I v letošním roce se otevřou brány hradu dříve, než je tomu zvykem na jiných památkách v zemi. Kastelán MILOŠ DEMPÍR slibuje, že se návštěvníci mají rozhodně na co těšit. Během zimy na Svojanově doplnili interiéry hradu a také nachystali plán akcí na celý rok. Letošní sezona začíná již v sobotu 5. března.

Proč otevíráte hrad Svojanov pro turisty již v březnu, kdy ostatní památky ještě „spí"? Běžně přece sezona na hradech a zámcích začíná až v dubnu.
Snažíme se vyhovět natěšeným návštěvníkům, kteří se po zimě těší na hrady a zámky. A pokud vychází počasí, tak mají lidé opravdu velký zájem a jezdí. To je důvod, proč otevíráme vždy o měsíc dříve. Jsme rádi, že návštěvníci tuto prodlouženou sezonu využívají. Volají nám a už nyní, když je hezké počasí, tak přijíždějí.

V zimě jste jistě nezaháleli a připravovali novou sezonu na hradě. Co na návštěvníky Svojanova čeká?
V březnu hrad otevíráme, ale program začíná až v polovině dubna. Nyní představíme návštěvníkům novinky a těch je několik. Hned při vstupu na nádvoří je položená nová dlažba, která pochází z ulic města Poličky. Je tedy historická a autentická a návštěvníkům se po ní jistě půjde lépe než po štěrku. To je první vizuální změna v areálu hradu. A co se týče expozic, tak tam máme několik nových exponátů. Z těch nejzajímavějších je to jistě historická toaleta z 19. století. Tu jsme zakoupili od sběratele a je to velmi zajímavý exponát, který není na hradech a zámcích tak obvyklý. Přitom je to jeden z častých dotazů turistů, kam chodilo panstvo na toaletu. V tom 19. století již měli takové dřevěné záchody typické pro dnešní dobu, většinou si ale lidé představují, že tady na hradě měli středověké prevéty. Ovšem ty se používaly spíše ve starším období.

Jednu novinku budete mít taky na hradě v kuchyni. O co přesně se jedná?
Chci zmínit kachlový sporák z 19. století, který v těchto dnech staví kamnář přímo na hradě. Lidé sporák uvidí při prohlídce v hradní kuchyni. Dříve ale stál v domě ve Stříteži, který byl určený k demolici, takže se nám podařilo historický sporák zachránit. Byl rozebrán a nyní na hradě znova sestaven. Kamna budou funkční a můžeme je využít třeba při kulturních akcích, kdy budeme moci pro návštěvníky připravit nějakou zajímavou ochutnávku.

V nové sezoně uvidí lidé na hradě také korunu Přemysla Otakara II. Je to pravda?
Přesně tak. Největším tahákem nové sezony bude zřejmě královská koruna Přemysla Otakara II. Tu uvidí lidé na Svojanově od dubna. Je to jediná kopie této koruny v Čechách. Originál je uložený na Pražském hradě. Korunu jsme získali natrvalo. Kopie koruny byla zhotovena vloni u příležitosti 750 let od založení města Poličky. Lidé ji mohli vidět v Centru Bohuslava Martinů a od letošního roku bude vystavena na hradě Svojanov, jehož nejvýznamnějším majitelem byl právě Přemysl Otakar II.

Budou si moci lidé korunu vyzkoušet na hlavě?
To ne. Je to opravdu hodnotná záležitost, i když se jedná o kopii. Je naprosto přesná i co se týče materiálu, je pozlacená.
V dubnu začnou na hradě akce, které mají vždy velkou návštěvnost. Na červen jste připravili i speciální prohlídky pro školy a školky.

To je letošní novinka?

Již jsme program pro školy měli. Dětem předvádíme zbraně, šermíři jim ukazují dobové zvyklosti, ale v letošním roce se snažíme nabídku pro školy rozšířit. Potkají průvodce v kostýmech, budou třeba představovat některou historickou osobnost, která na hradě v minulosti žila.

Velkým lákadlem na léto je určitě akce s řezbáři, kteří vytvoří velký betlém pro Svojanov.
To je červencová akce, ale již nyní mohou návštěvníci vidět některé vyřezávané postavy na nádvoří hradu. V létě se sem sjedou řezbáři z celé republiky a budou pracovat na velkém společném díle, a to na vyřezávaném pohyblivém svojanovském betlému. Je to projekt na více let. Každý rok udělají jednu část a v horizontu zhruba pěti let by měla vzniknout obrovská rarita, velký betlém s pohyblivými figurkami. Betlém bude mít kulisy místního regionu, takže tam bude hrad, kostel ve Svojanově, kupecká stezka, podhradí a i osoby by měly připomínat lidi, kteří na hradě žili. Hotové dílo bude stabilně k vidění zřejmě v domě zbrojnošů.

Letos není zatím nikde v areálu hradu vidět lešení. Už jste skončili s opravami?
Opravy budou pokračovat i v letošním roce. Zatím to vypadá, že budeme i úspěšní v získávání dotací. I město Polička je nakloněné, aby pokračovala obnova hradu. Na tento rok máme naplánované tři větší stavební akce, z nichž minimálně dvě jsou již finančně zajištěné. Jedná se o opravu střechy na vstupní budově hradu, kde dáme novou krytinu a opravíme trámové konstrukce. Objekt dostane střechu z pálených tašek bobrovek oproti současné břidlici. Bude tak zapadat do kontextu střech ostatních budov v hradním areálu. Současná střešní krytina je v dožívajícím stavu, břidlice ze sedmdesátých let nebyla příliš kvalitní a nyní už hodně opadává. Obnovu jsme rozdělili do tří etap, protože je to největší střecha v areálu. Letos stihneme dvě části. Druhou velkou akcí je obnova hradby kolem příkopu. Tu jsme zahájili již vloni, kdy se nám podařilo uspořit peníze. Navíc jsme dostali mimořádnou dotaci z Pardubického kraje, protože hradba je v havarijním stavu a rozpadá se. Letos chceme udělat další úsek, hradbu zajišťujeme a opravujeme a přitom tam vzniká i dřevěné oplocení podle dobových vedut. Stejné tam bylo v 19. století.

A třetí rekonstrukce?
Potřebujeme doplnit sociální zařízení v penzionu. Máme zpracovaný projekt na tři koupelny s toaletami.

Hrad Svojanov patří mezi nejnavštěvovanější památky v kraji, je opravdu pěkně opravený… Neprojevili zájem filmaři? Nějaká pohádka by se sem hodila, co myslíte?
Zatím nic většího se tady nenatáčelo. Vloni tu vznikl historický snímek Cesta bez návratu z doby Mistra Jana Husa. Ten by měla vysílat Česká televize, ale zatím se tak nestalo. A to byla zatím jediná větší věc. Kdyby se tu něco zase natáčelo, bylo by to moc pěkné. A byl bych rád, kdyby si filmaři hrad našli, protože je takový neokoukaný.

A stále se diskutuje o tom, jestli na hradě Svojanov straší, nebo ne. Jak to tedy je?
Natáčela tady televize a reportér Jaroslav Mareš strávil noc v hradním paláci. A trochu se i potvrdilo to, že se tady něco děje. Jednak slyšel v noci kroky, i když v paláci nikdo nebyl. A navíc se mu otevřely samy od sebe v noci dveře. Odjížděl se zvláštním pocitem. I já jsem tady zažil řadu věcí, které v sobě ten starý objekt má.

Jaká máte očekávání od nové sezony, kterou zahájíte v sobotu?
Doufám, že si k nám návštěvníci najdou cestu jako vloni. Snažíme se obohatit kulturní program, který jsme oproti minulým rokům výrazně rozšířili. I ta královská koruna by mohla být hodně lákavým exponátem. Když dokážeme udržet návštěvnost minulého roku, což bylo 52 tisíc lidí, tak budu velmi spokojený. A kdyby se ještě o něco zvýšila, byl by to pěkný bonus. Hrad je myslím už docela dobře zapsaný mezi návštěvníky. Přesto žádáme o posílení dopravního značení.

Existuje ještě nějaký exponát, který vám na hradě chybí? Nesplněný sen kastelána…
Pro mě je splnění snu i ta královská koruna. Návštěvníky by mohlo nalákat i vybavení gotických prostor nějakými opravdu hodnotnými dobovými kusy. To je ale dnes docela problém.