PÁTEK

Roztančené střevíčky

Hlinsko – V pátek 16. června od 18 hodin můžete přijít do MFC na Roztančené střevíčky – 21. profilový pořad tanečního klubu TKG Hlinsko.

LiStOVáNí

Chrudim – Po loňském úspěšném turné s Robertem Fulghumem přiváží LiStOVáNí další pecku – autora kultovního Mládí v hajzlu, C. D. Payna. V Chrudimi se zastaví v pátek 16. 6. v 17.30

hodin a představí hned několik svých knih (Mládí v hajzlu, Neviditelný, Nestydaté plavky či svou poslední vydanou knihu Zázrak v plechovce). Po představení bude autogramiáda C. D. Payna a samozřejmě možnost si knihu na místě koupit. Představení je opět bez doprovodného programu, hodinu před představením bude tradičně otevřena školní kavárna. Vstupenky je možné zakoupit u Mlsného pecivála.

Režisér krutých příběhů společenské nenávisti navštíví Chrudim

Chrudim – V pátek 16. 6. v 16.00 hodin se mohou ve Vodních zdrojích pod Širokými schody setkat zájemci s Lordanem Zafranovićem, jedním z nejvýraznějších režisérů zemí bývalé Jugoslávie. V roce 1971 absolvoval režii na pražské FAMU ve třídě Elmara Klose (viz např. Obchod na korze) a dnes bývá považován za předního představitele tzv. černé vlny jugoslávského filmu. Jeho umělecké režijní dráze předcházela námořní škola, studia literatury a prestižní ocenění Mistra amatérského filmu za soubor krátkometrážních a středometrážních filmů. Po návratu z českých studií do Jugoslávie natáčel nejprve zejména dokumentární a hrané středometrážní filmy. V roce 1974 pak natočil první televizní hraný snímek Vražda v nočním vlaku a svůj debut Utrpení Matouše.

Tímto filmem zahájil svou úspěšnou spolupráci se spisovatelem Mirko Kovačem, patřícím k bělehradské literární avantgardě, který napsal scénáře k řadě jeho filmů. L. Zafranović je autorem a režisérem více než 80 filmů, přičemž k většině z nich napsal iscénář. Za své snímky získal řadu domácích i mezinárodních cen, za dokument Krev i popel Jasenovce byl nominován na Oscara.

Nejvýrazněji se však do povědomí publika zapsal svým historickým eposem, volnou trilogií Okupace ve 26 obrazech (1978), Pád Itálie (1981, hlavní cena ve Valencii) a Večerní zvony (1986), za něž získal řadu ocenění. Mezi jeho další filmy patří například dokumentární snímky Soumrak století – Testament a Tito – Poslední svědkové testamentu. Od poloviny 90. let žije Zafranović střídavě v rodném Chorvatsku a v Praze – je ostatně i občanem České republiky.

Slavný režisér reprezentuje to nejlepší ze vzájemných vztahů národů obou bývalých federací (Československo a Jugoslávie), jejichž obyvatelstvo si bylo tradičně ze slovanských států citově asi nejblíže, a kde se ta jižní federace před čtvrtstoletím rozpadla tak tragickým způsobem v ohni bratrovražedné války a za obrovských ztrát na životech – podobně jako předtím v gejzíru národní nenávisti za druhé světové války. Na setkání všechny Chrudimáky zvou jugofilové.

SOBOTA

125. výročí založení SDH Bělá

Bělá – V sobotu 17. června od 16:00 začínají ve sportovním areálu oslavy 125. výročí založení SDH Bělá . V rámci oslav bude probíhat výstava historické techniky, večer následuje taneční zábava s kapelou Klondike.

Keltové oslaví slunovrat už tuto sobotu

Nasavrky – Na 21. června připadá letní slunovrat a Keltové jej slavili svátkem zvaným Alban Hefin. Byla to doba počínajícího léta, kdy Slunce dosahuje vrcholu své síly, země je zelená a slibuje bohatou úrodu.

Jedním z obřadů bylo například skákaní přes oheň, aby se člověk uchránil před nemocemi. Oheň byl zpodobněním slunce a měl také stejné očistné a obnovující síly.

Nasavrčtí Bójové v keltském archeoparku oslaví Alban Hefin už předčasně, a to už tuto sobotu 17. června, aby mohlo dorazit co nejvíce lidí. „Den zasvěcený ohni a čarování věnujeme pálení uhlí v milíři a také sběru a zpracování slunovratových bylin," zmiňují pořadatelé část programu, který v keltské vesničce bude probíhat po celý den.

Tajemství staré bambitky

Bojanov – Základní škola Bojanov vás zve na divadelní představení (muzikál) „Tajemství staré bambitky". V muzikálu se představí členové dramatického a tanečního kroužku a školního pěveckého sboru. Pro veřejnost poprvé hrají v sobotu 17.6.2017 od 18 hodin v tělocvičně ZŠ.

Obrazy, kresby a dřevořezby

Zaječice – Osvětová beseda Zaječice si vás dovoluje pozvat na výstavu Obrazy, kresby a dřevořezby Josefa Janka, Hedviky Vyleťalové a Milana Konvaliny. Výstava se koná od 17. června do 6. července denně mimo pondělí od 14 do 17 hodin v Kulturním domě. Mimo uvedenou dobu lze výstavu zhlédnout po dohodě na tel.: 469 665 318 nebo 728 386 565. Slavnostní zahájení výstavy je v sobotu 17. června v 16 hod. Úvodní slovo MUDr. Miloslav Procházka. Doprovodný program Eliška Vávrová – flétna a Alžběta Rousková – klavír. Vstupné dobrovolné.

Setkání s přírodou formovanou knížetem Auerspergem

Slatiňany – Zelený dům Chrudim pořádá Setkání s přírodou formovanou knížetem Auerspergem. Na programu bude procházka s Ing. Milanem Morchem, revírníkem lesní správy a předsedou ZO ČSOP Nasavrky do zámeckého parku ve Slatiňanech a okolních lesů. Sraz v sobotu 17. června v 8.30 hodin před kostelem Svatého Martina u zámku Slatiňany.

3. turnaj v Hearthstone (letní tábor v Un'Goro)

Heřmanův Městec – V sobotu 17. 6. 2017 od 13:30 se v místní sokolovně koná 3. HS Přátelský turnaj v počítačové karetní hře Hearthstone: Heroes of Warcraft. V Un'Goro bude pořádně horko! Připravte se na hustou džungli, propocený trička, orošený sklenice a mamutí porci zábavy!

Skautský country bál

Ronov – Středisko Junáka Ronov nad Doubravou vás zve v sobotu 17. června od 19 hodin do svého areálu na skautský country bál s kapelou Country Colaps Pardubice. Stylové oblečení vítáno. Během večera vystoupí taneční skupina Babidi Ronov.

NEDĚLE

Mateřská škola Strojařů slaví 50 let

Chrudim – Přijďte oslavit kulaté narozeniny mateřské školy v neděli 18. 6. 2017 od 15.00 hodin. Nenechte si ujít pestrý program v budově školy i na školní zahradě. Čeká vás prohlídka MŠ, kronik a fotografií, zpívání Tralaláčku, dětská taneční vystoupení, pasování předškoláků, tvořivé dílny, pohádková diskotéka, skákací hrad, dřevěné bagry… Připraveno bude i domácí občerstvení.

Mezinárodní turnaj v pétanque trojic mix

Hrochův Týnec – Na pohodové poházení trojic MIX můžete přijít do areálu zámku v Hrochově Týnci. Setkání u staré francouzské hry se uskuteční 18. června v zámeckém parku od 9.00 hodin. Pro registrované i neregistrované hráče, možno užít nehomologované koule, podmínka jeden hráč opačného pohlaví.