PÁTEK 9. ZÁŘÍ

Máša Šormová - Česká krajina a pražské motivy
Horní Bradlo – V kině v Horním Bradle se opět koná výstava olejomaleb paní Máši Šormové s názvem Česká krajina a pražské motivy od 10. do 17. září 2011, denně od 15.00 do 18.00 hod.
Vernisáž s koncertem se uskuteční v pátek 9. září v 17.00 hod.
Autorka bude denně přítomna, jste srdečně zváni.

Zavítejte do Miřetic
Miřetice – V pátek 9. září 2011 se koná na krytém letním parketě rockotéka, na kterou jste srdečně zváni. A v neděli 11. září 2011 pokračují na tržnici trhy – přijít můžete od 8:00 do 12:00 hod.

Prázdniny jsou v čudu
Slatiňany - „Prázdniny jsou v čudu“, to je název pátečního zábavného dopoledne pořádaného v areálu slatiňanské plovárny zdejší základní školou. Program začne v devět hodin ráno a vystoupí v něm malíř a bavič Jan Honza Lušovský spolu s DJ a moderátorem Filipem Novotným. Takže, milí školáci, i když jsou prázdniny opravdu fuč, den volna si přece jen ještě užijete. A dál? Za chvíli je tu podzim, pak Vánoce a další týdny volna. Nebojte se, ono to uteče! (man)

SOBOTA 10. ZÁŘÍ

O pohár starostky Městyse Chroustovice
Chroustovice - Sbor dobrovolných hasičů Chroustovice zve všechny příznivce na III. ročník požárního útoku
O pohár starostky Městyse Chroustovice.Začátekv sobotu 10.září 2011na tréninkovém hřišti v Chroustovicích
Program:
v 10 hodin – prezentace družstev
v 10.30 hodin – zahájení soutěže
Občerstvení je zajištěno, přijďte podpořit naše hasiče.

MUBASO otevře své dveře
Chrudim - Chrudimský „Den D“ se blíží, v sobotu 10. září 2011 se poprvé otevřou brány Muzea barokních soch. Sám se na jeho prohlídku těším, ale možná se i trochu bojím. Vždyť stejně jako televize nabízí řadu programů, největší skupina diváků obvykle zírá na bláznivé komedie a stodílné telenovely. V konkurenci jarmarků, akvaparků a selat opékaných pod širým nebem to prostě muzeum bude mít těžké. Přesto doufám, že nás v něm nepoleká ozvěna vlastních kroků. (man)

Obořice jedna báseň
Obořice – Jak kolem nás ten čas běží a běží, tak možná ani nestačíme počítat dny a registrovat všechny události. Proto Vás možná překvapíme informací, že od druhého ročníku našeho poetického festiválku OBOŘICE JEDNA BÁSEŇ uplynulo hodně vody. Dokonce tolik, že nás to donutilo zabývat se ročníkem třetím. Takže tu nejdůležitější informaci už máte. TŘETÍ ROČNÍK BUDE. Neméně důležitá bude i druhá informace, totiž termín. Takže si hned vezměte tlustý červený fix a zapište si na různá místa datum sobota 10. září. Pro Vás, co jste vloni v Obořici nebyli, ještě připomeneme, že se jedná o místní část obce Nasavrky v okrese Chrudim. Celá akce probíhá na soukromém pozemku v nádherném prostředí, kde jediné zvuky rušící kulturní zážitek mohou být bečení ovcí, mečení koz, řev ptáků a štěbetání dětí. Čímž je i řečeno, že akce je vhodná pro celé rodiny. Pro ty nejmenší bude připraven vhodný program, tak, aby rušili co nejméně. No a pro ty, co mají rádi poezii ve všech podobách vystoupí několik příjemných lidí od pera a několik stejně příjemných muzikantů. Vlastní vystoupení proběhnou v kulturním domě (tedy ve stodole), doprovodný program pak na různých místech venku. A protože již vloni jsme avizovali, že potěšeny musí být všechny smysly, tak letos by to nemělo být jinak.
Více na www.oboricejednabasen.unas.cz

Program:
13:15 – 13:45 Biorchestr
13:50 – 14:20 Petra Ochová, Soňa Brabcová šansony
14:35 – 15:05 Jana Sychrovská a Jiří Koreček zpěv
Petr Pilný piano
15:10 – 15:45 Oldřich Bubák poezie
16:00 – 16:20 BeneBend
16:25 – 17:45 Tomáš Klášterecký poezie
17:00 – 18:00 Petr Pilný piano
Zdeněk Jirásek poezie
18:15 – 18:45 Jana Bauerová harfa, lyra, cimbál
18:50 – 19:20 Dan Vychodil čtení
19:35 – 20:05 Ľubica Christophory písničky
20:10 – Jan Matěj Rak písničky
K časovým posunům může dojít, pokud někdo z výše uvedených nepřijede. Ale všichni svou účast potvrdili, tak se snad nic mimořádného nestane.
Biorchestr přijede z Brna. Můžete si tuto zajímavou hudební dvojici poslechnout i na internet (www.biorchestr.cz).
Petra Ochová je výborná a půvabná šansoniérka, jinak učitelka zpěvu z Ledče nad Sázavou. Soňa Brabcová jí bude doprovázet na kytaru.
Pěvecká dvojice Jana Sychrovská a Jiří Koreček je dostatečně známa nejen ve Slatiňanech. Jejich zpěv je skutečným zážitkem. Na klavír je doprovodí známý chrudimský pianista Petr Pilný.
Oldřicha Bubáka jistě není třeba představovat. Většina lidí ho zná jako cestovatele a polárníka a jako vtipného besedníka. Ale on píše také poezii a je výborným hudebníkem. Na jaký nástroj se bude doprovázet zatím neprozradil.
BeneBend to dokáže pořádně roztočit. Jsou z Modletína a jedná se o soubor postižených hudebníků.
Tomáš Klášterecký je nadějný básník z Pardubic.
Již zmíněný Petr Pilný vystoupí i jako sólový hráč a bude se střídat s poezií Zdeňka Jiráska.
Janu Bauerovou si loňští návštěvníci velice dobře pamatují. Tehdy přítomné uchvátila hrou na harfu a lyru. Letos přidá ještě cimbál.
Dan Vychodil četl své úvahy už na prvních dvou ročnících. I letos nás nechá se zamyslet nad nějakým tématem.
Ľubica Christophory (www.christophory.cz) také v prvních ročnících nechyběla a její křehké písničky byly vyvrcholením programu. Ve svých písních střídá rodnou slovenštinu s češtinou, polštinou, ukrajinštinou a angličtinou.
Jan Matěj Rak (www.janmatejrak.cz) je nejen synem slavného otce Štěpána, ale především skvělým a originálním kytaristou. Nevydal se po stopách otce, ale našel si vlastní hudební cestu, mimo jiné upravil pro kytaru i známé Ježkovy písně.
O výtvarnou výzdobu stodoly se postará slatiňanská výtvarnice Eva Mašínová.
V areálu bude vařit táborová kuchyně, k pití bude pivo, víno z vinotéky Na cestě a čaj z čajovny Luna.
Večer bude možnost posedět u táboráku, opékat nebo poslouchat další hraní a povídání.
Přespání ve vlastním spacáku je možné
Do Obořice se dostanete autem (z Nasavrk přes Ochoz směrem na Miřetice, za Ochozí doleva). Parkoviště bude asi 100 m od areálu.
Autobus Vás zaveze nejblíže do Nasavrk, vlak do Slatiňan.
Přijeďte, nebudete litovat.

Fire Cup
Prachovice - Hasičský sbor obce Prachovice pořádá Fire Cup, což je 1. ročník turnaje v malé kopané na školním hřišti v Prachovicích s názvem O POHÁR STAROSTKY OBCE. Turnaj se koná dne 10.9.2011. Prezence od 7.00 do 7.45 hodin, začátek v 8.00 hodin. Startovné 300 Kč. Občerstvení zajištěno. Srdečně Vás zvou pořadatelé

Máša Šormová - Česká krajina a pražské motivy
Horní Bradlo – V kině v Horním Bradle se opět koná výstava olejomaleb paní Máši Šormové s názvem Česká krajina a pražské motivy od 10. do 17. září 2011, denně od 15.00 do 18.00 hod.
Vernisáž s koncertem se uskuteční v pátek 9. září v 17.00 hod.
Autorka bude denně přítomna, jste srdečně zváni.

Chovatelská výstava
Slatiňany – Základní organizace Českého svazu chovatelů Slatiňany pořádá v sobotu 10. září na výstavišti za železničním přejezdem směr Orel okresní výstavu drůbeže a místní výstavu králíků, holubů a exotů rozšířenou o výstavu jiřin. Výstava bude dále doplněna o prodej chryzantém, okrasných keřů, prodej keramiky, sušeného ovoce a zahradnických doplňků. Výstava bude otevřena v sobotu od 7 do 16 hodin. Budete mít možnost nákupu kvalitních chovných zvířat. Občerstvení zajištěno, bohatá tombola rovněž.

Posvícení na Veselém Kopci provoní pečivo
Veselý Kopec – Posvícení na Veselém Kopci se uskuteční v Souboru lidových staveb Vysočina na Veselém Kopci nedaleko Hlinska v sobotu 10. září. Tradiční program připomene sváteční obyčeje původně spojené s církevní oslavou posvěcení kostela v daném místě.
Ovšem od 10. století se posvícení stalo především světským svátkem spojeným s hodováním a zábavou.
Na Veselém Kopci budou mít návštěvníci možnost poznat právě tuto část starodávného obyčeje, který se z našich vesnic pomalu vytrácí.
V některých roubených chaloupkách budete moci ochutnat tradiční pečivo, v dalších si vyzkoušet jeho tvarování a v jiných si dobroty zakoupit.
Posvícení na Veselém Kopci bude provázet bohatý kulturní program a malý posvícenský jarmark.
Některé řemeslníky budete moci sledovat při práci, případně si vyzkoušet svou šikovnost a zkusit si leccos zhotovit. Vloni veselokopecké posvícení navštívilo na 1600 zájemců. (zr)

Memoriál Jana Stoklasy
Bělá – Hasičské závody Memoriál Jana Stoklasy proběhnou v sobotu od 9.00 na hřišti. Závodí se v kategorii děti, ženy, muži. Dopravní vedení: 2 hadice „B“.

Den otevřených dveří památek
Chrudim - V sobotu 10. září tu už zase je tolik oblíbený Den otevřených dveří památek, a to od09:00 do 17:00. Z nabídky v Chrudimi si jistě vyberete…
Prohlídky města s průvodcem v 10.00, 11.00, 12.00, 13.00, 14.00 a 15.00. Promítání DVD, prodej knih a upomínkových předmětů.Sraz před IC - budova staré radnice.
* Regionální muzeum v Chrudimi:Stálá expozice: Mozaika z dějin regionu, Umělecké řemeslo, Umělelcký plakát. Výstavy v Regionálním muzeum: Slavné vily Pardubického kraje, Parky regionu.
* Muzeum loutkářských kultur v Chrudimi:Volný vstup do muzea i s přístupem na věž Mydlářovského domu.
* Bašta Prachárna:Expozice o hradebním opevnění města.
*Kostel sv. Michaela, archanděla:Volná prohlídka s výkladem na požádání.
* Kostel sv. Kateřiny, panny a mučednice:Volná prohlídka s výkladem na požádání.
* Přednášková síň Vodních zdrojů:Určování nerostů a hornin.
* Arciděkanský kostel Nanebevzetí Panny Marie:Výstup do věže kostela a prohlídka zvonice.
* Galerie Art - Světlana a Luboš Jelínkovi:Prohlídka galerie a gotických sklepů.
* Prostory bývalé věznice:od 10:00 do 16:00.Prohlídka pouze s průvodcem v každou celou hodinu.
* Sloup Proměnění Páně:v 11:30 prohlídka sloupu s komentářem RNDr.Pavlíka.
* Okružní jízda po kostelích v Chrudimském okolí: ve 13:00 odjezd od kostela Nanebevzetí Panny Marie.Pro velký úspěch bude opět okružní jízda po kostelích v Chrudimském okolí: pojedou dva autobusy od kostela Nanebevzetí Panny Marie, Topol - kaple Panny Marie, Kočí - kostel sv.Bartoloměje, Tři Bubny - kostel sv. Jiří, Sobětochu, Pouchobrady - kostel Nejsvětější trojice, Markovice - kostel sv. Marka.

Zkrocení zlé ženy
Luže -"Jaroslav" ochotnické divadlo Luže uvádí 10.9.2011 od 19:00na hradě Košumberk divadelní představení "Zkrocení zlé ženy". Představení se bude za každého počasí v zastřešené části hraduKošumberk.

Koncert
Chrudim - Koncert spojených sborů Salvátor, Vysokoškolského um. souboru Pardubice a sólistů a Filharmonie Hradec Králové se koná10.9.2011 od 20:00vMuzeum barokních soch vKapucínském klášteře s kostelem sv. Josefa.

NEDĚLE 11. ZÁŘÍ

Pozvánka na výstavu
Nasavrky – Město Nasavrky vás zve na výstavu Grafiky - mandaly Martina Štědroně – rastrové grafiky realizované autorskými tisky do Zámecké galerie od 11. 9. - 13. 10. 2011. Zahájení 11. 9. v 16:00 hod., otevřeno: pondělí - pátek: 9:00 - 17:00 hod., sobota, neděle, svátky: 13:00 - 17:00 hod. Výstava je prodejní. K dispozici jsou i CD s autorovou hudbou komponovanou k obrazům a s hudbou pro pampeliškofon.

Na chrudimské náměstí a do parku s Andělem
Chrudim – Benefiční akci na podporu dětské onkologie v Hradci Králové Anděl dětem pořádá M.F.R., o.s. ve spolupráci s Mama klubem Chrudim a Tattoo Anděl, pod záštitou starosty města Chrudimi. Akce proběhne v neděli 11.9.2011 na Resselově nám. a v parku za kostelem v Chrudimi od 11 do 18 hod.
Vystoupí Chocolate Jesus, Eastpark, Stoker One Man Band, dětský pěvecký soubor Klíčenky, Mentálně Narušená Moucha a Selectaa Alesh. Akci moderuje Bart (Staré pušky), pro děti jsou připraveny hry a soutěže, malování na obličej, angličtina pro nejmenší, divadélko Kacafírek, skákací hrad, Det-van - kultura severoamerických indiánů - tee-pee, historický šerm, dětský kickbox SORU, muay thay Pretorian, freestyle cycle M.F.R., kynologové, motocykly, americké vozy II. sv. války, vůz a vybavení 2. výsadkové roty Chrudim a mnoho dalšího.

Máša Šormová - Česká krajina a pražské motivy
Horní Bradlo – V kině v Horním Bradle se opět koná výstava olejomaleb paní Máši Šormové s názvem Česká krajina a pražské motivy od 10. do 17. září 2011, denně od 15.00 do 18.00 hod.
Vernisáž s koncertem se uskuteční v pátek 9. září v 17.00 hod.
Autorka bude denně přítomna, jste srdečně zváni.


Fotbalové utkání
Počátky - V neděli 11.9.2011 od 15:00 se konáotbalové utkání na hřišti v Počátkách, kde se utkají místní "ženáči" proti svobodným.

3. Chlumecká pouť - švestková
Luže - Římskokatolická farnost Luže zve na 3. Chlumeckou pouť - švestkovou ke svátku Narození Panny Marie. Mše sv. budou v 8:00 hod.,9:30 hod.,11:00 hod a ve 14:30 hod. svátostné požehnání. Všechny zveme v neděli 11.září 2011 do chrámu Panny Marie Pomocné na Chlumku.

Výročí posvěcení kaple
Prachovice - V neděli 11.9.2011 se koná ve zdejšíkapli Nanebevzetí Panny Marieod 13:30 katolická bohoslužbau příležitosti 120-tého výročí jejíhoposvěcení.