Kostel Nanebevzetí Panny Marie je pro návštěvníky města velkou turistickou atrakcí. Dobrou letní zprávou je, že je v létě přístupný denně a zdarma.

„Jde o významnou kulturní památku a katolická církev se rozhodla, že po dohodě s městem ji o letní sezoně otevře široké veřejnosti, tedy turistům a milovníkům památek," říká chrudimský historik Tomáš Pavlík.

Nápad zpřístupnit chrudimskou církevní a kulturní dominantu vznikl před čtyřmi lety. „Byla by škoda neumožnit vstup návštěvníkům, kteří se tehdy dívali dovnitř přes skleněnou stěnu,"vzpomíná ředitel Chrudimské besedy Jiří Kadeřávek.

Kostel je otevřen denně kromě pondělí. Navštívit ho lze od úterý do soboty v době od 9 do 12. 30 hodin a od 13 do 17 hodin. V neděli platí stejná otevírací doba, ale otevřeno je až od půl jedenácté. Vstup je zakázán psům, dovnitř nesmí lidé přijít se zmrzlinou v ruce. V době bohoslužeb neprovází turisty průvodce. Vstup je zdarma.

Průvodcovskou službu poskytuje město díky dohodě s Úřadem práce v Chrudimi.

Kostel Nanebevzetí Panny Marie byl postaven počátkem čtrnáctého století. Křtitelnice, kterou si návštěvníci mohou prohlédnout, pochází z roku 1462. V současné době pokračují opravy, nyní je například v rekonstrukci věžička zvaná sanktusník.