Úderem deváté hodiny nakráčel před návštěvníky jarmarku starosta města Jan Čechlovský. Na sobě měl černý frak a jeho hlavu zdobil cylindr. Vázanou staročeštinou přivítal obyvatele města a popřál jim, aby se „baviti ráčili“. Poté byla slavnostně odhalena cedule na budově radnice, na které byl napsán nový název „Náměstí Alfonse Muchy“. Přejmenování platilo jediný den, a to kvůli akci, jež připomínala roky 1878 a 1978. Oba tyto letopočty spolu souvisejí – v Chrudimi byly v těchto letech zahájeny výstavy plakátů Alfonse Muchy.

Jak starosta ve svém projevu poznamenal, město Chrudim má další důvod, proč si tohoto malíře připomínat. Manželkou Muchy totiž byla Marie Chytilová, která pocházela z Chrudimě. Její portrét se v sobotu na celodenním výtvarném workshopu snažili zachytit mladí umělci, kteří pracovali přímo před zraky návštěvníků jarmarku.

Střed města jakoby se vrátil do přelomu osmnáctého a devatenáctého století. Na náměstí si lidé pochutnávali na kremrolích, které zapíjeli výtečnou kávou. K tomu jim vyhrávala živá hudba, výtvarníci kreslili portréty a kdo chtěl, mohl se nechat vyfotografovat a získat pohlednici jako vzpomínku na 7. červen 2008, kdy se v Chrudimi konal Muchův jarmark.

„Já jsem úplně nadšená! Jsme s manželem na Seči na krátké dovolené a do Chrudimi jsme jeli nakoupit. Je to skvělá akce, koupila jsem si katalog s Muchovými díly a káva s trdelníkem byla výtečná. Organizátorům patří velký dík za uspořádání takovéto akce,“ vzkazuje Jana Hečková ze Ždáru nad Sázavou.

Chrudim se pokusila o zápis do české knihy rekordů. Dostatečně dopředu žádala návštěvníky jarmarku, aby přinesli na náměstí předměty s obrázky Alfonse Muchy.

Mezi předměty spojenými s Muchou bylo i jeho parte

Dvě stě šedesát devět věcí ozdobených díly Alfonse Muchy nashromážili pořadatelé sobotního jarmarku na jednom místě a pokus o zapsání do české knihy rekordů tak zřejmě skončí úspěšně. Konečné slovo ale musí vyřknout komisař agentury Dobrý den z Pelhřimova.

Lidé přinášeli na náměstí plakáty, obrázky, zápalky nebo různé ozdobné krabičky. Místostarosta Chrudimě Petr Řezníček přišel s utěrkou, na které byl obrázek od Muchy. „Zatím nikdo jiný utěrku nepřinesl, tak budu asi první a jediný,“ usmál se.

Nakonec se ukázalo, že utěrka nemá na raritu, kterou přinesl Chrudimák Jan Zapletal. „Byl jsem skutečně překvapen, když jsem držel v ruce smuteční parte Alfonse Muchy. Pana Zapletala jsme za tento unikát odměnili cenou,“ řekl starosta města Jan Čechlovský.

Muchův jarmark byl nápaditý a lidé si ho užívali až do nočních hodin. Veřejné promítání televizního pořadu Šumná Chrudim se uskutečnilo za přítomnosti jeho moderátora Davida Vávry. Optimismus a bezprostřední chování tohoto herce a architekta v jedné osobě byly příjemným „kořením“ celé akce.

Pochvalu si zaslouží všichni hudebníci, kteří na jarmarku vystoupili. Lidem se široké spektrum žánrů líbilo a muziku si tak mohli vychutnat příslušníci všech generací.