Při první bude Aleš Kocián vyprávět o svých zážitcích zAfriky, kde několik týdnů pracoval mezi těmi nejchudšími vrstvami jako misijní pracovník v chudinské čtvrti - slumu - na předměstí hlavního města Kampaly.

„Podíváme se na všední den v Africe z trochu jiné stránky, ale to neznamená, že smutně. Uganďané svou zemi milují a nikdy by ji neměnili, i když právě nemají práci ani živobytí,“ přibližuje Kocián své zážitky a přitom vzpomíná na výrok Winstona Churchila, který byl Ugandou unesen: „Uganda je skutečnou perlou Afriky … Vzhled krajiny je jiný, vegetace je jiná, podnebí je jiné a vůbec většina věcí, lidé jsou jiní než kdekoliv jinde v celé Africe."

Uganda je úžasná země, povětšinou na náhorní plošině více než tisíc metrů nad mořem, s téměř konstantním počasím kolem 27 stupňů Celsia, s nádhernou úrodnou půdou, kde by jistě obrazila i dřevěná rukojeť vašeho cestovatelského nože, pokud byste ji šikovně zasadili. Na východě třítisícové hory, na západě ještě vyšší kopce, mezi nimi i čtvrtá nejvyšší africká hora Mount Stanley s 5109 metry, desítka národních parků, Viktoriino jezero, řeka Nil a další a další turisticky atraktivní místa. Sen afrického cestovatele. Přes krásné zážitky mnoha cestovatelů, poměrně rozumnou dosažitelnost a relativní bezpečnost vnitrozemské situace není cestovní ruch v této zemi nijak zvlášť rušný. Přes své neuvěřitelné přírodní bohatství se potýká s vysokým procentem obyvatel žijících pod hranicí chudoby.

„Cyklus přednášek má pět částí. První znich je cestovatelská, která ovšem ukáže trochu jiný pohled na svět. Další ztémat se budou týkat alternativního pohledu na otázky původu života,“ přibližuje cyklus Málek, který nad ním převzal záštitu a vybraných přednášek se sám zúčastní.

Na přednášky je vstup volný.

 

Sylva Drašnarová