Muzeum letectví se přestěhuje z Hradce Králové do Kunětic u Pardubic. Veřejnosti se otevře 14. května, exponáty budou výhradně z období počátků aviatiky. Informoval o tom Martin Kindernay z občanského sdružení Aeropark.

„V Hradci Králové sídlíme vedle festivalového parku, kde se konají celé léto hudební festivaly, které nás odříznou od přistávací a startovací dráhy. U Kunětic máme vytypované tři lokality, jedna z nich je kunětické letiště,“ poznamenal Martin Kindernay.

Kunětice? Ideální!

Podle něj bude muzeum unikátní v tom, že se jako jediné v Evropě věnuje pouze období počátků letectví. Nebudou zde jen statické exponáty, ale provozuschopné repliky starých letadel, které budou pravidelně létat.

„Jsou to všechno letouny, které mohli lidé naposledy vidět ve filmu Báječní muži na létajících strojích. Tedy nejen Blériot (viz archivní foto), ale Wright, Fokker, Farman nebo Antoinette,“ sdělil Martin Kindernay.

Muzeum letectví Jana Kašpara vystaví také nelétající repliky zhotovené nikoliv z plátna a překližky, ale z pevného laminátu, aby si v nich mohly hrát děti.
Sdružení teď například staví německé Albatrosy z první světové války.

Postavit muzeum prý nebude nákladné, skládá se z montovaných mobilních hangárů. Později by v Kuněticích za přispění evropských fondů mohla vzniknout dřevěná stavba, která by poskytla zázemí muzeu.

Kindernay považuje lokalitu za ideální pro rodiny s dětmi. V okolí jsou cyklostezky, hrad Kunětická hora nebo Perníková chaloupka.
„Sdružení nás oslovilo, jestli město Pardubice může muzeu nějak pomoci. Město má možnost podpořit kulturní akce muzea a přerozděluje peníze pro cestovní ruch. Oboje si dovedu představit, je to zajímavá aktivita,“ prohlásil náměstek pardubické primátorky František Brendl ze sdružení Pardubáci.

Let i na počítači

Den před otevřením muzea sdružení plánuje zopakovat slavný let Jana Kašpara z Pardubic do pražské Chuchle.
Průkopník aviatiky odstartoval s legendárním Blériotem 13. května v roce 1911. Uletěl 121 kilometrů a celá trasa mu trvala zhruba hodinu a půl.
Letoun však tentokrát do hlavního města poletí z Kunětic. „Celý let bude sledovat mikrokamera a lidé jej budou moct sledovat doma na počítači,“ nechal se slyšet Martin Kindernay.

(zr, čtk)