PÁTEK

Tradiční burza oblečení

Slatiňany – Pořadatelé vás srdečně zvou na tradiční burzu oblečení ve Společenském domě dne 28. 4. 2017 od 14:00 – 17:30 hod. Na burze najdete jarní a letní oblečení, boty, batohy, hračky a mnoho dalšího.

Balet se zahraničními sólisty ve Skutči

Skuteč – Baletní přestavení se v programu festivalu Tomáškova a Novákova hudební Skuteč objevují od roku 2011. Vedle nejslavnějších titulů (Labutí jezero, Louskáček, Spící krasavice), nabízí balet i tituly méně známé, nicméně divácky rovněž přitažlivé. K takovým patří i balet Adolpha Charlese Adama: Giselle, který ve Skutči dnes od 19 hodin uvede Severočeské divadlo Ústí nad Labem. V jedné z hlavních rolí se představí i vynikající sólista baletu Severočeského divadla Vladimír Gončarov.

„Mám rád dokonalost a asi proto mě balet od malička přitahoval. Klasický balet je pro mě pilíř baletu. Je to piedestál, stará uznávaná technika, o kterou je třeba pečovat a ukazovat lidem v tom nejlepším světle. Je to dokonalý obraz lehkosti, preciznosti, avšak za cenu velkého úsilí", říká Gončarov o své profesi. V roli Giselle vystoupí buď japonka Chiaki Honda nebo Michaela Gupfinger, čtveřici sólistů doplní Róbert Király.

Tradičně pojatá verze baletu se opírá o původní libreto a hudbu. Příběh venkovské dívky, která z nešťastné lásky zemře ještě před svatbou a po smrti se změní ve vílu, je doprovázen hudbou plnou krásných tanečních melodií. Giselle, jako jeden z mála romantických titulů, přežila dobu svého vzniku a zařadila se k nadčasovým klasickým baletům, které tvoří základní repertoár baletních souborů.

„Balet, to je krása, ladnost pohybu a souznění s hudbou v dokonalé harmonii. Všem, kteří dosud nikdy balet nenavštívili, páteční představení doporučujeme," vzkazuje za pořadatele Lenka Frídlová.

Podrobnosti o programu naleznete na stránkách festivalu.

SOBOTA

Beltine

Nasavrky – V sobotu 29. dubna od 10 do 16 hodin můžete na skanzenu slavit Beltine – svátek přechodu do teplé a světlé poloviny roku. Uvidíte oživlý keltský dvorec, ochutnáte dobroty z kuchyně, zkusíte si tesařské řemeslo nebo si vyrazíte vlastní minci. Odpoledne organizátoři nazdobí a vztyčí májku a čeká vás i beltinový ohňový obřad.

Setkání u kaple

Deblov – První setkání u kaple z cyklu „Dnes máme otevřeno" se uskuteční v sobotu 29. dubna od 17 hodin. Slovo o radosti bude mít Anna Lavická, farářka ČCE v Chrudimi.
O netradiční hudební provázení se postará Trio Radosti života. Interpretace hásní českého protopunkera Fr. Gellnera se svými syny sestavil člen bluesrockové skupiny Jericho Tomáš Lavický.

Absolventský koncert s výstavou

Chrast – Na nevšední akci, která spojuje hudbu, výtvarné umění a poezii a zároveň představí střet generací v pozitivním slova smyslu – vzájemnou inspiraci a spolupráci jste zváni v sobotu 29. dubna. A na co se můžete těšit? Absolventský koncert žáků ZUŠ Jana Nepomuka Filcíka: Kláry Dvořákové (lesní roh), Markéty Málkové (zpěv), Viléma Groborze (tenor) a Vojtěcha Pošváře (zpěv).

Koncert zároveň zahájí výstavu prací absolventů výtvarného oboru ZUŠ Jana Nepomuka Filcíka: Terezy Andrýsové, Hany Pavlačičové, Kristýny Zárybnické, Jakuba Dostála a Antonína Zacha.

Současně proběhne vernisáž kreseb a grafik ostravské malířky, učitelky výtvarné výchovy a básnířky Mariany Há, která jako doprovodný program zvolila autorské čtení vybraných básní.

Koncert a vernisáž s autorským čtením se budou konat 29. dubna v zámecké kapli od 16:30 hodin. Vstupné dobrovolné.

NEDĚLE

Oslava stromu roku na Lipce

Lipka – Na Lipce se v neděli 30. dubna uskuteční oslava lipecké lípy, vyhlášené stromem roku 2016. Začátek je v 15:00.

Čarodějnický majáles

Skuteč – Další ročník pálení čarodějnic a studentského majálesu proběhne v neděli 30. dubna od 14:30 opět v areálu městských sportovišť. Nebude chybět bohatý kulturní program v čele s nejlepším českým revivalem skupiny Rammstein. Občerstvení zajišťují místní hasiči.

Čarodějnice ve Slatiňanech

Slatiňany – Český svaz chovatelů ZO Slatiňany pořádá dne 30. dubna na výstavišti za železničním přejezdem směr Orel Pálení čarodějnic. Začátek od 19 hodin, občerstvení zajištěno. Srdečně zvou pořadatelé.

Středisko Junáka Slatiňany chystá ve spolupráci se Sokolem Slatiňany tradiční Čarodějnice pro veřejnost. Akce proběhne v neděli 30. dubna v prostoru za sokolovnou. V 17.00 začnou hry a disciplíny pro děti, v 19.00 bude zapálena hranice. Občerstvení zajištěno.

Jubilejní 5. ročník Čarodějnic ve Spaltolandu (U Cukrovaru) se uskuteční v neděli 30. 4. 2017 od 15 hodin s programem pro malé a s večerním pro velké. Letový plán:
15:00 Startujeme košťata a dětský program s truhlářskou dílničkou
19:00 Zapálení velkého ohně
19:15 Nesmrtelné evergreeny i současné žhavé novinky zahraje kapela Merllin v závěsu s DJ Spaldou. Čarovnou atmosféru doplní rapper Progy.
2:00 Odlet domů

Těšte se na pivo, limo, buřty, grilované prasátko i sladkou tečku. Pro děti buřt jako odměna. Vstupné dospělý + 1 dítě 100 Kč, další dítě 50 Kč.

Slet čarodějnic

Škrovád – Spolek Bzuk ve spolupráci s Hospůdkou Pod Kopcem Škrovád srdečně zve rodiny s dětmi a širokou veřejnost na jedinečný velkolepý Slet čarodějnic v neděli 30. 4. 2017 od 17:00 hodin. Těšit se můžete na hry a soutěže o ceny pro děti i dospělé, špekáčky pro soutěžící děti zdarma, přehlídku a vyhodnocení nejlepších čarodějnických masek a mnoho další zábavy.

V rámci ojedinělého programu se společně vypravíme do škrovádských skal chytit zlou čarodějnici, jež bude posléze za své činy upálena na hranici. Podobnou podívanou nezažijete široko daleko!

Večer bude zakončen fantastickou ohnivou show a dětskou diskotékou, posléze bude následovat afterparty pro dospělé. Chybět nebude grilované prase, domácí megaburgery, klobásky, hranolky i další speciality a dostatečně zásobené venkovní i vnitřní bary.

Odpolední program se uskuteční na přilehlém palouku za hospůdkou, večerní v prostorách hospůdky. V případě nepříznivého počasí bude program probíhat uvnitř hospůdky.
Akce se uskuteční za každého počasí. Po celou dobu akce bude hospůdka nekuřácká. Vstup zdarma.