Přestože se z nějakého důvodu vžila představa, že jediné slavnostní oblečení jsou dlouhé šaty, na 99% společenských akcí včetně svatby jsou nejvhodnější koktejlky.
Pokud nejste zvyklá nosit šaty, další volbou může být kostým ať už se sukní nebo kalhotový, ale i přesto jsou koktejlky nejlepší. Jde o šaty s délkou od poloviny lýtek až po délku nad kolena s velkou škálou stylů a střihů vhodných pro ženu v každém věku. Protože jde o univerzální společenské šaty, které využijete i na recepci, banket, raut, vernisáž nebo do divadla, jsou absolutní nutností pro šatník každé ženy.

Klasikou jsou malé černé – pokud by si žena měla koupit jedny jediné šaty, jsou to rozhodně malé černé. Již od května 1926, kdy je Coco Chanel stvořila, jsou velkým hitem a dnes již základem šatníku. Původní šaty od Coco Chanel byly úzké, bez přestřiženého pasu s délkou kousek pod kolena. Ve třicátých letech během Velké Deprese byly projevem zdrženlivosti a elegance.

Symbol revoluce
Se začátky barevného filmu si hollywoodští filmaři oblíbili malé černé šaty z praktických důvodů, ostatní barvy byly totiž na obrazovce zkreslené. V 50. letech se vrátily černé šaty opět k jejich kořenům jako symbol revoluce. Hvězdy jako Marilyn Monroe nebo Brigitte Bardot se nejčastěji objevovaly s odhalenými zády v šatech, které se zapínaly kolem krku. Ale až v roce 1961 se svět přímo zamiloval do malých černých šatů, které světu představila Audrey Hepburn ve filmu Snídaně u Tiffanyho.

V 80. letech se objevují nové střihy, jako byla vycpaná ramena a nabrané sukně. Devadesátá léta naučila malé černé být nedbale elegantní, v kombinaci se sandály nebo svetry. Dnes jsou malé černé šaty stále stejně populární, jako byly u svého zrodu. Všichni přední světoví návrháři je pravidelně zahrnují do svých kolekcí, jsou různorodé a multifunkční, s jinými doplňky se úplně promění.

Když se vrátíme zpátky ke svatbě, zde jsou vhodnější jiné barvy než černá, vynechat byste měli i bílé šaty (případně šaty v barvě šatů nevěsty pokud nemá bílé). Jinak se z hlediska etikety fantazii meze nekladou, pokud jde o barvy a vzory.

Správné doplňky

V současné době je velkým trendem ladění celé svatby do jedné barvy, i když to obvykle není podmínkou, nevěstě jistě udělá radost, pokud barevné ladění dodržíte. Samozřejmě neznamená to, že když je svatba ve fialovém, musíte přijít od hlavy k patě fialová, bez ohledu na to jestli vám tato barva sluší nebo ne, ale je hezké pokud vyberete šaty v barvě, která se s barvou svatby vyloženě „netluče" a vezmete si k nim správně barevné doplňky – náhrdelník, šál nebo třeba jen brož.

Mnoho žen je zvyklých v běžném životě nosit výhradně černé oblečení, sice by to na svatbu neměla být první volba, ale s vhodnými doplňky, to nebude ani problém, nevěsta jistě pochopí, že z vás nemůže na den udělat úplně jiného člověka.

Barevné sladění

Největší pozornost ze všech přítomných žen, kromě nevěsty samozřejmě poutají maminky snoubenců a také svědkyně, a proto by právě u nich měl být kladen největší důraz ne výběr šatů i jejich barevné sladění. To, co ostatní hosté zachrání korálemi ve správné barvě musí maminky propracovat trochu více. Samozřejmě záleží i na tom jak moc je nevěsta realistická při výběru svatební barvy, asi není úplně dobrý nápad snažit se maminky obléknout do žluté barvy typu reflexní vesta nebo do silničářské oranžové. Ale zároveň počítejte s tím, že jak maminky, tak svědkyně budou na výsledných fotografiích nevěstě nejblíž a proto by se měli snažit barevné schéma dodržet, nebo alespoň nepřebíjet. Pokud vám výběr barvy nevyhovuje, raději to řekněte, co nejdříve, pokud nevěstě dost důrazně řeknete, že do zelené vás nikdy nenavlékne, třeba ještě zněmí názor a vybere něco jiného – nebo bude dopředu počítat s tím, že půjdete v něčem jiném.

Záleží na věku

Jak obléknout na svatbu děti? Pro děti samozřejmě nejsou striktní pravidla a mimo jiné hodně záleží na jejich věku. Holčičky poměrně snadno přesvědčíte, aby si oblékly princeznovské šatičky, a nemusí to být jen klasicky družičkovské v barvě nevěstiných šatů, ale klidně to mohou být šaty v barvě svatby. Horší bývá přesvědčit kluky, chlapecké obleky se obvykle skládají z kalhot, košile a vesty a samozřejmě nesmí chybět motýlek nebo kravata.

Pokud jde o boty, ať už pro kluky nebo pro holky, není nutné, aby byly stoprocentně sladěné, přece jen nebudete kvůli jednomu dni kupovat boty, ze kterých vám dítě vyroste téměř hned druhý den. U dětí jde spíš než o dokonalost celkového vzhledu o to, aby i jim bylo jasné, že jde o slavnostní událost, na kterou je potřeba se obléci jinak než na pískoviště.

Bez tepláků

Když máte děti na svatbě, počítá se s tím, že některé z nich bude brečet během obřadu, některé na sebe zvrhne tác chlebíčků a všechny budou nezřízeně běhat okolo a všechno to slavnostní oblečení si umažou. Přesto je dobré úplně nerezignovat a nepřivést dítě na svatbu v teplákách, mohlo by si zvyknout a zkoušet to i v dospělosti.

Lenka Vostradovská