapelou !Nekřič!.

Morašice: Oslavy SDH Morašice
Sbor dobrovolných hasičů Morašice vás zve na oslavy spojené s výročím jeho založení, které proběhnou 22. června 2013 ve 13 hodin.
Program:
1. Průvod obcí (sraz účastníků ve 12.40 hod u Hospody Ve dvoře)
2. Slavnostní nástup na velkém hřišti
3. Ukázka mladých hasičů
4. Soutěž v netradičních disciplínách (5 členů, nižší počet je možný, materiál lze zapůjčit od pořadatele stroj není nutný)
5. Taneční zábava hrají Bíbři.

Chrast: VIII. setkání čtyřkolek vozíčkářů
VIII. setkání čtyřkolek vozíčkářů a jejich doprovodu (asistentů) se koná 21. 22. 6. 2013 v Chrasti na místním stadionu. Jedná se o akci, kde se sjedou členové klubu z celé republiky a také nově postižení lidé. Cílem této akce je seznámení lidí s poraněním páteře paraplegiků, kvadruplegiků a také i osob s amputací končetin, kteří zde mají možnost vyzkoušení čtyřkolek a jejich výhod. Podívají se do přírody i do míst, kam se na invalidním vozíku nikdy nedostanou. Toto je naplánováno na páteční odpoledne a večer zahraje živá hudba. V sobotu je program zaměřen na dvoukolové dovednostní na čas měřených jízd na uzavřeném okruhu. Vozíčkáři jsou rozděleni do kategorií dle postižení, celá akce je podpořena bohatým doprovodným programem.

Dolní Bezděkov: Pohádkový les
SDH Dolní Bezděkov zve děti a rodiče v sobotu 22. června ve 14 hodin do sportovního areálu na Pohádkový les. Čekají vás pohádkové postavy, záludné úkoly, malování na obličej skákací hrad, jízda na koni, ukázka historické hasičské techniky a výcviku psů, bohaté občerstvení a po celou dobu akce diskotéka.

Výsonín: Pohádkový les
Sdružení občanů Výsonína vás srdečně zve v sobotu 22. června na Pohádkový les, kde na děti čeká 20 stanovišť například s čerty, vodníkem a vodnicí, Křemílkem a Vochomůrkou a dalšími pohádkovými bytostmi. A také plno her, soutěží, zábavy a občerstvení.

Zaječice: Obrazy Jaroslavy Tomiškové a keramika Moniky Jaré
Od 22. června do 7. července 2013 proběhne v Kulturním domě v Zaječicích výstava obrazů Jaroslavy Tomiškové a keramiky Moniky Jaré. Na slavnostním zahájení 22. června v 15:30 se představí Václav Pecina s kytarou.

Třibřichy: Country zábava
SDH Třibřichy pořádá v sobotu 22. června od 20 h. na hřišti country zábavu se skupinou Povodeň. Občerstvení zajištěno.

NEDĚLE 23. ČERVNA

Rtenín: Letní nedělní slavnost
Obec Mladoňovice srdečně zve na letní nedělní slavnost „Díky za každý dobrý den" v neděli 23. června 2013 od 16 hodin na návsi ve Rteníně. Slovem bude sloužit bratr farář Jiří Kučera z Hradiště společně s farářem Pavlem Jägerem z Bojanova, písněmi doprovází chrámový sbor Nahoboj a evangelický pěvecký sbor z Hradiště. V případě zájmu bude seniorům z ostatních místních částí zajištěna doprava.

Holetín: Multikulturní večer
V neděli 23. června v 18 hodin se v Kulturně-společenském centru Holetín chystá Multikulturní večer. Studentský divadelní soubor Gymnázia K.V. Raise Hlinsko zahraje lidovou frašku o jednom alchymistovi, lidské hlouposti a dalších neřestech, své umění street dance předvede dětská taneční skupina Street Angels a děti z hudebního kroužku ZŠ Holetín vystoupí se zdramatizovaným pásmem pohádkových písniček.

Chrudim, Hlinsko: Kostely a lomy Hlinecko Chrudim
V neděli 23. června 2013 se koná další z komentovaných cyklovýletů v rámci série „Na kole krajem", které pořádá chrudimské Občanské sdružení Altus. Sraz pro účastníky je v 8 hodin v Chrudimi u vlakového nádraží nebo v 9:10 v Hlinsku u vlakového nádraží. Po domluvě je možné se přidat i po trase. „Trasa věnovaná těžbě kamene povede z Hlinska přes Srní, přes Horní a Dolní Babákov do Včelákova, odtud do Příkrakova, kde se zastavíme u zbytků jediného větrného mlýna v okolí. Odtud pojedeme do Ležáků, které bývaly kamenickou vesnicí. Odtud budeme pokračovat přes Miřetice a Bošov do Žumberka, kde se dodnes těží žula. Pokračovat budeme do Bítovan k rybníku Farář, pod kterých se nachází zajímavý pískovcový výchoz. Odtud se přes Lukavici, kde se těžil a zpracovával pyrit pojedeme přes Škrovád, kde se těžil pískovec," říká průvodkyně tohoto cyklovýletu Naděžda Gutzerová z Občanského sdružení Altus.
„Cestou kromě lomů uvidíme i řadu kostelů, připomenu alespoň kostel ve Včelákově, který připomíná hornickou historii tohoto místa," dodává Gutzerová.
Na cyklovýlet je třeba se přihlásit přes www.osaltus.cz, kapacita míst je omezená. Svačinu a vlastní kolo s sebou.

Heřmanův Městec: Hudební léto v kostele sv. Bartoloměje
Festival „Hudební léto v kostele sv. Bartoloměje" v Heřmanově Městci patří dnes již k největším kulturním akcím co do organizace, počtu koncertů i návštěvníků v Heřmanově Městci a okolí.
Festivalové koncerty se konají v pravidelném rytmu čtrnácti dnů vždy v neděli v 17.00 hodin od června (25.6. 2013) do neděle před tradiční heřmanoměsteckou poutí (18.8. 2013). Jsou vyhledávanou kulturní a vzhledem k charakteru uváděné hudby svým způsobem i duchovní nabídkou jak místním občanům, tak turistům a příležitostným návštěvníkům města i regionu v letní turistické sezóně. Daří se tak rozšířit nabídku kulturních programů pro návštěvníky celého Železnohorského regionu i Pardubického kraje. Festival má již i své pravidelné návštěvníky a příznivce z širokého okolí.
23.6. 2013 zahajovací koncert „Dechová harmonie Komorní filharmonie Pardubice" umělecký vedoucí Jiří Křenek
oncert členů dechové sekce jediného profesionálního hudebního tělesa Pardubického kraje je pokračováním započaté spolupráce festivalu s KFP a slibuje nevšední zážitek v netradičním nástrojovém uskupení dechového oktetu.

Proseč: Šikovné ruce mužů
Klub seniorů Proseč spolu s Městem Proseč zvou na výstavu výrobků šikovných mužů. Slavnostní zahájení výstavy se koná v neděli 23.6.2013 v 15 hodin a otevřeno je pak denně 24.6. 7.7. od 10,00 do 17,00 hodin v seniorské klubovně v budově Infocentra (bývalá Kara). K vidění budou výrobky sloužící pro okrasu i užitek hlavně ze dřeva, ale i kovu, kamene, korálků, textilu. Najdou se tu i obrazy, fotografie a ukázky ze sbírky bonsají či sukulentů. Přijďte se potěšit a obdivovat, co šikovných mužů je stále mezi námi.

Zaječice: Obrazy Jaroslavy Tomiškové a keramika Moniky Jaré
Od 22. června do 7. července proběhne v Kulturním domě v Zaječicích výstava obrazů Jaroslavy Tomiškové a keramiky Moniky Jaré. Na slavnostním zahájení 22. června v 15:30 se představí Václav Pecina s kytarou.