Svitavsko - Putování za příběhem litomyšlského zámku

Litomyšl - Za příběhem zámku se můžete vydat v sobotu od deseti do čtrnácti hodin v Litomyšli. Lidé se projdou běžně nepřístupnými prostorami zámku v Litomyšli. Navštíví zámecké krovy, pozůstatky gotického paláce i místa zámeckých divadel. Prohlídky jsou fyzicky náročné a je nutné se předem přihlásit.

Polička - V sobotu v Centru Bohuslava Martinů v Poličce budou zahájeny dvě výstavy. Výstavu Advent s vůní patchworku připravil litomyšlský spolek patchworku a několik dam z Poličky. Začíná i tradiční vánoční výstava betlémů.

Litomyšl - Třetí Litomyšlský den medu je naplánován na neděli od 9 do 17 hodin v Lidovém domě. Návštěvníci si prohlédnou výstavu o životě včel a o historii včelařství na Litomyšlsku. Součástí bude soutěžní ochutnávka medu, výrobky tradičních řemesel, ukázky řezbářské práce betlémářů, dětská dílnička a domácí občerstvení.

Chrudimsko - Tradiční vánoční trhy ve Slatiňanech

Slatiňany - Sokol Slatiňany pořádá v sobotu 24. listopadu v místní sokolovně vánoční trhy, které se každoročně stávají velkou inspirací pro nákup vánočních dárků. Nejinak tomu bude i letos. Trhy začínají v osm hodin ráno.

Chrudim - Tradiční posvícení s pravou českou zabijačkou vás čeká v sobotu 24. listopadu od 9 do 12 hodin na Resselově náměstí. Pořadatelé jako tradičně pozvali do chrudimského centra prodejce a výrobce zboží s lidovou tematikou. Ale to hlavní, co návštěvníky čeká, jsou samozřejmě různé zabijačkové pochoutky.

Chrast - Koncert Milana Drobného a Yvetty Simonové se uskuteční v pátek 23. listopadu od 19 hodin v sokolovně v Chrasti. Koncert bude završen autogramiádou populárních zpěváků. Předprodej vstupenek je v Městském muzeu Chrast.

Orlickoústecko - Protančí se Během na dlouhou trať

Ústí nad Orlicí - Výroční Běh na dlouhou trať souboru C-Dance, celovečerní představení renomovaného ústeckého souboru moderního scénického tance, začne v sobotu v 19 hodin v Roškotově divadle. Uvedeny budou choreografie z dílny Zlaty Bartošové, Hany Blažejové, Olgy Čopiánové, Ivety Zahradníkové, Pavlíny Lipenské, Venduly Skalické a Josefa Papáčka. Už tradičně budou do programu zařazeny i choreografie zakladatelky souboru Evy Veverkové. Letos je to deset let, kdy Eva Veverková odešla od aktivní taneční činnosti i od souboru C-Dance, který dvě desetiletí vedla. Letošní jubileum bohužel nemůže se souborem oslavit. V polovině letošního roku nečekaně zemřela.

Vysoké Mýto - V sobotu od 19.30 hodin se v prostorách M-klubu uskuteční Královský ples, který oficiálně zakončí oslavy 750 let od založení města Vysoké Mýto. Pozvání na Královský ples přijala manželka prezidenta Livia Klausová, které budou předány dary jednotlivých královských věnných měst. K tanci a poslechu bude plesovým hostům hrát Big Band ZUŠ Vysoké Mýto se sólisty Felixem Slováčkem a Ondřejem Rumlem, Koplaho Band Týniště nad Orlicí a skupina GEM. Program zpestří vystoupení kouzelníka Richarda Nedvěda. Večerem provede moderátor Filip Šedivý.

Pardubicko - Do klubu Žlutý pes opět přiletí za svými příznivci Mig 21

Pardubice - Populární kapela Mig 21 opět po roce vystoupí v pardubickém hudebním klubu Žlutý pes. V pátek od 21 hodin sem skupina zamíří se svým novým podzimním turné nazvaným Migem k lidem.

Dašice - Již tuto sobotu se v Dašicích konají pravidelné dašické trhy. Jejich brány se otevřou v osm hodin ráno a pořadatelé upozorňují, že se budou konat za každého počasí. Prodejci se totiž sejdou v kryté prodejní hale v areálu zemědělského družstva.

Pardubice - V neděli v devatenáct hodin zavítá do Východočeského divadla Eva Pilarová. Jedna z nejlepších českých zpěvaček vystoupí za doprovodu kláves a kontrabasu. Na jejím koncertu zazní nejenom klasické vánoční melodie a koledy, ale i největší hity její dlouhé pěvecké kariéry.

Královéhradecko - Advent na Hrádku tradičně voní punčem, kávou a cukrovím

Hrádek u Nechanic - V sobotu od devíti hodin ráno začínají Vánoce na zámku. Tamní kuchyní zavoní punč, káva a cukroví. Tradiční akce potrvá až do 9. prosince. Zámek bude otevřen vždy o víkendech, ve všední dny pouze pro objednané skupiny. Každou sobotu večer akci zpestří vánočně laděné koncerty. V prostorách bude možné si koupit suvenýry, drobné vánoční dárky, perníčky, adventní svícny a další vánoční dekorace.

Hradec Králové - Podzimní festival her a soutěží v sobotu organizují v základní škole Josefa Gočára v Hradci. Jeho součástí bude 27. ročník Hradecké uzlařské regaty a uzlovací školička. Chybět nebudou ani soutěže jako pexeso, riskuj, sudoku, šipky nebo fotbálek na hřišti. Akce začíná v osm ráno.

Hradec Králové - Představení nazvané Františkovo čarování s herečkou Majdou Reifovou se koná v sobotu od 10.30 hodin v Adalbertinu. Program navazuje na televizní Kouzelnou školku. V pořadu se střídají dialogy Majdy a Františka a doprovázejí jej písničky, které děti znají z Kouzelné školky.

Rychnovsko - Prozraďte kostýmem svoje povolání

Rychnov nad Kněžnou - Na Velký karneval se mohou těšit děti a jejich rodiče v neděli od 16 do 18 hodin v sokolovně. Karneval na téma Ten dělá to a ten zas tohle pořádá Mateřské centrum Jája. Čeká vás vystoupení dětí z MŠ Čtyřlístek, maminek s dětmi z MC Jája a ukázky dětské zumby. Připraven bude bohatý program pro děti se soutěžemi, diskotékou i sladkými odměnami.

Týniště nad Orlicí - Na četná přání diváků se v repríze komiksově laděného detektivního příběhu z prostředí kadeřnického salonu vrací na domácí scénu herci divadelní skupiny Temno. Představení Vraždící břitva se odehraje v pátek v 19.30 hodin v sále kulturního domu.

Bolehošť - Přední světový chůdoherec a Divadlo klauniky Brno zavítají do Bolehoště s vynikající komedií Don Quijote de la Ancha nejhranějším představením v Evropě. Tuto didaktickou klauniádu v režii Bolka Polívky můžete zhlédnout v kulturním sále Obecního hostince. Představení přináší pohodu a spoustu smíchu. Začátek je v 18 hodin.

Jičínsko - Tři sestry a Wohnout hostují ve Valdicích

Valdice - Na legendárním vozidle V3S vyrážejí skupiny Tři sestry a Wohnout na společné a nerozborné W3S Tour 2012. Na pomyslné „vejtřasce" obrazí během jednoho měsíce dvanáct štací s pořádným nákladem té nejlepší muziky. Jejich zastávkou budou i Valdice u Jičína, kde se v sobotu 24. listopadu od 20 hodin v místním kulturním domě uskuteční koncert.

Libáň - Vánoční koncert orchestru Václava Hybše se koná v kulturním domě v sobotu 24. listopadu od 18 hodin. Hlavní hostem koncertu bude Pavla Břinková přední operetní a muzikálová zpěvačka.

Libošovice - V tradičním cyklu podzimních besed Posezení se zajímavými lidmi se chystá na sobotu 24. listopadu od 19 hodin v hotelu Český ráj setkání s Naďou a Jaromírem Kubů. Návštěvníky čeká vyprávění o pestrém životě kastelána hradu Karlštejn, o přípravě výstav a expozic našich hradů a zámků a řada jiných zajímavých informací včetně promítání filmového dokumentu.

Náchodsko - Vánoční zvyky, adventní věnce, perníčky…

Náchod - Atmosféru adventu můžou prožít návštěvníci státního zámku při prohlídkách vánočně vyzdobených interiérů. Prohlídky se budou konat ve dnech 24. a 25. listopadu od 10 hodin. Lidé se seznámí s vánočními zvyky a na závěr si budou moci koupit adventní věnce, svícny či perníčky. Letos poprvé budou prohlídky ve III. expozici Na dvoře vévodském, která je běžně otevřena pouze v červenci a v srpnu. Vstupné činí 100 korun pro dospělé a 65 korun snížené.

Hronov - V neděli od 9 do 17 hodin se v sále Josefa Čapka a na náměstí České armády konají tradiční Vánoční trhy uměleckých řemesel. Jako každoročně si můžete prohlédnout výrobky řemeslníků a prodejců z celé České republiky či ochutnat regionální produkty a tradiční pokrmy, nebo si koupit pro radost adventní věnec. Po celý den je připraven také doprovodný kulturní program.

Červený Kostelec - Předvánoční výstava s názvem vánoční pohádka se uskuteční od zítřka až do pondělí 26. listopadu v bývalém zahrádkářském středisku v Náchodské ulici. Výstavu bude doplňovat prodej drobných vánočních předmětů, zajištěno bude i občerstvení. Otevřeno je vždy od 9 do 17 hodin, v pondělí do 16 hodin. Vstupné je dobrovolné.

Trutnovsko - Čím obdarujete své blízké? Vyberte si na Kuksu

Kuks - Již druhý víkend bude v Hospitalu na Kuksu patřit vánočním trhům, které pořádá České farmaceutické muzeum. Trhy začínají v sobotu i v neděli vždy od 9 hodin. K mání zde budou vánoční dárky od českých řemeslníků dřevěné hračky, ozdoby ze šustí, adventní věnce, svíčky, svícny, zvonky, keramika, proutěné předměty, originální šperky, kožené výrobky, ubrusy, perníčky a jiné drobné dárky. Můžete tu také zhlédnout ukázky některých tradičních řemesel.

Trutnov - Projekt Dance festival, zaměřený na propojení profesionální a amatérské sféry scénického tance, vyvrcholí v neděli od 18 hodin v trutnovském Uffu. V první části se představí v sólových vstupech čtyři profesionální tanečníci a zároveň lektoři a choreografové letošního ročníku. Druhá část patří choreografiím, které vznikly při spolupráci během druhého ročníku festivalu.

Vrchlabí - Komedie o dobrých duších a špatných strašidlech, které svedl dohromady jeden inzerát, začíná v Divadelním klubu v neděli od 19 hodin. Ve hře Manžel pro Opalu vystoupí Lubomír Lipský, Květa Fialová, Naďa Konvalinková, Blanka Lormanová nebo David Vejražka.