Natur Photo LiberaJak už samotný název napovídá, hlavní roli hrají fotografie přírody profesionálních fotografů, ale i amatérů z řad žáků základní školy. Neméně podstatnou součástí výstavy je i slovo. Slovo básníka, které básně doprovází.

Autorem výstavy je fotograf Miroslav Hoza, člen Asociace profesionálních fotografů. V jeho díle se odráží láska k regionu Železných hor. Jeho inspirací je řeka Chrudimka, stejně jako prostředí jeho chalupy. Fotografie Miroslava Hozy jsou otextovány vlastními verši, ale i básněmi Zdeňka Jiráska. Básník Jirásek doprovází i dalšího z autorů Jiřího Tillera s cyklem fotografií Bretaň. Převážná část Tillerových fotografií dokumentuje zaniklé osady jižních Čech s výstižným názvem Stopa zmizelého. Na výstavě dostali možnost prezentovat své práce i začínající autoři Základní školy Pardubice – Svítkov. Cyklus fotografií Stromy je doprovázen jejich vlastními básněmi.

„Výstavou neděláme žádnou revoluci ve fotografii. Slovo a obraz k sobě odjakživa patří. Jen se na to v poslední době v přemíře fotografií možná zapomíná. Sami se můžete přesvědčit, jak inspirativní jsou snímky pro dětskou fantazii“, dodává k výstavě autor projektu Miroslav Hoza.