PÁTEK

Veřejnej bigbít

Bítovany – V pátek 15. července můžete vyrazit na zdejší letní parket na Veřejnej bigbít.

SOBOTA

Stínání kohouta v Načešicích

Načešice – Staročeské stínání kohouta proběhne v sobotu 16. července od 16 hodin. Celý program doprovází Heligonka Josefa Pecky, od 20 hodin následuje taneční večer. Pořadatelé vystupují ve staročeských kostýmech – opět uvidíte Čibako Fandy Málka – 3. díl o Pyšťouchovi a jeho bandě.

Košumberské léto 2016

Košumberk – V sobotu 16. 7. 2016 od 20 hodin bude na zdejším hradě na programu Racek v podání divadla Exil Pardubice.

Komedie o nenaplnění našich tužeb a citů nám dává nahlédnout do vnitřních životů Čechovových postav. Diváky čeká šest milostných vzplanutí, komické absurdní situace i osobní tragédie. Režie se ujala Kateřina Prouzová.

V žádné své jiné práci nevěnuje Čechov tolik pozornosti tématu lásky, jako právě v této hře. Přesto nemůžeme říct, že je to hra o lásce. City tu fungují jako klíč pro pochopení člověka.

Výjimečné grilování hovězích steaků

Škrovád – Výjimečné grilování hovězích steaků je pro vás připraveno v Hospůdce Pod Kopcem v sobotu 16. července od 16 hodin. Na výběr budou 3 druhy – steaky z luxusního masa: telecí rump steak, hovězí chuck roll a hovězí chuck tender, 3 přílohy: zeleninové ragů v omáčce z drcených rajčat s česnekem a bazalkou, fazolové lusky pečené v anglické slanině, brambora grilovaná ve slupce s pažitkovým tvarohem, 2 omáčky: ze zeleného pepře, z hrubozrnné hořčice a bílého vína. Tentokrát si sami zvolíte, na jaký steak, přílohu a omáčku máte chuť a zde vám to připraví dle Vaše přání. Jelikož takováto akce se nebude opakovat pravidelně, doporučuje se rezervace ne jenom míst, ale přímo i daného jídla na tel: 776 200 250 či v hospůdce.

Harlej, Škwor, Dymytry, Argema

Hlinsko – Harlej a Škwor i Dymtry není potřeba představovat pravidelným návštěvníkům Léta s Rychtářem. Všechny skupiny zde odehrávají pravidelně ty nejlepší a nejnavštěvovanější koncerty. Tedy pokud jen trošku máte rádi rock, nemůžete ten večer před hlineckým podiem chybět! Co patří k českému rocku více než Svařák, Zfetovanej, Pověste ho vejš, Přirození a nebo Sraž nás na kolena či hitovka Mý slzy neuvidíš. Samozřejmě jako každý rok jsou pro vás připraveni další zajímaví interpreti jako Argema, Dymytry nebo AC/DC revival.

O pohár SDH Synčany

Brčekoly – V sobotu 16. července jste zváni do areálu Pod kapličkou na 7. ročník soutěže O pohár SDH Synčany. Ve 13:15 začíná prezence, od 14 hodin následuje provedení útoků. Po ukončení hlavního programu budou na pořadu další soutěže. Občerstvení a hudba jsou zajištěny.

Posezení při harmonikách

Křižanovice – V sobotu 16. července v 19 hodin můžete přijít posedět k Modrým očím při harmonikách.

Veselokopecký jarmark

Veselý Kopec – O nadcházejícím víkendu v době od 9 do 17 hodin se na Veselém Kopci u Hlinska uskuteční Veselokopecký jarmark.

Pozvání k účasti na tomto jarmarku přijala více jak stovka pečlivě vybraných lidových výrobců z celé České republiky, včetně výrobců oceněných titulem Nositel tradice. V prostředí muzea v přírodě tak budou mít návštěvníci možnost prohlédnout si a nakoupit krásné výrobky. Ale také sledovat řemeslníky při práci a využít možnosti vyzkoušet si svoji zručnost ve výtvarných dílničkách.

Budou tu zastoupeny různé řemeslné techniky: ručně tkané textilie, modrotisk, kanafas, keramika, lidové hudební nástroje, dřevěné užitné předměty (např. hrábě, násady, kosišťata, vařečky, misky aj.), bylinky. Zaujmou jistě kováři, košíkáři, opálkáři, skláři, dráteníci, ale také výrobci hraček, drobné bižuterie a další.

Návštěvníci mohou využít nejen občerstvení připravené v Hospodě Na vejměnku přímo v areálu muzea, ale i nabídky tradičního pečiva, pražených mandlí, oříšků, medových dobrot a podobně.

Po oba dny navíc zpestří jarmareční atmosféru doprovodný kulturní program zahrnující kramářské písničky, dětský folklor i dechovou hudbu. Během jarmarku si návštěvníci mohou samozřejmě prohlédnout i všechny expozice v roubenkách.

K dopravě lze využít autobusovou linku Pardubice – Hlinsko a zpět

Folk na Lichnici

Lichnice – Další ročník festivalu Folk na Lichnici se rychle blíží. Již řadu let patří na Lichnici polovina července milovníkům folkové muziky. Není tomu jinak ani letos. Aktuální ročník se uskuteční již tuto sobotu, tedy 16. července s tradičním začátkem ve 13 hodin. Pro návštěvníky, kteří budou vyrážet z Třemošnice, bude speciálně vypraven autobus. Stejný speciál zajistí i večerní odvoz zpět.

Pro děti máme opět nachystán dětský koutek, pro dospělé pestré občerstvení, drobné soutěže a především zajímavou muziku.

Mezi interprety, kteří se na letošním ročníku představí, patří písničkář Jaroslav Samson Lenk, vítěz letošních cen Anděl a tradiční host skupina Epy-de-Mye. Dále pak česká bluegrassová klasika COP a v závěsu ronovský Wyrton. Chybět nemohou domácí Pouta. Kompletní program si mohou čtenáři prohlédnout na www.folknalichnici.cz nebo na facebooku.

Folkový festival změnil repertoár

Chrast - V areálu chrasteckého přírodního divadla začne zítra od 17:00 Chrastecký folkový festival. Pořadatelé jej dosud zaměřovali především na prezentaci místních pěveckých sborů, nicméně letos čeká posluchače hned několik výrazných změn.

„Žánrově se festival zaměří více na folk a výběr kapel sahá daleko za hranice regionu. Na podiu vystoupí kapely zvučných jmen, jako jsou: Nezmaři, Poutníci, Lokálka, Vrabčí trh a Kdoví. Festival se přesune z nádvoří chrasteckého zámku do příjemném areálu přírodního divadla, které svým prostředím dotvoří tu správnou atmosféru letního folkového festivalu," dodává za pořadatele Jitka Bohuňková.

NEDĚLE

Císařův slavík

Nasavrky – Nasavrcké hudební léto má v neděli 17. července od 18:00 hodin na zámku na programu zhudebněný pohádkový příběh Hanse Christiana Andersena Císařův slavík.

Košumberské léto 2016

Košumberk – V neděli 17. 7. 2016 v 15:30 začínají na zdejším hradě Dalskabáty, hříšná ves aneb Zapomenutý čert – divadelní vystoupení Divadelního souboru Štěpánek Chrudim. Dalskabáty představují českou vesnici, kde poklidně žijí obyčejní lidé. Věci se dají do pohybu poté, co Belzebub, vládce pekel, vyhlásí poplach, protože v Dalskabátech už nikdo nehřeší, a peklo tím pádem nezískává nové přírůstky. Čert, který měl ve vesnici strašit a nabádat lidi k hříchu, na své poslání už dávno rezignoval; místo aby strašil, tak si v chaloupce u lesa loví ropuchy.

Peklo za ním proto vyšle doktora Ichturiela, aby ho potrestal a aby obyvatele Dalskabát přivedl znovu na cestu nepravosti. Ichturiel se tedy přestrojí za nového faráře, který se má obce ujmout… Nečeká ovšem, že narazí na tak silného soupeře, jakým je „duše Dalskabátů", vdova Marijána Plajznerová.

Svérázná žena nejen že se ujme polepšeného čerta Trepifajksla a dokoná jeho proměnu v „obyčejného mužského" Matesa, ale pomůže všem ostatním vesničanům odolat nástrahám pekla a nakonec Ichturiela vyhnat. Dalskabáťáci jsou totiž z podstaty dobří lidé a zlo musí být jako v každé správné pohádce poraženo.

Westernový karneval

Pohled – Před kulturním domem v Pohledu se v neděli 17.7.2016 od 14 hodin uskuteční Westernový karneval. Na programu bude muzikálek Farraway city story v podání Klíčku a Klíčenek. Chybět nebudou veselé soutěže, country bál v režii Františka Tučka a občerstvení v Obecní hospůdce.