„Nakonec se divákům na náměstí Josefa Ressela představí šest nejodvážnějších děvčat,“ říká Ivan Slejška z chrudimského městského úřadu, jeden z hlavních organizátorů chrudimských Městských slavností, v jejichž rámci se volba královny uskuteční.

Dívek se přihlásí každým rokem podstatně víc, než jich nakonec opravdu nastoupí. Loňského ročníku se tak nakonec zúčastnily jen tři kandidátky. „Prázdniny utečou a děvčata nakonec zjistí, že se necítí být na soutěž dostatečně připravena,“ vysvětluje Slejška.

Pouhá fyzická krása totiž v soutěži neobstojí. Na kandidátky titulu čeká několik dalších testů, které je třeba zvládnout. Kromě volné discipliny je třeba prokázat i znalosti z historie a současnosti města a obstát tak před šestičlennou porotou.

Večerem plným kouzel a čárů provede návštěvníky Pavel Kožíšek s Martinou Poulíčkovou. V programu vystoupí i hosté z partnerských měst Chrudimě, Big band z polské Olešnice a folklorní soubor Feluwe z holandského Ede. Za nepříznivého počasí se volba přesune do Divadla Karla Pippicha.

Zajímavým bodem programu pátečního večera bude vyhodnocení druhého ročníku literární soutěže „O poklad královského věna“, kterou pro seniory pořádá Centrum sociálních služeb a pomoci spolu se Zdravým městem Chrudim. Vedle stylového občerstvení budou po celý večer připraveny ukázky a prodej řemeslných výrobků.

Program chrudimských Městských slavností pokračuje vsobotu tradičními obžínkami na Resselově náměstí a hasičským dnem na nedalekém Školním náměstí.