PÁTEK 17. ŘÍJNA

Seč - Hoješín: Zavírání Pod Drnem
Již 25. sezónu zakončí o víkendu 17. - 19. října v trampské hospůdce Pod Drnem v Hoješíně. V pátek bude otevřeno od 17 hodin, v sobotu a v neděli vždy od 10 hodin. V průběhu sobotního odpoledne budou připraveny soutěže pro děti, chybět nebude ni vystoupení skupiny Baroni (šerm, ohňová show, břišní tanec). těšit se můžete na vepřovou pečínku a další lahůdky. V neděli večer dojde na rozloučení se sezónou.

Heřmanův Městec: Koncert Ireny Budweiserové
Živý koncert Ireny Budweiserové se chystá v heřmanoměsteckém kině Mír v pátek 17.10.2014 od 19:00. Irena Budweiserová byla téměř 30 let členkou Spirituál kvintetu. V sólovém podání s její kapelou uslyšíte řadu spirituálů, gospelů, blues i její vlastní skladby.

Chrudim: Včelaři slaví 150 let, a tak med na jarmarku poteče proudem
Chrudimský spolek včelařů si letos připomíná 150 let od svého založení. Oslavy se rozprostřely do celého roku a už během tohoto víkendu se uskuteční ta největší akce. Jako první svého druhu v novodobé historii Chrudimi se v sobotu od 9 hodin uskuteční na Resselově náměstí včelařský jarmark. Návštěvníci budou mít možnost pořídit med přímo od včelařů, vybírat z celé škály medovin a výrobků z medu, mezi nimiž nebudou chybět medové placky a dorty. „Představovat se budou i včelaři z partnerských měst Chrudimi. Zajímavostí je včelí naučná stezka se živými včelami. Dětem program zpestří živá zvířátka a loutkové divadlo s pohádkami se včelími tématy," vyjmenovává další lákadla předseda chrudimského spolku včelařů Marcel Gregor. 
V neděli pak oslavy vyvrcholí setkáním u hrobu zakladatele chrudimských včelařů Aloise Thumy na hřbitově u sv. Václava, kde bude zároveň i žehnán prapor chrudimských včelařů. Setkání začíná v 10:30. Ti, co spíš než včelí pochutiny hledají ponaučení, si také přijdou na své.
Tento
pátek od 17:00 začíná v Regionálním muzeu v Chrudimi cyklus přednášek o včelách a včelích produktech.  Na konci září byla uzavřena výtvarná soutěž na téma „Bez včel to nejde", které se zúčastnily čtyři školy chrudimského regionu s téměř stovkou výtvarných děl. Slavnostní vyhlášení výsledků soutěže se uskuteční při včelařském jarmarku. Všechna díla budou vystavena v rámci výstavy v muzeu.

SOBOTA 18. ŘÍJNA

Chrast: Vodnická pohádka 
Chrastecké muzeum se rozhodně neukládá k zimnímu spánku. V zámecké kapli se v sobotu od 16:00 odehraje loutková pohádka divadélka Kozlík s názvem Vodnická pohádka. Diváci se dostanou do podvodního příbytku dvou českých vodníků, kteří se starají o rybník Brčálník i strašidla okolo bydlící nastydlého hejkala a vílu Malvínu. Příští neděli si na své přijdou milovníci hudby, kteří mohou navštívit koncert Souboru lesní rohy Hradec Králové, který se bude konat od 17. hodin. 

Nasavrk: V možnostech obrazu
 Zahájení výstavy obrazů Tomáše Pilaře nazvané V možnostech obrazu, která je s přátelskou vzpomínkou věnována Jiřímu Davidovi (1933-2014), začíná na zámku v Nasavrkách v sobotu 18. října v 16:30 hodin. Výstavu uvede Rutka Kučerová.

Licibořice: Plody podzimu
V sobotu 18. října nezapomeňte vzít svoje děti do Babiččina dvorečku v Licibořicích. Od 10 do 17 hodin se tam uskuteční akce Plody podzimu. Každý příchozí si může vyzkoušet svůj výtvarný talent při tvoření dekorací z přírodnin, připraveno bude občerstvení v podobě pochoutek z jablek a hrušek. K vidění budou jako vždy zvířata na statku, ale i v oboře a kdo chce, může se pomazlit s malými koťátky nebo se svézt na koni. Celodenní vstupné do Babiččina dvorečku v Licibořicích činí 40 korun, děti do tří let neplatí nic. Přijďte si užít jedinečnou podzimní atmosféru!

Chrudim: Včelaři slaví 150 let, a tak med na jarmarku poteče proudem
Chrudimský spolek včelařů si letos připomíná 150 let od svého založení. Oslavy se rozprostřely do celého roku a už během tohoto víkendu se uskuteční ta největší akce. Jako první svého druhu v novodobé historii Chrudimi se v sobotu od 9 hodin uskuteční na Resselově náměstí včelařský jarmark. Návštěvníci budou mít možnost pořídit med přímo od včelařů, vybírat z celé škály medovin a výrobků z medu, mezi nimiž nebudou chybět medové placky a dorty. „Představovat se budou i včelaři z partnerských měst Chrudimi. Zajímavostí je včelí naučná stezka se živými včelami. Dětem program zpestří živá zvířátka a loutkové divadlo s pohádkami se včelími tématy," vyjmenovává další lákadla předseda chrudimského spolku včelařů Marcel Gregor.
V neděli pak oslavy vyvrcholí setkáním u hrobu zakladatele chrudimských včelařů Aloise Thumy na hřbitově u sv. Václava, kde bude zároveň i žehnán prapor chrudimských včelařů. Setkání začíná v 10:30. Ti, co spíš než včelí pochutiny hledají ponaučení, si také přijdou na své.
Tento pátek od 17:00 začíná v Regionálním muzeu v Chrudimi cyklus přednášek o včelách a včelích produktech. Na konci září byla uzavřena výtvarná soutěž na téma „Bez včel to nejde", které se zúčastnily čtyři školy chrudimského regionu s téměř stovkou výtvarných děl. Slavnostní vyhlášení výsledků soutěže se uskuteční při včelařském jarmarku. Všechna díla budou vystavena v rámci výstavy v muzeu.

Seč - Hoješín: Zavírání Pod Drnem
Již 25. sezónu zakončí o víkendu 17. - 19. října v trampské hospůdce Pod Drnem v Hoješíně. V pátek bude otevřeno od 17 hodin, v sobotu a v neděli vždy od 10 hodin. V průběhu sobotního odpoledne budou připraveny soutěže pro děti, chybět nebude ni vystoupení skupiny Baroni (šerm, ohňová show, břišní tanec). těšit se můžete na vepřovou pečínku a další lahůdky. V neděli večer dojde na rozloučení se sezónou.

Slatiňany: Přednáška o knize Nasavrcké panství a slatiňanští Auerspergové
18.10.2014 15:00, Švýcárna
Město Slatiňany a muzeum Švýcárna Slatiňany Vás srdečně zvou na přednášku o knize Nasavrcké panství a slatiňanští Auerspergové.

Ronov nad Doubravou: Zamykání doubravy
Po hladině řeky Doubravy plyne den ode dne stále víc spadaného listí a tak se rychle blíží čas, kdy vodáci řeku symbolicky uzamknou. Zamykání řeky je připraveno na tuto sobotu a bude spojeno s obvyklým vodáckým splutím od Pařížova do Ronova nad Doubravou. Jak ohlásil skautský vedoucí František „Bobr" Zvěřina, vodáci se nemusejí bát, že by svými plavidly dřeli o dno, protože v řece bude zajištěno dostatečné množství vody díky dvouhodinovému odpouštění Pařížovské přehrady. Sraz vodáků se uskuteční v 11 hodin u mostu v Pařížově a Dědek Doubravák pak řeku zamkne u ronovské skautské klubovny

Pohled: Šipkový turnaj v Mladoňovicích
V sobotu 18. října 2014 jste srdečně zváni na šipkový turnaj do obecní hospůdky v Pohledu. Prezence od 18:00, start v 19:00, hra: 301 nebo 501 Master out (dle počtu osob). Startovné: 100 Kč (v ceně je občerstvení) Přihlášky a startovné předem.

Třemošnice: 35. narozeniny skupiny Punc
V sobotu 18. října můžete dorazit do KD Třemošnice na 35. výročí hudební skupiny Punc. Jako předkapela vystoupí Žádnej stres.

V Loučkách bude v sobotu výlov rybníka
V sobotu o půl deváté se v Loučkách u Podlíšťan koná tradiční výlov místního rybníka. Návštěvníci se mohou těšit na cenově výhodný nákup ryb, v nabídce budou amuři, tolstolobici, štiky a samozřejmě kapři se šťavnatým masem bez příchuti bláta. K dobré náladě zahraje živá muzika a ve stánku se budou jako každoročně prodávat rybí speciality. Už vyhlášená je rybí polévka nebo smažené kapří filety, které jsou bez kostí a mohou je tudíž jíst i malé děti. Nejmenší návštěvníci si přijdou také na své pořadatelé výlovu objednali skákací hrad.

Hlinsko: Den otevřených dveří na ZŠ Ležáků
Den otevřených dveří se koná na ZŠ Ležáků v Hlinsku v sobotu 18.10. od 9:00 do 13:00 hodin. Vítejte na naší lodi Ležákovce, která letos slaví svoje 30. narozeniny. Připravili jsme si pro vás zážitkovou plavbu, při které poznáte, jak to na naší lodi chodí, potkáte se s našimi plavčíky a kapitány a uvidíte, jako nám to společně klape.  Vyplouváme v sobotu 18.10. v 9 ráno. Ze spánku nás o půl desáté probudí naši zpěváci z Hlásku. Žákovské posádky si pro vás od 10 hodin připravily dopoledne plné vystoupení.

Program
● Pěvecký sbor paní učitelky Dany Chaloupkové
● Ryba z Havaje (družina)
● 4.A - Slůňata a jejich pokus
● Logopedický kroužek – písnička
● Vystoupení ZŠ praktické a speciální – Čtvero ročních období
● Jakub Vacek – hra na trubku
● Divadelní představení „Šípková Růženka"
● Zpěv s kytarou – Aleš Batelka, Míša Adámková, Anička Dušánková,Simona Vobejdová
● Pěvecký sbor „Šviháci" s Fokusem
● Ukázka tance od vítězek soutěže talentů Talentmánie, Viola Černá,Denisa Solničková
● Ukázka tance – Nicola Mrkvičková, Pája Říhová
● Hokejové parádičky od vítěze Talentmánie Vaška Piskače za doprovodu Tomáše Vařečky
● Ukázky bojového umění – karatisté Patrik Hejduk, Jan Hertl a Radek Hejduk
● Houslový koncert Gabriely Beranové a Adama Krátkého
● Koncert Simony Černé se Šviháky

Pro všechny cestující bude připraveno malé občerstvení i možnost zakoupit si výrobky našich plavčíků. Od 11 hodin si budete moci prohlédnout všechny paluby i podpalubí Ležákovky. Sobotní plavba bude zakončena spuštěním kotvy ve 13 hodin. Přejeme Ležákovce šťastnou plavbu s plnou palubou!

Ronov nad Doubravou: Pohádkiáda
18. 10. 2014 začátek od 14:00, tělocvična ZŠ Ronov nad Doubravou
Tělocvičná jednota SOKOL Ronov nad Doubravou vedoucí předškolních dětí Leona Mrázková pořádá Pohádkiádu, zve všechny pohádkové postavy - soutěžit, tancovat, hrát si, připravená je i tombola a občerstvení, vstupné 10,- a 25,- Kč.

Luže: Setkání Klubu cestou necestou
V sobotu 18. října v 15:30 hodin proběhne v kongresovém sále Hamzovy odborné léčebny přednáška cestovatele Aleše Dolečka s názvem Kurdistán aneb Felícií do Iráku. Cestovatel Doleček k tomu dále poznamenává: „Naše cesta vedla nejdříve za krajany do rumunského Banátu, dále přes Srbsko, Bulharsko, Řecko do Turecka. V obrovském a tepajícím Istanbulu jsme se rozloučili s Evropou a pokračovali dále na východ do oblasti Pontu a do Gruzie. Z této postsovětské republiky plné kontrastů směřovala naše cesta na jih k biblické hoře Ararat a kolem jezera Van až do kurdské části Iráku. Odtud jsme i přes množící se technické problémy pokračovali ke Středozemnímu moři a do starobylé Antiochie. Následoval zrychlený přesun napříč Tureckem zpět do Istanbulu se zastávkou u skalních měst v Kapadocii a návrat po evropské půdě zpět do vlasti. Na cestě jsme strávili 21 dní a najeli bezmála 10 tisíc kilometrů. Expedičním vozidlem byla Škoda Felicia Combi 1.9D bez jakýchkoli úprav." Klub Cestou necestou pořádá sbor Církve adventistů s.d. v Luži ve spolupráci s Hamzovou odbornou léčebnou. Jste srdečně zváni.

Krouna: Výlov rybníka Krouna velká
V sobotu 18. října od 9.00 do 12.00 přijďte na výlov rybníka „Krouna velká".

Nasavrky: 3. Tradiční nasavrcký turnaj v badmintonu
18.10.2014 09:00, Sokolovna
T.J. Sokol Nasavrky - oddíl badmintonu pořádá 3. tradiční nasavrcký turnaj v badmintonu - mixy (smíšená čtyřhra). Konec prezence v 9:00, startovné: členové Sokola Nasavrky 30 Kč za osobu, nečlenové 50 Kč za osobu. Hrát se bude s nylonovými míčky střední velikosti, které jsou v ceně startovného, k dispozici 4 rakety k zapůjčení. Systém turnaje bude určen podle počtu přihlášených dvojic. Turnaj je určen pro neregistrované hráče a hráčky.

Luže: Dušičková podzimní výstava
Všichni jste vítáni na hrad Košumberk, kde bude od 18. října až do 2. listopadu ke shlédnutí Dušičková podzimní výstava.

NEDĚLE 19. ŘÍJNA

Krouna: Misijní koláč
Římskokatolická farnost Krouna u příležitosti Misijní neděle vás zve na prodej domácích koláčů za dobrovolný příspěvek v neděli 19. října v 9:00 v kostele sv. Michaela, archanděla v Krouně. Misijní koláč je jednou z akcí Papežského misijního díla, pro získání finančních prostředků šíření víry, pomoci dětem v bídě, podpora duchovního dorostu a kněžím v misiích. V loňském roce se podařilo vybrat 11 300 Kč. Za zakoupení koláčů předem děkují organizátoři akce.

Chrudim: Včelaři slaví 150 let, a tak med na jarmarku poteče proudem
Chrudimský spolek včelařů si letos připomíná 150 let od svého založení. Oslavy se rozprostřely do celého roku a už během tohoto víkendu se uskuteční ta největší akce. Jako první svého druhu v novodobé historii Chrudimi se v sobotu od 9 hodin uskuteční na Resselově náměstí včelařský jarmark. Návštěvníci budou mít možnost pořídit med přímo od včelařů, vybírat z celé škály medovin a výrobků z medu, mezi nimiž nebudou chybět medové placky a dorty. „Představovat se budou i včelaři z partnerských měst Chrudimi. Zajímavostí je včelí naučná stezka se živými včelami. Dětem program zpestří živá zvířátka a loutkové divadlo s pohádkami se včelími tématy," vyjmenovává další lákadla předseda chrudimského spolku včelařů Marcel Gregor.
V neděli pak oslavy vyvrcholí setkáním u hrobu zakladatele chrudimských včelařů Aloise Thumy na hřbitově u sv. Václava, kde bude zároveň i žehnán prapor chrudimských včelařů. Setkání začíná v 10:30. Ti, co spíš než včelí pochutiny hledají ponaučení, si také přijdou na své.
Tento pátek od 17:00 začíná v Regionálním muzeu v Chrudimi cyklus přednášek o včelách a včelích produktech. Na konci září byla uzavřena výtvarná soutěž na téma „Bez včel to nejde", které se zúčastnily čtyři školy chrudimského regionu s téměř stovkou výtvarných děl. Slavnostní vyhlášení výsledků soutěže se uskuteční při včelařském jarmarku. Všechna díla budou vystavena v rámci výstavy v muzeu.

Seč - Hoješín: Zavírání Pod Drnem
Již 25. sezónu zakončí o víkendu 17. - 19. října v trampské hospůdce Pod Drnem v Hoješíně. V pátek bude otevřeno od 17 hodin, v sobotu a v neděli vždy od 10 hodin. V průběhu sobotního odpoledne budou připraveny soutěže pro děti, chybět nebude ni vystoupení skupiny Baroni (šerm, ohňová show, břišní tanec). těšit se můžete na vepřovou pečínku a další lahůdky. V neděli večer dojde na rozloučení se sezónou.

Luže: Dušičková podzimní výstava
Všichni jste vítáni na hrad Košumberk, kde bude od 18. října až do 2. listopadu ke shlédnutí Dušičková podzimní výstava.