Hradem mě provádí košumberská kastelánka Hana Truncová: „Otevřeno máme každý víkend v sobotu i neděli od 10 do 17 hodin a také po svátcích od 27. do 30. prosince. Zavřeno bude jen během vánočního víkendu,“ říká zámecká paní, když spolu vcházíme do Jeníčkovy místnosti. Tady se čas zastavil u štědrovečerní večere tak v 50. letech.

„To je záměr. Místnost je zdobená tím, co se vyrábělo do roku 1952, kdy na Košumberku působilo Družstvo na záchranu hradu Košumberka pod vedením V. V. Jeníčka. Stromeček je celý ozdoben prvorepublikovými skleněnými ozdobami z Poniklé. Ty máme vystavené ještě vedle ve Slavatovském sále,“ poznamenává kastelánka a to už vstupujeme do nejkrásnější hradní síně a ta je doslova plná.

Na stolech stojí svídnická keramika, skleněné ozdoby z Vysokého Mýta, cínové šperky, několik betlémů, perníčky a cukroví. V čele pokoje je rozložený keramický betlém od Moniky Jaré. Uličkami co hodinu procházejí návštěvníci. Prohlížejí, někteří i nakupují.

Přízemí zdobí létající hvězdy a další výrobky dětí ze ZŠ a MŠ při Hamzově odborné léčebně pro děti a dospělé.

Výstava na Košumberku vznikla velice rychle. Ani ne za týden bylo hotovo. „V úterý jsme osazovali stromky a příprava vánoční výstavy započala vlastně z ničeho,“ říká kastelánka a dodává: „Vše je hotovo díky spolupráci s městem. Na pomoc mi přišly dvě manželské dvojice, které mi byly ‚k ruce‘ místo úklidu veřejného prostranství a i pánové zdobili ozdobami stromky.“