Na nádvoří slatiňanského zámku se od úterý nachází zelený ostrov, z něhož vykukují až metr dlouhé květní stonky denivek. „Kytek k sežrání," jak se o nich píše v pozvánce na výstavu. Dají se totiž jíst a některé luxusní restaurace je opravdu servírují k pokrmům jako originální „salát".

Denivky zaplavují zahrady ve svých nesčetných podobách, počet vyšlechtěných kultivarů se počítá na tisíce. Za své jméno vděčí faktu, že každý jejich květ vydrží jen jeden den. „Na větší rostlině se může vystřídat mnoho květů a rostlina pak ukazuje svoji krásu třeba celý měsíc. A to ještě nesmíme zapomenout na kultivary, které během roku opakují kvetení. Na zámeckém nádvoří ve Slatiňanech jsou k vidění především kultivary vyšlechtěné v 80. a 90. letech minulého století, ale rovněž několik kultivarů starších či naopak novějších. Mnohé z nich si návštěvníci mohou i zakoupit," připomíná autor výstavy, dendrolog a botanik Vítězslav Haupt.

Oranžový byl lepší

A jak denivky chutnají? Velmi dobře to ví kastelán zámku Jaroslav Bušta. Se slovy: „Co bych neudělal pro propagaci našich expozic," se totiž bez dlouhého přemlouvání s úsměvem chopil příboru a na talíř si položil jeden z největších bledých květů (na horním snímku). „Není to špatné. Ale musím přiznat, že jsem už předtím ochutnal oranžově kvetoucí kultivar a ten byl lepší. Chutnal jakoby po meruňkách," usmívá se kastelán s plnými ústy.

Chvíli mu pak trvá, než velký květ spořádá, mezitím ale říká: „Milovníkům květin doporučuji spojit výstavu s návštěvou zámku, jehož expozice je vyzdobena desítkami interiérových a skleníkových rostlin. Během svátků 5. a 6. července návštěvníky kromě výstavy na nádvoří a v interiérech čeká komentovaná exkurze zámeckým parkem od 14 hodin, jež bude zakončena symbolickou výsadbou keřů a trvalek v malém zámeckém arboretu."

Denivky na výstavě ve slatiňanském zámku jsou opravdu k sezrání.