Svitavsko - Ivan Mládek a pivo na náměstí

Svitavy – Pivní slavnosti jsou na programu v sobotu od třinácti hodin na náměstí Míru ve Svitavách. Přijďte si pochutnat na nejrůznějších druzích piva a pivních specialitách. Svoji produkci představí čtrnáct pivovarů, což znamená celkem asi padesát značek piva. K tahákům letošního festivalu bude zcela nepochybně patřit vystoupení Ivana Mládka. Těšit se můžete ale také na Schodiště, Starší pány z Tachova, Syfon a Trio de Janiero a dechovku Astra.

Litomyšl – V rámci Toulovcových prázdninových pátků uvidíte na Toulovcově náměstí v pátek od osmnácti hodin pohádku O dvou chroustech. O půl osmé večer vystoupí folková kapela Fleret.

Polička - Americký dramatický fantasy seriál The Game of Thrones – Hra o trůny získává na popularitě v zahraničí i u nás. První promítání tohoto již téměř kultovního filmového díla pod širým nebem proběhne v Poličce v pátek a sobotu na zahradě Centra Bohuslava Martinů. První řada seriálu má deset dílů a trvá deset hodin. Proto je fanouškovské promítání rozděleno do dvou částí – v pátek od půl desáté večer se promítá prvních pět dílů první série, v sobotu šestý až desátý díl. V Poličce se během letních měsíců koná řada dalších akcí seskupených pod projektem Poličské kulturní léto. V neděli se na zahradě Centra Bohuslava Martinů bude konat divadelní loutkové představení Rozum a Štěstí.

Orlickoústecko - Hry bez katastru po jedenačtyřicáté

Dolní Dobrouč - Pátou desítku načnou v sobotu populární Hry bez katastru sportovně-recesní klání s mnohaletou tradicí. Zahájeny budou v 10.41 hodin v areálu „Na Šejvě". Přihlášeno je rekordních čtyřiatřicet pětičlenných smíšených družstev z několika okresů.

Žampach - V příjemném prostředí zámeckého areálu Domova pod hradem Žampach se v sobotu uskuteční devátý ročník již zavedeného hudebního festivalu. Začínat se bude dvě hodiny po poledni a vystoupí řada interpretů. V programu už tradičně nebude chybět vystoupení Lachtaního divadla.

Bystřec - Bohatý program nabízejí Walterovy slavnosti, kterým bude v sobotu patřit tato obec nedaleko Jablonného nad Orlicí. Slavnosti začnou ve 13 hodin. Na programu je jarmark řemesel s prodejem výrobků, seznámení s historií Bystřece a loupeživým rytířem Walterem, rytířský turnaj, historický tanec i šerm a další vystoupení. Na slavnosti naváže ve 20 hodin Walterova zábava, při níž zahraje i kapela Čechomor.

Chrudimsko - Jarmark představí současnou rukodělnou výrobu

Veselý Kopec - Veselokopecký jarmark představuje současnou rukodělnou výrobu. Pozvání k účasti na jarmarku, který se uskuteční v sobotu a v neděli, přijala stovka lidových výrobců z celé republiky, včetně výrobců oceněných titulem Nositel tradice. Zastoupena budou různá odvětví tradičních řemeslných technik, nebudou chybět výrobci ručně tkaných textilií, keramiky (včetně výrobců lidové fajánse a majoliky), dráteníci, výrobci dřevěných užitných předmětů (hrábí, valch, kosišťat, vařeček, misek…), kováři, brouskař, košíkáři a další. Po oba dny atmosféru zpestří kulturní program: vystoupení dětského folklorního souboru Groš z Dolní Rožínky, písničky Pouličníků z Tábora, vystoupení folklorního souboru Vysočan z Hlinska, veselá hudba skupiny BeneBend občanského sdružení Benediktus z Chotěboře. Během jarmarku si návštěvníci mohou samozřejmě prohlédnout i všechny expozice v roubených objektech, včetně výstavy V pondělí je polívčička, kterou naleznou ve statku z Mokré Lhoty.

Třemošnice - V sobotu od 14 hodin se na hradě Lichnice u Třemošnice rozezní tóny folkové a country muziky na jubilejním X. ročníku festivalu Folk na Lichnici. Návštěvníci se mohou těšit na pestrý hudební i doprovodný program v příjemném prostředí nádvoří zříceniny hradu. Příznivcům folku není třeba představovat jména jako Pavlína Jíšová nebo Slávek Janoušek. Své veselé kousky přijede zahrát také hradecká Lokálka, moderní folk představí Honza a Jindřiška Brožovi s formací Devítka (exŽalman a spol.), více bigbeatových rytmů dodá Epy de Mye. Z regionu se představí například ronovský Wyrton, pardubičtí Balzamína a domácí Pouta. Vystoupí středověcí šermíři.

Skuteč - V sobotu se na cvičáku ve Skutči koná první ročník srazu majitelů motocyklů Intruder, ale i jiných výrobních značek. Účastníci se mohou těšit na vyjížďku, soutěže, koncerty kapel a profesionální zápasy boxerů a kixboxerů. Chystá se půlnoční ohňostroj, děti mají vstup zdarma. Parkoviště pro motorky bude hlídané, pořadatelé nabízejí prostory pro přespání pod stanem.

Pardubicko - Modelářské odpoledne na zámku

Pardubice - Modelářské odpoledne se uskuteční na zámku v sobotu od 14 hodin. Jedná se o doprovodný program k výstavě Modelářství je vášeň. Návštěvníci si sami budou moci stavbu modelu aut vyzkoušet.

Pardubice - V sobotu se v pardubické ČEZ Areně uskuteční další den mezinárodního šachového festivalu Czech Open 2012. Již 23. ročník přinese desítky turnajů v šachu, bridži, go, mariáši, scrabblu, piškvorkách, backgammonu, dámě, skládání Rubikovy kostky, v luštění křížovek, sudoku atd.

Kunětická hora - V neděli se na Kunětické hoře uskuteční Festival dobových řemesel, který začne v deset hodin dopoledne. Nebudou chybět ukázky tradičních lidových řemesel a velký prodejní trh na nádvoří i v interiérech hradního paláce.

Pardubice - V pardubické ČEZ Areně se v neděli uskuteční Juniorské mistrovství světa v hře Toguz Kumalak. Jedná se o jednoduchou logickou deskovou hru, kdy jde o přesouvání kuliček mezi důlky. Děti se musí kvalifikovat pomocí on-line testu na www.mankala.cz, kde najdou také pravidla a vysvětlení.

Královéhradecko - Nábřeží opět zaplní šlapací vozítka

Hradec Králové - Mistrovství Evropy vozítek s pedály. Závody, které jsou vhodné i pro hendikepované občany, kteří se mohou se svým upraveným vozítkem také zúčastnit. Start je v sobotu v 15 hodin na Eliščině nábřeží.

Hrádek u Nechanic - Zahradní slavnost pořádá v sobotu a v neděli správa zámku. Interiéry zámku si návštěvníci mohou prohlédnout v doprovodu hraběcí rodiny. V sobotu od třinácti do šestnácti hodin se uskuteční květinová show. O půl osmé rozezvučí zámek koncert skotského dudáckého bandu. Čtvrt hodiny před dvaadvacátou hodinou se nad zámkem rozzáří ohňostroj. Od 22 hodin do půlnoci si zvědavci budou moci prohlédnout noční zámek.

Hradec Králové - Další koncert v rámci Léta na statku se uskuteční v pátek od devatenácti hodin. Tentokrát na Šrámkův statek do Piletic přijede oblíbená skupina Lokálka. O týden později se ve stejný čas publiku představí skupina Dělová koule Hradec Králové.

Rychnovsko - Festiválek Cesty Matěje Kopeckého

Potštejn - Loutkový festiválek Cesty Matěje Kopeckého aneb Veselá bída si pro vás na sobotu připravili potomci zakladatele českého loutkářství, jehož jméno akce nese. Od 10 hodin začne bohatý program, který zahrnuje sedm divadelních představení, z nichž se některá odehrají v zámeckém parku. Kejklířská vystoupení a loutkové dílny nebudou chybět. Děti se můžou těšit na kolotoč. Akce se koná za každého počasí.

Kostelecká Lhota - Tradičně netradiční soutěž Lhotecký džbán zve na hřiště Na Borkách již po dvanácté. Zažijte originální hasičskou soutěž, ale i pestrý kulturní program. V sobotu od 13 hodin se můžete těšit na zumbu, capoeru, cimbálovku, Scrap music jamm, soutěže o ceny a mnoho dalšího. Večerní zábava se skupinou Fantasy Music začíná ve 20 hodin.

Dobruška - Tři soboty, tak se jmenuje festival alternativního divadla, který začíná tuto sobotu od 15 hodin. Na zahradě za Husovým sborem vás čekají výtvarné workshopy a další doprovodný program. Poté následuje klasická pohádka Karla Jaromíra Erbena zpracovaná velmi netradičním způsobem s názvem Karlova a Jaromírova pohádka.

Náchodsko - Dobývání pevností za Francouzské revoluce

Josefov - Klub přátel Josefova zve příznivce dobré zábavy na Josefovskou slavnost 2012, která se uskuteční v sobotu 14. července v josefovském Dolíku. Slavnosti zahájí jednotky klubů vojenské historie, které za zvuků bubnů projdou historickou částí pevnosti Josefov, aby pak ve 14 hodin na Třešňovce a přilehlých pozemcích předvedly ukázku dobývání pevnosti. Letos na téma „Dobývání pevností za Francouzské revoluce". Na odpoledne a večer pořadatelé připravili pestrý kulturní program pro děti i dospělé. Vystoupí například školák Albertík, připravena je show Daniela Fajmona na „sedmimílových" skákacích botách, těšit se můžete na skupinu Revmatici s cvičením na bradlech a na další pěvecká a hudební vystoupení.

Česká Skalice - V ulici Boženy Němcové a ve staré Barunčině škole se v sobotu od 9 do 16 hodin bude opět konat oblíbený jarmark. Na českoskalickém Kramaření vystoupí kapela Elthin se středověkou hudbou a vtipnými divadelními výstupy pobaví pražská divadelní společnost Kejklíř. Kromě stánků s řemeslníky budou k dispozici i řemeslné dílny, kde si zájemci mohou něco vyrobit vlastníma rukama.

Šonov u Broumova - Hostinec U Pitašů pořádá v sobotu ve 14 hodin na letním parketě U oveček hudební festival Šonov Music 2012. Vystoupí Marián Varga, Vítkovo kvarteto, MCH Band, Chaotic, Dying Passion, Máma Bubo, Asfalto a další.

Martínkovice - Festival Za poklady Broumovska nabídne v sobotu od 18 hodin v místním kostele sv. Jiří a Martina již třetí koncert. Klavírista Ivo Kahánek společně s violoncellistou Tomášem Jamníkem představí ve světové premiéře skladbu Variace na téma Dvořákova Stabat Mater skladatele Jiřího Kabáta, představitele nejmladší hudební generace. Vstupné je dobrovolné a výtěžek je určen na péči o kostely tzv. broumovské skupiny. Více o programu koncertu naleznete na internetových stránkách www.zapoklady.cz

Jičínsko - Muzejní den a oslavy města

Železnice - Šestý muzejní den a oslavy 100 let udělení titulu město se konají v sobotu v Železnici. Akce bude zahájena v 9 hodin. Připraveny jsou například řemeslné dílny pro děti i dospělé (výroba skleněných figurek, točení na hrnčířském kruhu…). V prostorách hřiště bude od 15 hodin přichystáno hravé odpoledne pro děti. Den ve 20 hodin završí večerní zábava se skupinou Soběrazská pecka.

Hrad Kost - Noční prohlídky se konají na hradu Kost v pátek 13. a v sobotu 14. července vždy od 20.30, 22.00 a 23.30 hodin. Nechte se převést do dob dávno minulých. Prožijte nešťastný příběh Kryštofa Popela z Lobkovic a zhlédněte jedinečné kejklířské vystoupení. To vše pouze na hradě Kost. Vstupné: dospělí 200 Kč, 100 Kč zlevněné vstupné. Nutná rezervace na www.kinskycastles.com

Trutnovsko - Areál Bojiště čeká extrémní víkend

Trutnov - Festival extrémní muziky Obscene Extreme začal včera v pravé poledne na Bojišti. První den byl ve znamení milovníků tetování, piercingu a další netradiční zábavy. Hudební program vypukne dnes ve 14 hodin a potrvá až do neděle. Na 14. ročníku vystoupí 69 kapel nejtvrdších žánrů, od punku přes hard core až po death metal. A pravidelně se sem sjíždějí nejen fanoušci z celého světa, ale i hudební kapely ze všech kontinentů. Letos nebudou chybět muzikanti například ze Saúdské Arábie, Ekvadoru, Brazílie, Argentiny, USA, Malajsie, Mexika či Kolumbie.

Svoboda nad Úpou - Benátskou noc připravuje město na sobotu do prostor zdejšího fotbalového stadionu. Od 20 hodin bude k tanci i poslechu hrát skupina Fontána z Náchoda.

Trutnov - Klání atraktivních dračích lodí uvidí v sobotu návštěvníci areálu Dolce. Program na zdejším rybníku začíná od 10 hodin. Závodu se mohou zúčastnit i posádky z řad veřejnosti, tým by mělo tvořit 16 až 20 pádlujících členů, profesionální kormidelník a bubeník bude zajištěn pořadateli.