Kulturní komise v Prachovicích chce po posledních volbách více oživit kulturní a společenský život v obci. Ve spolupráci s obecním úřadem v čele se starostkou Bohuslavou Čepovou obnovila činnost divadelního ochotnického spolku, a to po dlouhých padesáti letech.

Na konci loňského roku se nadšenci a milovníci divadelních prken dali dohromady. Během docela krátké doby nastudovali parodii s názvem „Oldřich a Božena, aneb posvícení v Prachovicích“. Hru režírovala Dita Bořilová a premiéra divadelního představení byla v červnu letošního roku. „ Při prvním premiérovém představení jsme všichni byli velice mile překvapeni, kolik návštěvníků do sálu kina přišlo. Hra byla přizpůsobena na místní podmínky a vzhledem k velké návštěvnosti a značnému ohlasu jsme hru nyní opakovali,“ řekla režisérka Dita Bořilová z Prachovic, která trochu zkušeností získala v době, kdy chodila na dramatický kroužek a později i hrála ochotnické divadlo v Chrudimi.

„Když prý jednou kníže Oldřich se z hostince U Holubů vracel, spatřil dívku postavy krásné, spanilé, nedbaje jejího sociálního původu.“ Těmito slovy zahájil šašek divadelní hru. Návštěvníci se během divadelního představení krásně bavili a členy ochotnického spolku odměňovali častým potleskem. V obecenstvu byl také ředitel závodu Holcim (Česko) a.s. Prachovice Michael Suter.

Na představení se také přišla podívat i bývalá členka ochotnického divadelního spolku, který byl před padesáti lety přerušen. „V sále kulturního domu jsem hrála mnoho her. Byla to například Lucerna od Aloise Jiráska nebo Muziky, muziky od Františka Kmocha a mnoho dalších. Zde, v okolí Prachovic, hráli ochotníci divadlo hodně, bylo to třeba ve Skoranově nebo v Třemošnici. A naše představení byla vždy do posledního místa vyprodána. Nyní jsem velice ráda, že se ochotníci dali dohromady a začali hrát. Dnes jsem se přišla pobavit, protože smíchu není dost, ale také se chci podívat na dceru, která zde hraje. “ řekla sympatická divačka.

PAVEL KALINA