A co je nového u chrudimského folklorního souboru Kohoutek? Není toho málo. Rozhodně ne pro členy mající svá zaměstnání, studia, zkoušková období a podobné povinnosti, jež v žebříčku preferencí pochopitelně zaujímají přední pozice. Letos chrudimští Kohoutci reprezentují své město i republiku na mnoha významných akcích. Jen namátkou: festival Tuchlovická pouť, mezinárodní festivaly Vsetínský krpec, Karlovy Vary a Babí léto ve Valašském Meziříčí..

Na začátku prázdnin si soubor sice dopřeje krátký oddych, ale brzy začne intenzivně zkoušet program do Portugalska na prestižní CIOFF festival XXXII. International de Folclore Rio ve městě Barcelos, kde vystoupí vedle souborů z Portugalska, Španělska, Peru, Toga, Venezuely, Japonska a Indonésie. Na Pyrenejský poloostrov odlétají tři desítky tanečníků a muzikantů z Kohoutku v druhé půli července.

Obžinky na konci srpna

Do té doby musí být ale definitivně dokončen program i propagace domácí akce, kterou Kohoutek už tradičně pořádá ve spolupráci s Chrudimskou besedou a městem Chrudim. Jsou to oblíbené Obžinky. A i letos se chrudimští i přespolní mohou těšit na několik novinek: vyhlášení kulinářské soutěže, páteční premiéru komorního pořadu v Muzeu barokních soch, nová lákadla v sobotních tvořivých dílnách (nejen) pro děti a především mnoho souborů z celého Česka. Obžinky se letos konají brzy, začínají už v pátek 31. srpna stanou se tak ideálním zakončením prázdnin.

Hned týden na to čeká Kohoutek mezinárodní festival v Karlových Varech a ani potom žádné lenošení. Začnou totiž přípravy programu na tradiční výroční pořad Trochu vánoční, na kterém ani letos nebude chybět premiéra nového čísla. Kdo sleduje kulturní dění v Chrudimi, ví, že Trochu vánoční má svůj obvyklý termín v polovině prosince. Lákadlem pro diváky musí být i letošní host pořadu, jeden z nejlepších moravských souborů Kašava ze Zlína.

To je jen stručný výčet ročního souborového plánu. Za hraním a tančením se však skrývá i dlouhodobá dramaturgie, lépe řečeno příprava pracovní náplně souboru. Každému tanečnímu či scénickému pásmu předchází pečlivé studium sbírek a muzejních depozitářů. Pak je ovšem nutný nápad, ten je prazákladem veškerého úspěchu. A teprve potom se může přistoupit k vytvoření scénáře, autorských úprav a stylizace, které formují nezaměnitelnou tvář Kohoutku. Pak hudební úpravy, choreografie a měsíce pilného nácviku, postavení nových krojů, výroba rekvizit.

Folklorní soubor Kohoutek nabízí svým členům užitečné, aktivní a zábavné využití volného času.

Originální Kohoutek

Mnohý divák si možná ani neuvědomí, kolik dřiny je za dvaceti minutami vystoupení. Umělecká vedoucí souboru Šárka Kratochvílová se snaží doplnit stávající repertoár souboru o reprezentativní výběr tanečního materiálu přímo z našeho regionu Chrudimsko-Nasavrcka.

Kromě toho hodlá pokračovat v trendu úspěšných stylizovaných zpracování témat z lidového prostředí. To se osvědčilo například v obnovení tradiční Masopustní obchůzky u příležitosti zápisu hlinecké Maškary do prestižního Seznamu světového nehmotného kulturního dědictví UNESCO.

Kohoutek nabízí svým členům užitečné, aktivní a zábavné využití volného času. A také radost z úspěchů na pódiích. Jsou ovšem výsledkem zodpovědné a tvrdé práce. Odborníci tuto práci a její výsledky vysoce hodnotí, lidem se „kohoutkovská" vystoupení líbí. Co chtít víc? Ať tedy Národopisný soubor Kohoutek z Chrudimi nese dál punc kvality a dobrých nápadů!

Jsem moc ráda, že jsem byla před osmadvaceti léty u zrodu souboru, mohla sledovat jeho vývoj a snad k němu i svojí skromnou pomocí přispět. Držím palce, aby to mým milým Kohoutkům pořád tak dobře šlapalo a dělali dál radost mně i všem Chrudimákům.

Kamila Skopová