Slavná Heřmanoměstecká pouť letos připadá na víkend 23. a 24. srpna. V pondělí bude pokračovat tradičním Bartolomějským posvícením. V sobotním rozhlasovém Posvícení z Heřmanova Městce bude Vlastík Novák kromě jiného hovořit s kronikářem o erbovní pověsti města a o slavných rodácích, jako byli hrabě František Antonín Špork nebo předseda Českého olympijského výboru Jiří Guth-Jarkovský. Se starostou si popovídá o místním sportu, o plánovaných a dokončovaných stavebních akcích nebo o unikátním arboretu v zámeckém parku.

Navštívil rovněž vzorně opravené a udržované židovské památky: synagogu, starý židovský hřbitov a židovskou školu, kde je v současné době umístěna Gallery Cyrany. Galerie spravuje významnou sbírku východočeských malířů a sochařů, kterou darovali městu manželé Ema a Josef Horákovi.

Když se postavíte na hráz Pastvinské přehrady a zadíváte se do údolí, projdete se z Vejrova kolem malé hráze, vydáte se přes lávku „Hamernici“ a zavítáte do obce Nekoř, zjistíte, že jste se ocitli v hezkém místě pod sluncem s milými lidmi. A setkáte se se stopami jejich odvěké poctivé práce. V neděli je tu plný kostel, nachází se zde maličká základní škola, která dala naší zemi už tři ministry různých vlád, zaujme výstavba nových domků na nekořských stráních…

Až když k tomu připočteme krásný letní den a vůni ze staleté rodinné pekárny, začne rozhlasový redaktor prostě jen hluboce litovat, že s mikrofonem nedokáže do rozhlasového Posvícení přenést nic víc než jen hlasy. Nekoř nedaleko Žamberka navštívíme v neděli.

Rozhlasové Posvícení můžete v premiéře poslouchat v sobotu a v neděli v pravé poledne.

Český rozhlas Pardubice naladíte na frekvenci:
104,7 FM pro Pardubický kraj,
102,4 FM na Svitavsku
a 98,6 FM na Orlickoústecku