Zámek Slatiňany připravil i pro letošní rok oblíbené prohlídky do velmi zajímavých, avšak běžně nepřístupných míst.

„Každého, kdo rád cestuje po památkách, asi někdy napadlo, co se skrývá za dveřmi, kterými neprochází prohlídková trasa. Proto jsme s kolegy připravili mimořádné putování zámeckou budovou od ledárny až na věž. Po zdolání 300 schodů nahoru a dolu zavítáte do druhého nejhlubšího, nejvyššího, či nejchladnějšího místa zámku," říká kastelán Jaroslav Bušta.

Mimo těchto míst se návštěvníci mohou těšit na hospodářské zázemí, například zámeckou kuchyni z roku 1890, nebo ústřední kotelnu, či prostory panské oratoře v kostele svatého Martina.

„Oratoř je velmi soukromé místo plné vzpomínek na zemřelé členy rodu s fotografiemi nebožtíků či upomínek na cesty do Svaté země a církevní hodnostáře. Zaujme také velmi netradiční pohled do prostor kostela z výšky nad hlavním oltářem," přibližuje vybavení modlitebny kastelán.

Ti, kteří na zámek zavítají, se budou moci také pokochat největší koupelnou na zámku, která byla v užívání posledního auersperského majitele, knížete Ferdinanda (1887–1942).

Z koupelny vede točité schodiště do nejvyššího patra věže, ve které se nacházejí šatní skříně z počátku 20. století s unikátními posuvnými dveřmi.
Vyhlídková terasa za dobrého počasí umožní výhled až na Krkonoše a Jeseníky. (mv)