PÁTEK 8. LISTOPADU

Chrudim: Na člunech panenskou přírodou Severní Ameriky
Leoš Šimánek uvádí v pátek 8. listopadu v Divadle Karla Pippicha od 15 a od 19 hodin velkoplošnou panoramatickou live-diashow se sedmi projektory nazvanou Aljaška Pobřeží Pacifiku. Expedici Leoše Šimánka se podařil čin, který doposud nemá obdoby na nafukovacích člunech obeplout západní pobřeží Kanady a Aljašky.

Nově sestavená diashow, doplněná zatím nezveřejněnými fotografiemi, dokumentuje třetí, závěrečnou etapu této zcela neobvyklé plavby. Na panoramatickém plátně uvádí Leoš Šimánek neskutečně zajímavý svět lidskou rukou nedotčenou přímořskou divočinu. Z vod Tichého oceánu se zvedají nebetyčné hory pokryté ledovci. Stékají z jejich úbočí, led se láme do nesčetných fjordů a kry vyplouvají hustě zalesněnou krajinou na otevřené moře. Fjordy se zařezávají hluboko do pobřeží, jsou rejdištěm mořských vyder, tuleňů, lvounů, dravých kosatek a velryb, které tam mají úžasné množství potravy. Do řek se táhnou rok co rok hejna lososů, kde na ně číhají medvědi a společně s bělohlavými orly je loví.

Leoš Šimánek vyrazil do aljašské divočiny již tradičně s manželkou, synem a dcerou, tentokrát doprovázeni dvojicí přátel. Celé krátké severské léto členové expedice strávili v přírodě, jaká není nikde jinde na světě!

Diashow doplňuje vydání fotografické knihy Pobřeží pacifiku Na nafukovacích člunech z Kanady na Aljašku, kterou vydal Leoš Šimánek ve svém nakladatelství Action-Press. Více o autorovi, jeho diashow a knihách (včetně internetového knihkupectví) na webových stránkách: www.leossimanek.cz

Hlinsko: Hlinečanka
08.11.2013 18:00, Multifunkční centrum
Tradiční podzimní koncert místní dechové kapely. Hostem večera bude dechová kapela Golčovanka z Golčova Jeníkova.

Chrudim: 780. Chrudimský hudební pátek - Koncert u příležitosti letošních 80. narozenin českého dirigenta Libora Peška a 150 let GJR Chrudim
08.11.2013 19:00
Spojené orchestry: Komorní filharmonie Pardubice a Symfonický orchestr Konzervatoře Pardubice.

SOBOTA 9. LISTOPADU

Chrudim: Papírové divadlo
09.11.2013 15:00, Muzeum loutkářských kultur v Chrudimi
Dříve patřila malá divadélka mezi rodinné poklady. V muzejní dílně si můžete takové malé papírové divadélko v krabici vyrobit a připomenout si tak se svými malými a velkými příbuznými zálibu našich rodičů a prarodičů. vytvoříme si vlastní divadélko s kulisami, kde papírové loutky na špejli ožívají pod vaším vedením.

Chrast: Koncert Terezy Scharf
Agrární komora Chrudim vás zve na varhanní koncert Terezy Scharf do kostela Nejsvětější Trojice v sobotu, 9. listopadu v 18 hodin. Nese název „Vzájemné vlivy baroka a klasiky ve varhanní hudbě" a zazní skladby: J. S. Bacha, J. K. Kuchaře a W. A. Mozarta. Vstupné na akci je dobrovolné.

Slatiňany: Posvícenská zábava
Fotbalisté SK Spartak Slatiňany pořádají v sobotu 9.11. od 20.00 hod. ve slatiňanské sokolovně tradiční „Martinskou posvícenskou taneční zábavu". K tanci i poslechu hraje hudební skupina Wječná žízeň.

Zaječice: Předvánoční jarmark v Zaječicích
Osvětová beseda Zaječice pořádá v sobotu 9. listopadu od 9 do 16 hodin v kulturním domě předvánoční jarmark. Na programu budou řemeslné trhy výrobků z našeho regionu. Srdečně zvou pořadatelé.

Svobodné Hamry: Pozvánka
Do Hamerské krčmy Jonáš jste zváni ve dnech 9. 10.11 2013 na speciality ze zvěřiny. Od 12. do 24.11 2013 zde pečou Svatomartinské husy (celé pouze na objednávku) s ochutnávkou mladého vína. Rezervace na tel.: 725 405 323.

NEDĚLE 10. LISTOPADU

Hlinsko: Jak se Honza učil čarovat
10.11.2013 15:00, Multifunkční centrum
Černé divadlo pro děti na nedělní odpoledne. Děti, znáte české pohádky? Pak určitě znáte i Honzu. Jak to s ním asi bylo, když se rozhodl, že se naučí čarovat? Do pohádky, která je plná kouzel a čar, se zamíchá kouzelník i rozpustilá a rozmazlená princezna Ofélie. Honza i princezna nakonec poznají, jak to na světě chodí, a to, že bez práce nejsou ani koláče, ani buchty. Divadlo je založeno na výpravné malované scéně a bohatých kostýmech. Nechybí mu písničky ani veselé a vtipné dialogy. Aby bylo divadlo co nejtajemnější, je představení doplněno o prvky černého divadla a tajemné luminiscenční prostředí. Ale bát se určitě nebudete. Pohádkový muzikál na motivy českých pohádek, Divadlo Pohádka Praha.