PÁTEK 2. ZÁŘÍ

Netopýří noc
Chrudim – V pátek 2. září 2011 se v Chrudimi koná již tradiční akce k Evropskému dni netopýrů. Letošní netopýří noc vede zoolog Jiří Rejl. Tu zahájí krátkou přednáškou o netopýrech, která začíná v 19:00 ve Vodních zdrojích Chrudim. Po jejím skončení vyrazíte k Chrudimce a do parku pozorovat netopýry létající nad hladinou Chrudimky, kolem pouličního osvětlení a určovat je pomocí detektoru, který převádí zvuky, jež vydávají, na zvuk slyšitelný lidskému uchu.

Orientální tanec
Chrudim – Už vám nevyhovuje aerobic, zumba, posilovna? Zkuste orientální břišní tanec. Pohyb je nádherná a zdravá věc a tanec patří bezesporu k těm nejestetičtějším a nejzdravějším pohybovým aktivitám ženy vůbec. nezáleží na věku, váze či postavě. Stačí udělat ten první krok – přijít si vyzkoušet. Stačí pohodlné oblečení – volná sukně nebo legíny, tričko nebo top, cvičky s měkkou podrážkou nebo ponožky a chuť něco udělat pro své zdraví a ducha. Posílíte nejen zádové a břišní svaly, ale i své sebevědomí. Začíná se v pátek 2. září v 17:00 hodin ve sportovní hale.

SOBOTA 3. ZÁŘÍ

Benefiční koncert
Žlebské Chvalovice - Benefiční koncert pro koupaliště se koná v sobotu 3. září na hřišti ve Žlebských Chvalovicích. Program začíná ve 14 hodin dětským odpolednem, od 17 hodin je naplánovaná tombola pro děti. Vstupné na odpolední akce dobrovolné. Na večerní dvojkoncert je potom vstupné 100 Kč (vybraná částka bude použita na projekt opravy koupaliště). Od 19 hodin se můžete těšit na kapelu Briskfart, od 21 hodin hraje skupina Janovec a Čilimník.

Nasavrcká pouť
Nasavrky -Zdejší náměstí patří ve dnech3. 9. – 4.9. 2011 tradiční pouti.Do Nasavrk přijedou oblíbené pouťové atrakce.

Pouťová zábava
Nasavrky – V sobotu 3. září jste zváni do restaurace Pod Lipou na pouťovou taneční zábavu.

Posvícenská zábava
Tuněchody – SK Tuněchody pořádá v sobotu 3. září od 20 hodin v místní sokolovně posvícenkou zábavu. Hraje skupina Evergreen.

Jiráskova Lucerna
Mladotický mlýn – Divadlo Ze mlejna uvádí v sobotu 3. září od 20:30 v Mladotickém mlýně v režii Otto Lišky Jiráskovu Lucernu. Vstupné na místě 90 Kč (děti do 12 let zdarma), v předprodeji 70 Kč. Předprodej vstupenek na e–mailu: eva.joachimova@centrum.cz nebo tel.: 604 200 083.

Rodinné kočárkování až k rozhledně Bára
Chrudim – V sobotu 3. září od 13 hodin se bude v Městských lesích Podhůra v okolí rozhledny Bára konat další Rodinné kočárkování. Akce je zároveň neoficiálním setkáním všech Barunek, Barborek a Bár a nese název „Bára s Bárou“. Zváni jsou také všichni tatínkové, kteří budou mít možnost vyhrát soutěž o „Hvězdného tátu“ a tím i víkendový poukaz s polopenzí do hotelu Bára na Benecku, a to pro celou rodinu.
Na účastníky čeká pohodová procházka Městskými lesy Podhůra po zpevněných stezkách se zábavným úkolem a v cíli se sladkou odměnou pro každé dítě. Po dobu akce Rodinného kočárkování speciální cena na Lanový park Podhůra činí 190 korun pro dospělou osobu.
Všem jistě udělá radost také pohádkové představení „Jak se Lvíček Gen stal králem“ a vystoupení skupiny historického šermu. Nebude chybět ani měření BMI a cholesterolu se Zdravotní pojišťovnou MV ČR, dětské soutěže o dárečky, malování na obličej, malované obrázky a tetování na tělo a obličej, koláčky, koblížky, vánočky a výborné pečivo z rodinné pekárny opékání uzeniny, tombola atd.
Rozhledna Bára byla obnovena na místě původní rozhledny, zničené živelní pohromou 25. června v roce 2008, a to pouhé čtyři dny po jejím otevření. Obnovená rozhledna Bára byla otevřena v září 2009. Oproti původní stavbě na ní přibylo několik zpevňujících prvků. Vyhlídková věž by měla odolat větru o rychlosti až 200 kilometrů v hodině. Atypická a unikátní konstrukce tvaru trojbokého komolého jehlanu je podle autora rozhledny, architekta Martina Rajniše, ojedinělá nejen v Evropě, ale pravděpodobně i na celém světě. (zr)

Bleší trh
Chrudim – V Leťáku (Lázeňská ulice) se na 3. září chystá klasický bleší trh společně s dalšími netradičními kulturními zážitky. Kdokoliv během akce (9,00 – 17,00 hodin) může přijít a prodat nebo koupit či vyměnit své rozmanité zboží – poklady z půd, sklepů, skleníků, stodol, garáží atd. Zapojit se může opravdu kdokoliv, neboť prodat je lépe než vyhodit – přineste přebytky ze šatníků, hračky, porcelán, LP, CD, bižuterii, knihy, módu současnou i dávno minulou, hudební nástroje, stroje, strojky, nářadí, bytové doplňky, odznaky, metály, umění všeho druhu atd. Součástí bude i kdysi oblíbená dětská burza. Udělejte někomu radost nebo naopak udělejte radost sobě.Kromě blešího trhu bude v areálu probíhat i trh hand made výrobků. Těšit se můžete na výrobu placek, šperky z různých materiálů, peněženky z Tetra paku, oblečení apod.Během dne se návštěvníci budou moci zúčastnit i různých kreativních workshopů, kartářka vyloží Taroty, Červený kříž předvede ukázky první pomoci. Inspirativní přehlídka „S křížkem na čele“ představí velice osobité modely z přešívaných oděvů. Ta proběhne kolem 10:30 a poté ještě dvakrát, a to přibližně v 13:30 a 16:30. V odpoledních hodinách zahraje k poslechu či tanci Jan Štyndl a Janek Žežula. Akci ukončí dražba výrobků vzniklých ve workshopech a věnovaných organizátorům.Akci organizuje o. s. MaChr za Chrudim malebnou ve spolupráci s Červeným křížem Chrudim. Výtěžek bude věnován na obnovu areálu bývalého letního kina a jeho provoz a na potřeby Červeného kříže Chrudim.
V případě nepříznivého počasí se akce nekoná.

Výstava králíků,holubů a drůbeže
Tuněchody – Základní organizace Českého svazu chovatelů v Tuněchodech pořádá vednech 3. - 4. 9. 2011 posvícenskou výstavu králíků, holubůa drůbeže. Výstava se koná vesportovním areálu U Sokolovny v Tuněchodech, otevřeno: so: 10 – 18 hod., ne: 8 –15 hod. K návštěvě srdečnězvou pořadatelé.

Koncert
Podskála – Vysokoškolskýumělecký soubor Pardubice,dirigent Tomáš Židek vystoupí v kostele sv. Jana Křtitele vsobotu 3. září 2011 v 15:00 hodin. V programu zazní dílatěchto autorů Josefa Bohuslava Foerstera, Petra Iljiče Čajkovského, Jacoba HandlaGalluse, Vladimíra Sommera,Antona Brucknera, JaroslavaKřičky, Maurice Duruflé, Petra Ebena a Jiřího Temla.

Hradozámecká noc
Slatiňany – První sobotu vzáří proběhne již druhý ročník Hradozámecké noci, dokteré je letos zapojeno naosmdesát památkových objektů po celé republice. Cílemakce je představit památky vnetradiční době a s netradičním programem jako místaneustále živá, na která másmysl se vracet. Všechny milovníky tajemna a romantikypotěší odhalování skrytýchzákoutí, noční genius loci asamozřejmostí je taktéž doprovodný program.Stejně jako loni se i letos dohradozámecké noci připojilzámek Slatiňany. Oproti loňskému roku se však změnilprogram. Očekávat můžeteoživené prohlídky s kostýmy,trochou nadsázky, poučení ivtipu. Přenesete se zpět do začátku 20. století, kdy se zámekpřipravuje na návrat knížecírodiny z letního sídla ve Žlebech. Knížepán před odjezdem nařídil, aby se celý zámek zmodernizoval, uklidil aupravil tak, jak si žádala doba. Jak se s nelehkým úkolemvypořádal správce a zámeckýpersonál nejlépe zjistíte, kdyžse přijdete sami podívat.Hradozámecká noc - sobota3.9.2011 – noční prohlídky začínají v časech: 19:00, 20:00,21:00, 22:00 a 23:00. Vstupenkyje nutné si rezervovat na telefonním čísle 469 681 112 nebopřímo na pokladně zámku.Vstupné: 100 Kč dospělí, 70Kč děti, studenti, senioři.

Dětský den
Morašice – SDH Morašice vászve v sobotu 3. 9. na velkéhřiště v Morašicích. Program: 15 hodin: Dětský denaneb Prázdniny skončily, 17
hodin: Slavnostní předání vozu hasičům, následuje odpolední a večerní zábava - hrajeDJ Martin.

Rozloučenís prázdninami
Miřetice – Děti, mládež i dospělí jsou zváni v sobotu 3. září 2011 do areálu letního parketu v Miřeticích. DJ Peak.CZpořádá diskotéku a loučení s
prázdninami. Od 18.00 do20.00 hod se koná dětská diskotéka, vstup je zdarma,zdarma bude pro děti i zmrzlina. Od 20.00 se rozjede diskotéka DJ Peak – muzika mnohažánrů, rock, dance, 80 – 90 léta, CS hity, DNB, taneční novinky. Jsou připravené i soutěže o ceny. Vstupné 50 Kč.Parket i sezení okolo je zastřešené, akce se koná za každého počasí. Přijďte si užít poslední letní akci. Další informace na facebooku DISCOMIŘETICE.

NEDĚLE 4. ZÁŘÍ

Výstava králíků, holubů a drůbeže
Tuněchody – Základní organizace Českého svazu chovatelů v Tuněchodech pořádá ve dnech 3. - 4. 9. 2011 posvícenskou výstavu králíků, holubů a drůbeže. Výstava se koná ve sportovním areálu U Sokolovny v Tuněchodech, otevřeno: so: 10 – 18 hod., ne: 8 – 15 hod. K návštěvě srdečně zvou pořadatelé.

Nasavrcká pouť
Nasavrky - Zdejší náměstí patří ve dnech 3. 9. – 4.9. 2011 tradiční pouti. Do Nasavrk přijedou oblíbené pouťové atrakce.

Pohádkový les
Třemošnice - RC Třemánek pořádá 4. 9. 2011 od 14.00 hodin Pohádkový les.Sraz a začátek bude na kraji lesa v Třemošnici.Přijďte si užít báječné odpoledne v duchu sportovním, kulturním i tajuplném. Za kolektiv Rodinného centra Třemánek Vás srdečně zvou Elena Tlustá a Veronika Černilová.