Polárník Michal Janouch během se během úterního vyprávění vrátí mezi ledové kry, do nejdrsnějšího koutu naší planety, na ostrov Krále Jiřího poblíž Antarktidy, kde se průměrná roční teplota pohybuje kolem -33°C. Posluchači se dozví mnoho nového o životě a vědeckých výzkumech v kuchyni počasí – Antarktidě.

Výzkumné aktivity Českého hydrometeorologického ústavu v Antarktidě začaly již v letech 1959 –1960. Na jejich počátku stál pracovník aerologické služby Oldřich Kostka. Tehdy šestatřicetiletý vědec se zabýval výzkumem vyšších vrstev atmosféry. Uveřejňoval odborná a populární pojednání z meteorologie světové úrovně na zahraničních konferencích. Byl také stálým zástupcem v aerologické komisi Světové meteorologické organizace. Jako člen páté sovětské antarktické expedice pracoval na sovětské stanici Mirnyj.

Své úkoly, vlastní měření atmosférické cirkulace nad jižním pólem, plnil svědomitě. Jako čtvrtý Čechoslovák, který se do Antarktidy dostal, se na svou cestu pečlivě připravoval. Po 18 měsících pobytu se měl vrátit ke své rodině. V krutých klimatických podmínkách, které provázejí jihopolární zimu, RNDr. Oldřich Kostka dne 3. srpna 1960 při požáru na stanici Mirnyj tragicky zahynul. V jeho osobě ztratila česká meteorologie mladého významného vědeckého pracovníka.

O 35 let později v těchto aktivitách pokračoval Michal Janouch od roku 1991 pracovník Solární a ozonové observatoře ČHMÚ v Hradci Králové. Zúčastnil se 19. antarktické expedice Polské akademie věd na stanici Henrika Arctowského, vybudované na ostrově Krále Jiřího. Podílel se zde na výzkumu v oboru klimatologie.