V hlineckém Betlémě, který je součástí Souboru lidových staveb Vysočina, nadále běží celoroční program s názvem Živá historie, v jehož rámci jsou připraveny speciální programy pro školy i veřejnost, na které je ale nutné objednat se předem.

V hlineckém Betlémě je také možné ještě do 6. listopadu zhlédnout expozici Střípky z historie. Výstava v Pickově domě č. p. 178 přibližuje osudy obyvatel hlineckého Betléma.

Ve skanzenu na nedalekém Veselém Kopci je teď část práce podřízena přípravám akce nazvané Vánoce na Veselém Kopci. Výstava se bude odehrávat ve všech objektech skanzenu od 3. do 11. prosince a návštěvníkům přiblíží lidové zvyky, dárky, ozdoby i vánoční pečivo. Na každý den výstavy budou rovněž připraveny ukázky výroby vánočních předmětů a víkendy zde zpestří kulturní program.

Veselý Kopec zažije rovněž Předvánoční jarmark, který se zde uskuteční 11. prosince. Liduprázdný v zimě nezůstane ani státní zámek Slatiňany, kde se odehraje Vánoční jarmark již o den dříve, tedy v sobotu 10. prosince.