PÁTEK 4. listopadu

Burza - Holetín

Ve dnech 4. - 7. listopadu vždy od 15 - 17 hod. se v kulturně-společenském centru v Holetíně koná burza oblečení, hraček, sportovních a jiných potřeb. Bližší info na www.holetin.org

Přednáška o Bolívii - Chrudim

V pátek 4.11. se můžete prostřednictvím přednášky Martina Mykisky podívat do této jihoamerické země, kterou procestujeme od pralesů až do hor. Čekají nás jezuitské misie na východě, horské pralesy na severu i proslulé Altiplano. Podíváme se do unikátní solné pánve Salar de Uyuni, vidíme i laguny plné plameňáků či koloniální město Potasí s jeho doly. Nebude chybět jezero Titicaca, poutní místo Copacabana i archeologické naleziště považované za bolivijské Machu Pichu. Mezi místní obyvatele se dostaneme nejen během bouřlivých karnevalů v Oruro.
Přednáška začíná v 18:30 a koná se ve Vodních zdrojích Chrudim díky finanční podpoře Města Chrudim. Předprodej vstupenek zajišťuje infocentrum ve staré radnici. Další informace a rezervace na tel. 723 004 397 nebo gutzer@centrum.cz.

SOBOTA 5. listopadu

Keltský svátek Samhain - Nasavrky

Občanské sdružení Boii a město Nasavrky zvou v sobotu 5. listopadu od 13 hodin na oslavu keltského svátku Samhain. V nasavrckém zámku a v budově staré školy je připraven program na oslavu keltského Nového roku. Těšit se můžete na přednášku druida, lampionový průvod a tradiční samhainový obřad. Samhain je důležitým keltským svátkem, neboť v tento den se uzavíral roční cyklus, proto jej můžeme považovat za keltský Nový rok. O Samhainu se provádělo mnoho magických úkonů, od věšteb až po zajišťování si dalšího dobrého roku oběťmi a pálením figurín symbolizujících špatné vlastnosti a obecně zlo. Samhain je nejstarším doloženým svátkem na území obývaném potomky Keltů. Historicky je doložen v 6. století našeho letopočtu, ale lze se domnívat, že je mnohem mnohem starší. Mimo jiné i proto, že je zmíněn na kalendáři z Coligny. Jeho hlavním tématem je rituální zapálení nových ohňů poté, co byly všechny staré uhašeny. Součástí rituálu bylo přizvání duší předků, které se zde mohly ohřát, byly uctěny a symbolicky pohoštěny.

Lampionový průvod - Zaječice

V sobotu 5.11.2011 jste zváni na lampionový průvod, sraz účastníků s lampionky v 16.30 hodin u Obecního úřadu v Zaječicích.

Den zdraví - Slatiňany

V sobotu 5. listopadu od 9:00 do 15:00 hodin bude v sokolovně probíhat Den zdraví. Zdarma bude nabízeno: měření krevního tlaku, cukru, cholesterolu a tělesného tuku v kilogramech a procentech. Za poplatek vám bude změřena vaše imunita a diabetici, kteří ještě nemají glukometr, budou mít možnost získat jej. Na výběr budou i produkty zdravé výživy, zdravotní prostředky, kosmetika, keramika, hračky, výrobky z medu, mýdla, dia sladidlo, sušené ovoce a řada dalších. Srdečně zvou pořadatelé Územní organizace Svazu diabetiků Slatiňany, VZP a Sokol Slatiňany pod záštitou Města Slatiňany.

Mariáš - Rváčov

Místní S.K. Rváčov pořádá 5. listopadu turnaj v mariáši v klubovně S.K. Rváčov. Začátek v 18.00, k prezenci přijďte do 17.30. Přihlášky: 732 909 370 p. Červinka.

Staročeský bál - Pardubice

Rád bych vás pozval jménem svým i jménem všech Formanů na Staročeský bál, který se bude konat 5. listopadu v KD Dukla Pardubice od 20:00 hod. Po letech je oživena tradice Staročeského bálu, který byl organizován v 80. a 90.letech. K tanci a ke zpěvu vám budou hrát soubory Lipka, Baldrián, Dolina a Formani. Můžete se těšit na řadu krásných lidových písniček, několik zajímavých soutěží a pravou lidovou zábavu! Jako oděv je vítán lidový kroj nebo společenský oděv. Těšíme se na návštěvu! Radim Zajíček, organizační vedoucí Formani Slatiňany

Čertovské pohádky - Slatiňany

Město Slatiňany zve malé i velké diváky na Čertovské pohádky v provedení loutkářského souboru AHOJ. Představení se koná v sobotu 5. listopadu v 15 hodin ve Společenském domě ve Slatiňanech. Vstup je zdarma.

Zimní Rychtář Fest - Herálec

Kulturní dům Herálec u Žďáru nad Sázavou si připomene v sobotu 5. listopadu atmosféru oblíbených akcí Léta s Rychtářem. Uskuteční se tam zimní verze festivalu Rychtář Fest, který se koná každé léto v amfiteátru hlineckého pivovaru. V rámci Zimního Rychtář Festu představí své nové album Drsnej Kraj hardrocková legenda Škwor. Jejich aktuální singl a videoklip Kámen boduje v hitparádách a útočí na úspěch předchozích hitů. Samozřejmě na koncertu zazní i nesmrtelné písně jako Mý slzy neuvidíš, Sraž nás na kolena a mnoho dalších, které skupina vyprodukovala za svoji více než desetiletou historii.
Program festivalu obohatí mladí rockeři Imodium, kteří mají ve svém portfoliu tři řadové desky. Z nich můžete znát písně Koník a nebo Smutnohra. Mezi specialitky této broumovské partičky patří bytové turné. Díky svým energickým koncertům jsou pravidelnými hosty letních festivalů a mají za sebou společná turné s UDG nebo Divokým Billem. Jako třetí vystoupí v ten večer s náloží svižného punkrocku okořeněného rockabilly kontrabasem a dechovou sekcí Queens of Everything. Pod tímto názvem vystupují pohrobci kapel Bad Tones a Flaming Coks. Pro tento večer připravil hlinecký pivovar specialitku. Kromě tradičního jedenáctistupňového piva, které bude navíc za akční cenu, nabídne návštěvníkům Rychtář Festu svůj pivní speciál 15%. Vstup do kulturního domu Herálec v sobotu 5. listopadu bude umožněn po sedmé hodině, vystoupení začnou o hodinu později. Na akci jsou připraveny autobusové svozy z blízkého okolí zdarma, po koncertu nebude chybět tradiční rockotéka. Vstupenky jsou k dostání v běžných předprodejích za 140 Kč, na místě bude cena 180 Kč. Více informací naleznete na internetových stránkách www.kdheralec.cz nebo na facebooku www.facebook.com/kdheralec.

Posvícení - Klešice

O víkendu probíhá v této obci posvícení. Restaurace Jája připravila v sobotu 5. listopadu od 11 hodin po celý den posvícenské pochutnání. Od 20 hodin můžete přijít do hostince U Beranů na posvícenskou taneční zábavu - k tanci a poslechu hraje MTO p. Berana.

Výstava Jana Saudka - Chrudim

Galerie art Chrudim připravuje výstavu Jana Saudka - To jsem já. V posledních letech sporadicky vystavující „světově nejznámější žijící český fotograf” představí v chrudimské galerii ART 54 fotografií. Jan Saudek vybral pro svoji chrudimskou výstavu díla, která tvoří průřez jeho tvorbou od slavných černobílých fotografií z pražské periferie až po nejnovější „glamour” kolorované fotografie, které ho proslavily po celém světě. Vernisáž výstavy za účasti autora proběhne v sobotu, 5. listopadu od 15 hodin. Prodejní výstavu fotografií si můžete prohlédnout od soboty 5. listopadu od 12.00 do 12. ledna 2012.

NEDĚLE 6. listopadu

Návrat koně Převalského - Slatiňany

U ohrady výběhu slatiňanského zámeckého parku se v neděli od 14 hodin uskuteční malá slavnost spojená s návratem koně Převalského. Do Slatiňan se vracejí Fučík a Xandy, kteří tu mají opět vytvořit osvědčený chovný pár.

Fotografie z masopustů - Hlinsko

Do 6. listopadu můžete navštívit výstavu Jan Odvárka Akvarely, Ladislav Vašek Fotografie z masopustů v Městském muzeu a galerii. Oficiální záštitu nad putovní výstavou převzala předsedkyně Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR Miroslava Němcová a starostka města Hlinska Magda Křivanová. Otevřeno je ve všední dny 9 – 12, 13 – 16 hodin, soboty, neděle a svátky 13 – 17 hodin.

Burza - Holetín

Ve dnech 4. - 7. listopadu vždy od 15 - 17 hod. se v kulturně-společenském centru v Holetíně koná burza oblečení, hraček, sportovních a jiných potřeb. Bližší info na www.holetin.org