Roman Línek se v těchto dnech písemně obrátí na švédského velvyslance s žádostí o osobní schůzku a pomoc. „Byla by to pro náš kraj obrovská vzácnost i zároveň prestižní věc, která by měla sloužit k poznání českých i krajských kulturních dějin. Codex Gigas je mezi odborníky známou knihou, málokdo však ví, že vznikla v benediktýnském klášteře v Podlažicích v Pardubickém kraji,“ řekl vicehejtman.

Podle Romana Línka, který tento návrh již konzultoval s odborníky a historiky nejen z Pardubického kraje, to však bude pravděpodobně záležitost na několik let.

„Nejdříve je třeba Švédy přesvědčit, aby tento poklad bohemistické literatury opravdu byli ochotni vydat k pořízení kopie. Bude na tom hodně práce mnoha lidí, osobně se však domnívám, že to úsilí za to stojí,“ zdůraznil pardubický vicehejtman.

Projekt pořízení kopie by stál podle prvotních odhadů několik milionů korun. V minulých týdnech již byla vedena jednání s několika společnostmi z kraje, které by projekt určitě podpořily.

„Byl jsem sám překvapen patriotismem místních podnikatelů, kteří by o pořízení kopie stáli. Maketa s několika stránkami stála přes 300 tisíc korun, kopie by mohla stát několik milionů,“ uvedl vicehejtman Línek, který věří, že by na projekt přispěl vedle Pardubického kraje i stát.

„Ta kniha má i obrovský vědecký význam. Konečně by ji mohli zdejší experti podrobně prozkoumat. Ve Švédsku ji otevřou jednou ročně,“ říká Roman Línek.

V dubnu měli lidé v Pardubicích možnost maketu Codexu Gigas zhlédnout a to hned dvakrát. Nejprve byla představena na sjezdu KDU-ČSL v Pardubicích a o několik málo dní později uvedena na pardubickém zámku.