Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Nová publikace poradí, jak získat dítě k adopci

Náchodsko – Nedávno vyšla publikace „Adopce a pěstounská péče, aneb Jak na to“, která poskytne rady všem, kteří se rozhodli osvojit si opuštěné dítě. Příručka obsahuje rady odborníků, kteří se adopcí, nebo pěstounskou péčí zabývají. Radami přispěla i ředitelka Dětského domova v Broumově Hana Židová.

31.1.2010
SDÍLEJ:

Autorem knihy „Adopce a pěstounská péče aneb Jak na to“, je odborný asistent náměstka primátora města Hradec Králové Petr Neckář. „Já sám jsem jedním ze žadatelů o pěstounskou péči. A to přesto, že s manželkou vychováváme dvě holčičky,“ dodal.Foto: Jiří Máslo

Dětský domov který řídí, pečuje momentálně o padesát sedm dětí. Podle ní však jen asi dvě, mají dobré vyhlídky najít novou rodinu. „Jejich šance, se snižuje s věkem,“ říká Hana Židová. „Největší zájem je o děti do 3 let, dobře na tom bývají i děti do 6 let věku. Výrazně menší je však zájem o děti starší, a to ve věku do 12 let a víc. Obtížně se umísťují i děti postižené, nebo ty, kteří mají hodně sourozenců,“ dodala.

Podle Židové je důležité, aby se adopce nebo pěstounská péče, stali běžnou součástí našeho života. Pro dítě jsou lepší, než pobyt v ústavu. „Pokud srovnáme kvalitní pěstounskou péči s kvalitní ústavní, je nesporné, že dítě z pěstounské péče bude lépe připraveno na život. Dostane šanci poznat, jak má vypadat fungující rodina,“ tvrdí ředitelka dětského domova.

Za pravdu jí dává i MUDr. Drahomíra Peřinová, členka poradního sboru pro náhradní rodinnou péči při KÚ Královéhradeckého kraje. „Dítě, které vyrůstá v ústavu je ochuzené a může být i trvale handicapované pro život,“ říká Peřinová.

Kniha odpovědí pro zájemce o adopci

Děti, které se ocitly ve výchovném zařízení, často „odkládají“ rodiče, kteří v podobném zařízení i sami vyrostli. „Je tedy nutné přetnout tento bludný kruh,“ říká Peřinová. „Jen dítě, které žije rodinným životem, je schopné žít tak i v dospělosti. A o své děti se postarat,“ dodala.

Peřinová řídí Dětské centrum ve Veské u Pardubic, které ročně přijímá až sto dvacet dětí. Pečuje o kojence, děti odebrané na základě soudního rozhodnutí i vážně nemocné. A třeba právě s jejich umístěním do náhradní péče, má dobré zkušenosti. „Vzpomínám si na případ, kdy k nám přišel chlapeček proto, že se narodil předčasně. A to u něj způsobilo dětskou mozkovou obrnu. A i pro něj, se podařilo ve dvou letech, najít rodiče. Chlapec dnes chodí do normální školy a studuje s výbornými výsledky. A to je zásluha náhradních rodičů,“ dodala.

Každý dítě nedostane

Žadatelé o adopci, či pěstounskou péči musí splnit řadu podmínek: Musí žít způsobem, aby mohli dát dítěti slušný základ do života. A nesmějí mít záznam v trestním rejstříku. „Předpokladem není ani to, že budou mít velký byt nebo hodně peněz. Musejí zejména dokázat připravit dítě na život,“ dodala MUDr. Drahomíra Peřinová.

Autorem nově vydané knihy „Adopce a pěstounská péče aneb Jak na to“, je Petr Neckář. Co ho vedlo dát k sepsání publikace? „Já sám jsem jedním ze žadatelů o pěstounskou péči. A to přesto, že s manželkou vychováváme dvě zdravé a krásné holčičky,“ říká. „I tak jsme se ale rozhodli že pomůžeme dítěti z ústavu,“ dodal. Kniha má podle něj ponouknout k podobnému kroku i další rodiny. „Dětí v ústavní péči, které potřebují vlastní rodinu, je hodně. A žadatelů o pěstounskou péči, je málo. Byl bych rád, kdyby rodiny s vlastními dětmi napadlo, nebo o tom přemýšlely, že si v budoucnu dítě bez rodiny osvojí. Jen fungující rodiny, totiž mají podmínky pro dobrou péči a výchovu,“ dodal Neckář.

Kniha plná odpovědí

Nová kniha obsahuje rozhovory s různými odborníky, kteří se úskalími a pravidly adopce nebo náhradní rodinné péče zabývají. „Odborníci odpovídají na položené otázky tak, aby každý žadatel věděl, jak při žádosti o dítě postupovat,“ připomněl autor.

Knihu „Adopce a pěstounská péče aneb Jak na to“, lze získat na Odboru sociálních věcí a zdravotnictví Magistrátu města Hradec Králové. K dispozici by měla být i v knihovnách nejen v Královéhradeckém kraji, ale také po celé ČR.

(Jiří Máslo)

31.1.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Kraskov, Třemošnice, Seč a Ronov nad Doubravou. Tam všude zavítal chrudimský volební reportér.
10

Mezi urnami aneb Když reportér vyrazí na pouť po volebních místnostech

Vlastimila Kühra doprovází k volební urně manželka. Pomáhá mu také za plentou s vložením hlasovacího lístku do obálky.

Hlasovací lístky předčítal nevidomému počítač

Volby začaly! Debatovalo se o nich i v masně

Chrudim - Když hodiny na Resselově náměstí odbíjejí druhou odpoledne, otevírají se dveře volebních místností. Před okrskem číslo 9 u Městského kina v Chrudimi už stojí dlouhá fronta možná dvaceti lidí, kteří chtějí odevzdat svůj hlas. Členové volební komise, všichni zkušení matadoři, se nebojí, že by se tu nudili. Očekává se tu velká účast.

Policejní lovci lebek měli před volbami žně

Pardubický kraj - Za jedenáct dní policisté pořádně doplnili stavy věznic o šest hledaných.

Opilý muž demoloval byt, házel věci z okna a pořezal se na zadku

Chrudim – Pořádné pozdvižení způsobil ve středu pár minut před sedmnáctou hodinou muž ve Fibichově ulici. Z okna svého bytu vyhodil ven na chodník židličku a několik lahví.

AUTOMIX.CZ

Absurdní šikana? Český řidič platil pokutu za překročení rychlosti o 1 km/h

Doby, kdy čeští řidiči mohli nad postihy za dopravní prohřešky spáchané v zahraničí v podstatě mávnout rukou, jsou dávno pryč. Dnes totiž existuje velká šance, že si vás "najdou" i po navrátu do České republiky. Oznámení o pokutě vám přitom může přijít i po několika měsících. A co je mnohem důležitější, pokutu můžete dostat i za naprostou banalitu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení