Provozovatelé sbalili a odvezli všechny stánky i atrakce a úklidové čety zaměstnanců Technických služeb Chrudim zametli poslední nepořádek ještě před tím, než se do náměstí naplno opřely sluneční paprsky.

„Letos mi přijde, že to bylo lepší než v minulém roce. Vypadalo to tak, že lidé byli pořádnější a odpadky házeli do přistavených košů," uvedl ředitel Technických služeb Chrudim Zdeněk Kolář. Návštěvníci všech věkových kategorií mohli zkusit zhruba 60 různých atrakcí a své zboží a služby jim nabízelo 290 stánkařů. Do chrudimské pokladny tak za pronájem míst pro atrakce přibylo 389 200 a za stánky 80 400 korun.

Živo až navečer

Tropické teploty přiměly většinu účastníků, aby odložili návštěvu atrakcí až na pozdní odpoledne a večer. Zhruba od sedmnácté hodiny se na náměstí začaly trousit větší skupinky a se západem slunce už pouť jela naplno.

„Atrakce byly stejné jako minulý rok, lidí bylo opravdu hodně, ale až odpoledne. Byl to příjemný podvečer," vzpomíná na sobotní návštěvu pouti Matěj Zelinka. Rtuť teploměru během víkendu nebezpečně koketovala se čtyřicítkou, a tak byli záchranáři z chrudimského oblastního spolku Českého červeného kříže po celý den připraveni na všechny zdravotní potíže. Naštěstí jejich pomoc vyhledalo jen několik jednotlivců, a to s různými odřeninami a vyslovenými drobnostmi.

„Návštěvníci přišli na pouť až ve večerních hodinách, kdy teploty nebyly tak strašné a v tom největším vedru tam moc lidí nebylo. Všichni dodržovali pitný režim a měli alespoň nějakou pokrývku hlavy," uvedl předseda chrudimského oblastního spolku Českého červeného kříže Vratislav Příhoda.

Klidný průběh

Pitný režim důkladně dodržoval i mladík z Pardubic. Bohužel, svoji dietu založil především na alkoholu, a tak se v sobotu postaral o jediný vážnější incident, který museli chrudimští strážníci během Salvátorské pouti řešit.

Opilec urážel hosty v baru na náměstí. Po příjezdu hlídky začal být čím dál agresivnější, a tak jej museli muži zákona zkrotit pouty na rukou. Mládenec vystřízlivěl na pardubické záchytce s pokutou 1000 korun.