Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Kohoutci oslavili čtvrt století existence koncertem

Chrudims - Zdejšímu národopisnému souboru Kohoutek je letos pětadvacet. Krásný věk – dětství je za námi, život před námi…

19.12.2009
SDÍLEJ:

Národopisný soubor Kohoutek z Chrudimi oslavil své výročí v Divadle Karla Pippicha koncertem Trochu výroční.Foto: archiv sboru

Soubor je to dynamický, každoročně představí publiku nejméně jednu premiéru. A tak nemá moc času na rekapitulace. Já na rozdíl od těch mladých se občas ohlédnu a vzpomenu si ráda na ty dětské začátky…

V roce 1984 jsem slíbila Helence Štouračové (dnes Kohoutkové), že jí pomohu s formováním vznikajícího souboru. Moje pomoc spočívala v odborné radě v oblasti výtvarné a etnografické. Ovšem folklorní soubor potřebuje kromě kvalitní lidové muziky také složku taneční. O tu se postaral Helenčin manžel Aleš Kohoutek. S novým názvem „Kohoutek“ začal soubor pracovat zprvu nesměle pod hlavičkou Osvětové besedy Zaječice, rozvíjel se dál a rostl do dospělosti. Časem přešel pod křídla Chrudimské besedy.

Po zemích koruny české i po celé Evropě roznášel radost, pohodu a povědomí o bohatém odkazu lidové kultury východních Čech.

Jak už to bývá, i v souboru Kohoutek se postupně začaly vyhraňovat odlišné názory na ztvárnění folklorního materiálu a představy o budoucnosti souboru a jeho ambicích. Před pěti léty se tedy část původního souboru oddělila a vytvořila ve Slatiňanech nový kolektiv pod názvem Formani.
Kohoutek začal jako samostatný subjekt pracovat pod vedením Tomáše Jehličky tempem často až závratným. Úspěch se brzy dostavil. Reprezentace České republiky na prestižním mezinárodním folklorním festivalu CIOFF v Jižní Koreji i ocenění Národního ústavu lidové kultury ve Strážnici pro nejlepší soubor roku 2008 – to vše je výsledkem cílevědomé a houževnaté práce mladých muzikantů a tanečníků Kohoutku.

V současné době vede soubor Josef Mádlo, uměleckou vedoucí je Šárka Kratochvílová. Já pomáhám nadále s výtvarnou podobou scénických pásem a s odbornou radou při replikách původních krojů.

12. prosince oslavili Kohoutci své pětadvacetiny tradičním výročním koncertem v Divadle Karla Pippicha v Chrudimi. Myslím si, že diváci odcházeli velmi spokojeni, a to nejen díky vánočnímu svařáku a cukrovíčku, které pro ně napekly členky souboru.

A tak popřejme Kohoutkům do dalšího čtvrtstoletí hodně sil, radostné práce a inspirace ke ztvárnění lidové kultury, kterou úspěšně reprezentují naše město, kraj i celou republiku.

Kamila Skopová

19.12.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Chodba v přízemí chrudimské radnice. Odsud se teď do obřadní síně nikdo nedostane.

Opravy nahrávají snoubencům

Ilustrační foto.

Úřad práce pořádá Burzu práce pro osoby se zdravotním postižením

Stávkovali lékaři a někde i lékárny

Pardubice – Několik tisíc praktických lékařů dnes zavřelo své ordinace kvůli stávce. Nesouhlasili totiž s přílišným papírováním, elektronickými recepty a nedostatkem peněz. Mimo provoz bylo na půl hodiny také asi 400 lékáren.

Když kohout kokrhá, HC Chrudim ztratí první utkání

Chrudim - První porážku v sezóně připravil chrudimským hokejistům celek České Třebové.

Pro voliče pojede do místních částí auto

Seč – Pro větší pohodlí voličů v nadcházejících parlamentních volbách vypraví vedení Seče pro obyvatele místních částí Hoješína, Počátek a Prosíček auto.

Trenér Cirkl: Hejcman zapresoval na stopera a srovnal

Třemošnice - V dalším domácím utkání fotbalového krajského přeboru Třemošničtí přivítali Holice. O vítězi rozhodly penalty.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení