Výtvarnice a folkloristka Kamila Skopová vybírá z nejoblíbenějších i z těch méně známých pohádek (Červená Karkulka, Popelka, O zlaté rybce, Kocour v botách, Tři dary, O permoníkovi a havíři Matějovi…) a své vyprávění doprovází bohatými ilustracemi. Navíc dětem vysvětluje zastaralá slova a přibližuje dnes už nepoužívané nástroje, části oděvu a další historické skutečnosti. Rozšiřuje tak řadu svých úspěšných titulů věnovaných popularizaci folkloristiky o knihu určenou těm nejmenším.

Kniha vyšla 8.listopadu ve vydavatelství Akropolis Praha. Kamila Skopová už ji představila ve skanzenu v Kouřimi, kde vyprávěla o adventu a tradicích českých lidových Vánoc. Její program je v těchto dnech vskutku nabitý dnes večer bude ve Společenském domě ve Slatiňanech hostem již 111. Laskavého večera, a to společně s multiinstrumentalistou Jiřím Stivínem.

V sobotu nemůže Kamila Skopová chybět na výročním koncertě souboru Kohoutek v chrudimském divadle a v neděli bude podepisovat své knížky v chrudimském Muzeu na Stříbrné neděli. Její nejnovější publikace tam samozřejmě nabídne všem, kteří nepokládají knížky za přežitek minulé doby a vědí, že čtené slovo a vyprávění je velmi důležité pro citový rozvoj dítěte.

„Námitky, že není na pohádky čas, že se musí uklidit před Vánocemi, upéct cukroví a balit dárky to všechno je malichernost proti klidné chvilce s dítětem. Čas velmi utíká a za pár let už o pohádky a vaše čtení nebude vaše ratolest stát. A možná váš potomek v dospělosti nebude mít čas číst svým dětem, nebude-li si pamatovat ty hezké chvilky s pohádkou z vlastního dětství," říká Kamila Skopová. Ta ve své nové publikaci převyprávěla klasické pohádky Boženy Němcové, Karla Jaromíra Erbena, pohádky Perraultovy i bratří Grimmů. Přidala k nim pár svých vlastních pohádek a hlavně nakreslila spoustu barevných obrázků.

Protože se ve starých příbězích nachází hodně slov, pod nimiž si dnešní děti už nic nepředstaví, je za každou pohádkou dostatečné vysvětlení. (ron, ks)