Svitavsko - Trstěnice ožijí divadlem a oslaví dožínky

Trstěnice - Obec Trstěnice a Divadelní spolek Vojnarka zvou na Trstěnické divadelní léto 2012, které se koná od pátku do neděle  v přírodním areálu za školou v Trstěnici. Akci zahájí  v pátek ve 20 hodin představením Honorace z pastoušky v provedení ochotníků Divadelního spolku Vojnarka. To můžete vidět ještě v sobotu v 15 hodin a pak také ve 20 hodin. V neděli se budou konat tradiční, již čtrnácté Trstěnické dožínky. Ve 13 hodin vyjde dožínkový krojovaný průvod od obecního úřadu a svou cestu ukončí v přírodním areálu. Tam bude pokračovat bohatý program. Hlavním hostem celého odpoledne je dechová hudba Moravanka Jana Slabáka se svými sólisty. Dále uvidíte dechovku Pohoranku ze Sebranic, mažoretky z Moravan, dětský taneční soubor ZŠ Trstěnice. V areálu uvidíte ukázky lidových řemesel, pro děti bude připraven zdarma skákací hrad a projížďky na koních i ve vozech.

Dolní Újezd – Již dvacátý ročník festivalu folkové a trampské hudby Újezdské babí  léto se koná v pátek a sobotu v přírodním areálu za koupalištěm v Dolním Újezdu. V pátek večer si můžete zatančit na country bále. V sobotu bude jistě mimo jiných lákadlem vystoupení Jaroslava Samsona Lenka, Wabiho Daňka a Miloše Dvořáčka, Druhé trávy s Robertem Křesťanem  nebo Žalmana a spol.

Polička – Město od pátku do neděle bude žít festivalem Polička 555. Program začne na Palackého náměstí již v pátek v 18 hodin. Po deváté hodině vystoupí kapela MIG 21. V sobotu večer mimo jiných rozezní náměstí  Petr Bende a jeho kapela nebo Petra Janů. Na půl desátou je na nábřeží Svobody naplánován ohňostroj.

Orlickoústecko - Hladinu přehrady budou brázdit dračí lodě

Pastviny - Popáté se bude na přehradě konat závod dračích lodí. Posádky se sejdou v sobotu u restaurace Na pláži. Dopoledne jsou plánovány tréninkové jízdy, vlastní závod začne ve 12.30 hodin. Maximální počet startujících byl stanoven na 36 lodí.

Červená Voda -Ve Skiparku v Mlýnickém Dvoře se bude v sobotu od 13 hodin konat Fořtův den. Program počítá s vystoupením šermířské skupiny Lucrezia, ukázkou vábení jelenů, k vidění bude výstava fotografií a trofejí, ukázky dravých ptáků i kynologie. Zpestřením bude dřevosochání a následná dražba, večer je plánována ohnivá show. Pro děti budou připraveny hry o ceny, skákací hrad i jízdy na koni. Zvěřinové speciality budou v prodeji od 11 hodin.

Choceň - V parku Peliny začne v sobotu ve 14 hodin 11. ročník Pivních slavností, tradiční letní akce s bohatým občerstvením a kulturním programem. Divákům zahraje Choceňačka, Kantorský dixieland a Trio de Janeiro, na 18. hodinu je plánován koncert skupiny Yo Yo Band, v 19.45 má přijít na řadu Support Lesbiens, po deváté večer kapela Taipan a ve 22.45 hodin Dukla Vozovna.

Chrudimsko - Řemeslná sobota v obuvnickém muzeu

Skuteč - I letos ožijí expozice Muzea obuvi a kamene tradičními řemesly. Po celý den je připraven bohatý program, na své si přijdou děti i dospělí. V ševcovské světničce narazíte na opravdového ševce, který vám předvede ruční i strojní výrobu obuvi, v kovárně se podíváte na práci kováře při kování zbraní a zdatný kameník vám zase ukáže postup při štípání dlažebních kostek přímo v kamenolomu. Děti si budou moci zkusit odlévání střeliva i samotnou střelbu v dobové střelnici. U dráteníka se pak naučí jak vyrobit srdíčkový věšák nebo svíčku ze včelího vosku. Speciální program zpestří také jarmark bohatý na stánky plné kožených výrobků, nožů pro rozmanité využití, ručně šitých a drátovaných šperků, minerálů a kamenné bižuterie, malovaných kamenů s citáty nebo pravých staročeských placek a medoviny. Muzeum bude návštěvníkům otevřeno od 9 do 17 hodin.

Pardubicko - Velká rodinná pouť oživí závodiště

Pardubice- Dostihové závodiště v sobotu přivítá Velkou pardubickou rodinnou pouť, která bude součástí třetí kvalifikace na 122. Velkou pardubickou s Českou pojišťovnou, do níž se přihlásilo téměř 60 koní z domácích i zahraničních stájí. Program bude zahájen v devět hodin a bude doplněn o farmářské trhy, rodeo závody a Pivní festival. Chybět nebude kouzelník, dětské divadlo nebo projížďky kočárem.

Pardubice - Členové Pardubického spolku historie železniční dopravy na sobotu připravili setkání zahradních železnic. Uskuteční se v areálu muzea v Rosicích nad Labem. K vidění bude řada modelů či maket určených pro provoz venku i železnička, na níž se mohou povozit nejen děti. Připravena bude doprava historickým autobusem Ikarus Avia ze středu Pardubic k muzeu a zpět.

Královéhradecko - Americké koráby na kolech opět zamíří na Stříbrný rybník

Hradec Králové - Od pátku do neděle si v autokempu Stříbrný rybník mohou zájemci prohlédnout různé vozy americké výroby. Auta s posádkami začnou do kempu přijíždět kolem páteční 16. hodiny. V sobotu od rána až do nočních hodin je připraven doprovodný program, v němž nebudou chybět roztleskávačky či soutěže o nejhezčí vozidlo. Přijet má kolem 350 aut, ta nejstarší budou z 30. let minulého století.

Hrádek u Nechanic- Víkend na zámku bude patřit posvícení, sobotní odpoledne mezinárodní přehlídce folklorních souborů na nádvoří. Při zámeckém posvícení bude turisty doprovázet hraběcí rodina, na nádvoří vyroste historické tržiště a vystoupí zde například šermířská skupina Corporal nebo sokolníci. V sobotu od 19 hodin zahraje na nádvoří zámku divadelní spolek Klicpera z Chlumce nad Cidlinou komedii Dámský krejčí. V 21.30 hodin nad zámkem zazáří slavnostní ohňostroj a od 21.45 do půlnoci si turisté zámek mohou prohlédnout i v noci.

Hradec Králové - V sobotu od 10 do 18 hodin ožije centrum města českou tvorbou hrnčířských dílen, sklářských a keramických ateliérů. Na Tylově nábřeží se totiž uskuteční sedmý ročník keramiky a skla. Přijedou řemeslníci z celé republiky a nabízet budou například ručně točenou keramiku, plastiky, ale i pekáče, hrnce, vázy či svícny. To vše dokresleno stylovým hudebním doprovodem, dopoledne zahraje Dechový orchestr města Hradce Králové, po poledni se představí formace Poproci a v závěru JH Big Band.

Máslojedy - V sobotu se od 14 hodin na dětském hřišti a u obecního úřadu uskuteční setkání rodáků a dětský den. Součástí akce je představení nových symbolů obce vlajky a znaku Máslojed. Zároveň bude vlajka vysvěcena. Na setkání nebudou chybět živá hudba, soutěže pro děti a dárky pro všechny.

Rychnovsko - Když silnicím vládly wartburgy a trabanty

Potštejn - Historická vozidla z produkce automobilek na území bývalé NDR se sjedou na srazu vozů koncernu IFA v sobotu. Wartburgy, barkasy, trabanty a další pojedou do centra Potštejna v 10.30 hodin, aby se vyrovnaly na Bělisku podél „Berlínské zdi". Na druhé straně zdi budou letos kolegové s historickými vozy značky Volkswagen či Mercedes. Odpoledne všichni vyjedou na vyhlídkovou jízdu směrem na Brnou a Sopotnici. Po jejich návratu se můžete těšit na vyhodnocení nejlepších vozů, po kterém bude následovat zboření Berlínské zdi a spřátelení obou německých stran.

Orlické Záhoří - V sobotu od 14 hodin se na místním hřišti uskuteční sportovní zábavná akce s názvem Kunštátský drvoštěp. Soutěž ve zručnosti dřevorubců a v používání dřevařského náčiní bude mít tři disciplíny řezání ruční pilou, štípání sekyrou a práci s motorovou pilou. Čekají vás i ukázky řezbářského umění nebo večerní hudební zábava se skupinou UŠI.

Dobruška - Nejen milovníci piva se mohou těšit na sobotní odpoledne, kdy se v dobrušském pivovaru Rampušák koná den otevřených dveří. Prohlédnete si pivovar, ochutnáte tradiční českou kuchyni v pivovarské restauraci a na čepu na vás budou čekat všechny druhy piv i nový dobrušský speciál polotmavá 13% Muderlant. Na nádvoří pivovaru se o hudební program postarají Turbo, Valanka, Stará parta nebo Bladex.

Náchodsko - Ostrostřelci budou střílet a slavit

Police nad Metují - Ostrostřelecká garda spolku vojenských vysloužilců Václava hraběte Radeckého oslaví v sobotu 20. výročí obnovení spolku. Na programu jsou od osmi hodin veřejné střelby z předovek na střelnici pod Vlčincem, poté pietní akt na polickém hřbitově u Pomníku vojenských vysloužilců, pochod na Masarykovo náměstí, vyhlášení krále střelců a předání cen. Slavnostní průvod městem do restaurace Vražedné pobřeží k přátelskému posezení se za doprovodu hudby Pevná vůle a Kamarádi Osady 5 se uskuteční v 18 hodin.

Velké Poříčí - Město Hronov a Kudowa Zdroj ve spolupráci s Aeroklubem Hronov pořádají v sobotu v areálu letiště Velké Poříčí Mezinárodní setkání pilotů. Touto akcí budou slavnostně ukončeny závody historických kluzáků Orlíkovské přeháňky.

Česká Skalice - V neděli v 10 hodin bude v Jiřinkovém sále Muzea B. Němcové zahájena výstava textilní výtvarnice Evy Tamborské nazvaná Sdělování vláknem. Součástí vernisáže bude vystoupení Evy Suchánkové, studentky klavírní třídy doc. Borise Krajného na pražské AMU.

Vižňov - Osmý koncert hudebního festivalu Za poklady Broumovska představí v sobotu v 18 hodin ve vižňovském kostele svaté Anny houslistku Julii Svěcenou a klavíristu Václava Máchu. V programu zazní hudba z díla Ludwiga van Beethovena, Johannese Brahmse, Ilji Hurníka, Antonína Dvořáka a dalších skladatelů. Vstupné je dobrovolné a výtěžek je určen na péči o kostely tzv. broumovské skupiny.

Trutnovsko - Užijte si středověké odpoledne na Vízmburku

Havlovice - Zájemci o historii by neměli chybět v sobotu na hradě Vízmburk, kde se od 14 hodin koná historické odpoledne. Vystoupí tanečnice ze skupiny Eglal, úpičtí střelci seznámí návštěvníky se středověkými palnými zbraněmi a předvedou své šermířské umění. Pro děti budou připraveny hry s tematikou hradu, střelba z luku a projížďky na koni.

Malé Svatoňovice - Obyvatele obce čeká veselice. V sobotu se totiž uskuteční jak oslavy 140. výročí založení sboru dobrovolných hasičů, tak tradiční Den obce. Pestrý program začíná ve 14 hodin na náměstí Karla Čapka. Návštěvníci se mohou těšit na ukázky historických hasičských vozidel a práce dobrovolných hasičů nebo na unikátní stříkačku „Parničku". Od 16 hodin se bude konat soutěž v pečení bramboráku pod názvem Studánecký bramborák a od 17. hodiny si přijdou na své příznivci lezení. Vystoupí také skupina historického šermu Rego z Vrchlabí. Ve 20 hodin začne večerní zábava s beatovou kapelou Průměr 60.

Jičínsko - Hrubá pouť s výstavou polodrahokamů

Nová Paka - Tuto sobotu a neděli zveme všechny na Hrubou pouť. V doprovodném programu vás čeká na dvoře městského kulturního střediska v sobotu ve 14 a v 16 hodin loutková pohádka. Ve 20 hodin kapela Člověče, nezlob se nabídne české hity. V rámci Hrubé pouti se v sobotu uskuteční XV. novopacká prodejní výstava polodrahokamů a nerostů. Tentokrát musíte za kameny od 8 do 14 hodin do sálu v Militkách (bývalá Velveta). V neděli začíná v 10.30 hodin představení skupiny historického šermu Ordures, v 11 hodin vystoupí tanečnice Kaira Sabah s hadem. Dětem bude k dispozici zdarma skákací hrad a trampolína. V tradiční uličce staročeských řemeslných stánků můžete po oba dny zakoupit šperky, dřevěné a šité hračky, minerály, bižuterii, keramiku, oříšky, medovinu…

Psinice - Sbor dobrovolných hasičů a chalupářů Psinice pořádá v sobotu od 13 hodin na hřišti Loučení s prázdninami, tentokrát na téma Vzhůru na palubu. Na akci vystoupí: Páni z Kolína ukázky historických zbraní a dobové zpěvy, Dračice z Bukvice taneční skupina, MVDr. Jan Skorkovský rekordman ve fotbalových dovednostech. Pro děti bude opět připravena spousta her a samozřejmě také odměn. Občerstvení je zajištěno.