Mimořádně právě o této akci bude pod dohledem zkušených mlynářských mistrů uvedena do chodu i mlýnice veselokopeckého mlýna s varnou povidel a opět po roce roztopena chlebová pec ve statku z Mokré Lhoty.

Návštěvníci budou moci ochutnat chlebové placky (“podplamenice“) i buchty, veselokopecké hospodyně nabídnou příchozím čerstvě stlučené máslo či tvarohové homolky. Vedle ochutnání si budou moci některé z činností i sami vyzkoušet.

Poradna už je tradicí

Procházku skanzenem zpříjemní také podívaná na šikovné ruce perníkářky, hrnčíře, kováře, nožíře, výrobce hrábí, dřevěných nádob a hraček, dráteníka. Návštěvníci budou mít možnost si jejich výrobky zakoupit, mohou dokonce dráteníkovi donést rozbité hrnce a jiné nádoby na opravu.

Sobotní program doplní prodej výrobků z pekárny Borová a produktů z kozího mléka farmy z Licibořic. Tradicí srpnové akce se stala také majiteli lidové architektury hojně vyhledávaná odborná poradna. Dotazy v ní ochotně zodpoví pan Luděk Štěpán a zástupci z CHKO Žďárské vrchy a Železné hory.

Trošku mlíčka do hrníčka

Program by se nemohl uskutečnit bez sponzorského zajištění surovinami od místních firem a obětavé spolupráce zkušených hospodářů a hospodyň. Brány skanzenu Veselého Kopce budou v sobotu a neděli otevřeny od 9 do 16 hodin. Při prohlídce skanzenu můžete také navštívit celoroční výstavu Čas život, která je instalována ve statku z Mokré Lhoty.

Na hlineckém Betlémě mezitím pokračuje výstava Trošku mlíčka do hrníčka, která se zaměřuje na tradiční zpracování mléka.