Prázdniny zde od padesátých let minulého století trávilo již několik generací dětí československých filmařů, například děti režisérů Františka Vláčila, Juraje Jakubiska, Zdeňka Svěráka, či malý Vašík - vnuk režisérky Marie Poledňákové. Ten jede na tábor již počtvrté.
Synové Juraje Herze a Evalda Schéma dokonce dělali na Táboře Barrandov oddílové vedoucí. Letošní tábor probíhá v Kutříně u Skutče, v krásné lesnaté krajině předhůří Žďárských vrchů. Pro 80 dětí ve věku 7 až 15 let je zde připraven patnáctidenní turnus, na kterém je, kromě tradičního programu, čekala i řada nevšedních překvapení.
„Každoročně se snažíme, abychom dětem zorganizovali táborovou premiéru nového českého filmu. Letos jsme pro děti připravili pohádku režiséra Milana Cieslara Dešťová víla, který osobně vedl delegaci filmových tvůrců, kteří na tábor včera přijeli. V souvislosti s premiérou jsme dětem v táborovém biografu už v pondělí promítli na 16 mm projektoru dobrodružný film pro děti a mládež Dynamit. Tento napínavý příběh z dostihového prostředí natočil režisér Cieslar ve Filmovém studiu Barrandov v roce 1989 a získal s ním hlavní cenu poroty na přehlídce dětských filmů v Ostrově nad Ohří (dnešní Dětský filmový a televizní festival Oty Hofmana),“ uvádí Radan Kukal.
Kromě režiséra Cieslara do tábora dorazil jeden z neobsazovanějších českých epizodních herců Jan Kuželka a scénárista Dynamita Dušan Kukal, který na táboře nebyl poprvé. Jako umělecký ředitel Barrandova, kde dlouhá léta působil, tu prezentoval již několik filmů.
Honzu Kuželku znají děti z řady českých pohádek, seriálů a filmů, jako např. Nejkrásnější hádanka, Jak se budí princezny, Chobotnice z II. patra, Arabela, Návštěvníci, Copak je to za vojáka, Lucie postrach ulice nebo O princezně která ráčkovala.
„Režiséři mě nejčastěji obsazují do rolí kuchařů, řezníků a holičů“, říká Kuželka.
Jan Kuželka je často obsazován i v zahraničních filmech a seriálech, které se v ČR natáčejí, např. Edith Piaf, Mladý Indiana Jones, či Amadeus. Na natáčení oskrarového Amádea dokonce zavzpomínal: „Jednoho dne pro mě přišla máma, že mi volá nějaký režisér z Barrandova. Byl to Jan Schmidt. Že prý na Barrandově točí nějaký film čechoameričan Miloš Forman a chtěl by mě vidět. Neváhal jsem ani chvilku a druhý den jsem se na Barrandov vydal. V produkci nikdo nebyl. Najednou se rozlítly dveře, vešel chlap v džínách a povídá: „Čau, ty tu točíš?“ Jo, povídám, čau, čekám tu na Miloše Formana, chce mě vidět. A co ty, taky děláš Amádea? „Jo, dělám. Já jsem Miloš Forman.“ Myslel jsem, že se na místě propadnu. Světoznámého režiséra jsem si spletl s jedním barrandovským rekvizitářem.“
Na slavnostním večerním nástupu předali filmaři dětem ceny za vítězství v celotáborové etapové hře Naval Academy. Jako námořníci Barrandov Navy se pokoušeli vystudovat prestižní námořní akademii barrandovského námořnictva a soutěžili o admirálský pohár.
Děti byly rozděleny do šesti školních čet, které plnily rozličné úkoly. Na jejich výcvíku se podílel i elitní 102. průzkumný prapor Armády ČR z Prostějova. Zorganizovali pro ně dvoudenní „mariňácký“ výcvik.
Kromě nácviku pohybu v neznámém terénu, orientace a přežití v přírodě dětem připravili zajímavá „zaměstnání“. Plavbu na raftech, lezení na nízkých lanových lávkách, střelbu a výcvik základů sebeobrany. Osmiletí chlapci nesoucí uprostřed lesů v Toulovcových maštalích samopaly a lehký kulomet působili opravdu impozantně. Oči jim jen svítily.
Kapacita tábora, který se uskutečnil ve dnech 15. až 29. srpna, poptávce nestačí. „Hned začátkem února, kdy si mohli zájemci podat závaznou přihlášku, byla polovina míst obsazena. Do konce dubna se po ostatních volných místech jen zaprášilo,“ říká hlavní vedoucí tábora Radan Kukal.
Jiřina Špičáková