Chrudim: Přednáška o Turecku
Turecko aneb Divokým Kurdistánem i bezpečnou Anatolií tak nazval David Hainall svou přednášku, kterou si může poslechnout v pátek 9. ledna od 18:00 ve Vodních zdrojích Chrudim. Přednáška nás zavede do hor a na náhorní planiny východního a středního Turecka. Po přechodu pohoří Kačkar Dalgari zamíříme do politicky stále neklidného tureckého Kurdistánu ke slanému jezeru Van. Vystoupíme na vrchol vyhaslé sopky Nemrut Dagi u Tatvanu, na vrcholový hřeben hory Candir Dag (kurdsky Artos). Třešinkou na dortu východotureckého putování bude výstup na nejvyšší vrchol Turecka, 5167 metrů vysoký Ararat.
Při návratu do Istanbulu, věčného města na Bosporu, se zastavíme v oblasti označované jako Kappadokie a navštívíme údolí, kde se nachází nespočet kamenných staveb, kostelů a podzemních měst představující živoucí památku dávného křesťanského osídlení.
Vstupné 40 Kč. Předprodej lístků zajišťuje infocentrum ve staré radnici na Resselově náměstí. Další informace a rezervace na 723 004 397 nebo gutzer@centrum.cz.

Břetislav v Chrudimi
Chrudimáci si v sobotu připomenou výročí 960 let od smrt knížete Břetislava. Český kníže z dynastie Přemyslovců zemřel v roce 1055 právě v Chrudimi při tažení do tehdejších Uher. Zítřejší připomínka nebude suchou akademickou akcí, ba právě naopak. V živém programu, jenž se odehraje na Žižkově náměstí, se diváci dočkají symbolického příjezdu knížete Břetislava a chybět nebude ani dobová tržnice. Program je další součástí aktuálního celoročního pásma Chrudim historická.(man)

Chrudim: Loutky a my
Naposledy v sobotu 10. ledna od 10 do 15 hodin máte možnost poznat se v Muzeu loutkářských kultur osobně s legendami českého loutkového divadla Františka Vítka a Věru Říčařovou, kterým je věnována loňská sezónní výstava. Autoři s dlouholetou zkušeností vás provedou výstavou a uvedou vás do souvislostí v jednotlivých inscenacích, ukážou i mechanismy vystavených loutek, předvedou improvizace s různými druhy loutek. Inspirativní program je určen pro velké i malé návštěvníky. Kapacita této akce je omezena, je třeba se přihlásit na olga.havlikova@puppets.cz nebo na 734 203 261.

Rock a metal v Hlinsku
V sobotu 10. ledna můžete vyrazit do Multifunkčního centra na Večírek začínajících rockových a metalových kapel. Vystoupí: Hoochachos/ Žďár nad Sázavou, Interagalactit Banana Of The Fallen Monkey Nation crossover/ Chrudim, Letrourou / Žďár nad Sázavou. Večer bude zahájen derniérou úspěšné hry GT Hlinsko Národní třída.