Ve všech roubených objektech to bude vonět přípravou tradičního posvícenského pečiva, někde budou moci návštěvníci i ochutnávat. Například v hájence se bude péci, ochutnávat i prodávat sváteční pečivo, ve statku z Mokré Lhoty zase zavoní chléb a placky z chlebového těsta upečené ve zdejší chlebové peci. K dalším zajímavostem letošního Posvícení bude jistě patřit pečení perníků z forem, které před očima návštěvníků bude vyřezávat Oldřich Kvapil řemeslník oceněný titulem Nositel tradice. Letošní Posvícení bude spojeno se slavnostním otevřením Žejdlíkovy truhlářské dílny ze Svratouchu. Dílna je jedinečným dokladem šikovnosti a vynalézavosti vesnických řemeslníků.

Ani Posvícení na Veselém Kopci se neobejde bez veselé muziky, tance a zpěvu. O to se postarají žesťový kvintet dechové hudby Mrákotínka a dvojice dudáků. Program doplní malý Posvícenský jarmark, jehož se zúčastní pozvaní lidoví výrobci nabízející tradiční dobroty, ale také keramiku, formičky a další výrobky.

K pozvánce zbývá ještě dodat, že posvícenské speciality bude nabízet i Hospoda Na vejměnku v areálu muzea, která pro tento den připravila speciální jídelníček.

Ilona Vojancová