Svitavsko - Neděle bude možná se Strachem

Biskupice – Masopustní maškary vyjdou v sobotu ve 12 hodin od hasičské zbrojnice v obci na Jevíčsku. Ve 12.30 hodin požádají starostu o povolení, aby se mohly chovat tento den, jak se sluší a patří: zpívat, tančit a hlavně se veselit. Projdou Biskupicemi, Flintorem a Zálesím. Ukončení průvodu bude večer v hospodě u Zechů, kde následuje kulturní program, pochovávání basy, tombola a hudba.

Litomyšl – U příležitosti oslav dvacátého výročí litomyšlské charity je připraven třídenní program. Ten začne v pátek v sedmnáct hodin bohoslužbou v kostele Povýšení svatého Kříže. V sobotu se uskuteční v Lidovém domě program pro mládež a rodiny s dětmi. Organizátoři chystají Festival deskových her, Minikino pro nejmenší a pro starší děti Rockový průvan v charitním šatníku. Půjde o koncert několika skupin. Oslavy dvaceti let vyvrcholí v neděli ve čtrnáct hodin, kdy začne Filmové odpoledne se Strachem. V Lidovém domě budou promítat pohádku Anděl Páně a poté bude následovat snímek Vrásky z lásky. Účast na posledním dni oslav výročí přislíbil i filmový režisér a herec Jiří Strach, který je autorem obou filmů.

Sebranice – Karbaníci si užijí. V sobotu mohou poměřit svůj um se soupeři při „Obecním mariáši". Akce začne v poledne v přísálí kulturního domu v Sebranicích. Prezentace je od půl dvanácté. Organizátoři slibují i občerstvení.

Orlickoústecko - Ze života hmyzu přímo na hřišti

Rudoltice - Bohatý program bude mít sobotní Rudoltický masopust, který se bude konat na fotbalovém hřišti. Veselice bude zahájena v 9.30 hodin, ve třináct hodin odstartuje masopustní průvod obcí. Jeho téma je tentokrát Ze života hmyzu. Obcí se vydá za doprovodu dechové kapely Letohradská 13 a koňského spřežení.

Chrudimsko - Diskotéka na ledě i s teplým čajem

Morašice - Sbor dobrovolných hasičů Morašice pořádá v sobotu od 11 hodin maškarní průvod obcí. Začátek je u hospody Ve Dvoře. Od 20 hodin následuje maškarní rej se skupinou Triton.

Chrudim - V neděli od 15 do 17 hodin můžete zajít na zimní stadion v Chrudimi, kde se uskuteční diskotéka na ledě. Pro všechny bude připraven teplý nápoj zdarma.

Pardubicko - Pokusní králíci a Sto zvířat

Pardubice - Na Malé scéně ve dvoře Východočeského divadle v Pardubicích se v sobotu i v neděli koná premiéra absurdní komedie s názvem Pokusní kralíci. Přijďte se podívat, jak se může taková obyčejná návštěva jedné banky proměnit ve zlý sen a všechno bude rázem jinak, než jak to obvykle bývá. Představení začíná v devatenáct hodin a v hlavních rolích se divákům představí Josef Pejchal, Miloslav Tichý nebo Lída Vlášková.

V pardubickém hudebním klubu Žlutý pes se v pátek od 21 hodin uskuteční koncert kapely Sto zvířat. Ten je součástí turné s názvem Hraju na klavír v bordelu. Právě tak se jmenuje i jejich nová deska vydaná loni v září. Na fanoušky čekají jak nové songy, tak i staré osvědčené hity jako Nikdy nic nebylo či Nejkratší cesta.

Milovníci karnevalů mohou v sobotu zavítat na tradiční maškarní ples Šibřinky, které se konají od 20 hodin v sále Sokolovny v Dolní Rovni. Chybět nebude občerstvení, hudba ani bohatá tombola. Přijďte si užít tento „šílený" ples a nezapomeňte na pořádnou masku!

Královéhradecko - Masopustní rej v neděli na statku

Piletice - Masopustní veselí a tradiční pochoutky si můžete užít v neděli 10. února na Šrámkově statku v Pileticích. Rej začíná v deset hodin dopoledne, průvod pak statkem projde kolem jedenácté. Příchozí se mohou těšit například na jitrnice, jelítka, prejt a další lahůdky z vepřového. Tradičně se bude péct i chleba. Masopust končí ve čtyři odpoledne.

Jičínsko - Na historických lyžích kolem koupaliště

Jičín - Kdo si chce užít masopust, měl by 9. a 10. února zamířit do Valdštejnské lodžie v Sedličkách u Jičína. První den bude přípravný. V masopustní dílně budou zhotoveny masky pro nedělní průvod. Od lodžie vyrazí ve čtvrt na dvě a půjde skrz lipovou alej. Dvoudenní program vyvrcholí v neděli odpoledne na nádvoří jičínského zámku. Ve dvě hodiny bude očekáván příjezd Masopusta a jeho družiny. Zahrají HuSo, Řehečské kvarteto a Jiří Konvrzek, zatančí divadelníci z K-Klubu. Vystoupí i žáci ZUŠ a členové Jičíňáčku. A k masopustu samozřejmě patří jídlo. Pro příchozí bude přichystána hostina a něco z tradičních zabijačkových hodů.

Nová Paka - Tak to tu ještě nebylo! Městem se letos vypraví masopustní průvod a vy můžete být u toho! Masopust budou v Nové Pace slavit v neděli 10. února. Od 13.30 hodin začíná řazení průvodu na autobusovém nádraží, odkud se vydají maškary Kotíkovou ulicí přes kruhovou křižovatku a Komenského ulicí na náměstí. Barevný had pak poputuje do MKS, kde ve velkém sále vypukne karneval. Pro děti je připravena také řada pohádkových her a dílniček. Masopustní občerstvení bude nachystáno v malém sále. Tam si můžete pochutnávat na jitrničkách, ovaru a také masopustních koblihách.

Pecka - Místní koupaliště a kemp se stanou centrem dění mistrovství Pecky v běhu na historických lyžích. Setkání přátel historického lyžování se uskuteční v sobotu 9. února od čtrnácti hodin. Vypsány jsou tři kategorie: děti, ženy a muži. Závody se uskuteční samozřejmě v dobovém oblečení. Po celou sobotu se v místní restauraci budou konat bohaté vepřové hody.

Náchodsko - Zlatokopové, na Klondike!

Náchod - V sobotu 9. února od 10.00 hodin můžete i s dětmi vyrazit na Klondike: recesní zlatokopecký závod dvojic a rodin, během kterého budou připraveny různé netradiční soutěže ( rýžování zlata, chytání bizona, střílení z luku a kuše, lovení mustangů, hra v salonu apod.). Přihlášky se podávají do 9.30 hodin před budovou Déčka. S sebou si vezměte: sáňky či pekáč, rýžovací pánev na zlato a další důležité pomůcky zálesáka. Na účastníky čeká občerstvení a drobné zálesácké odměny. Večer od 20.00 hodin je pro mladé a dospělé tanečníky připraven v restauraci Vatikán Country bál plný hudby, tance, zábavy a soutěží, například o nejsilnějšího muže a ženu bálu.

Rychnovsko - Karneval pro malé kluky a holčičky

Dobruška - V neděli 10. února jsou zvány nejen holčičky a kluci, ale celé rodiny na Dětský karneval do kulturního domu. Začátek je ve dvě hodiny odpoledne. Princezny, čarodějové, vodníci a jiná stvoření se budou moci zapojit do soutěže o nejlepší masku a vyhrát cenu. Pro děti bude připravena také balonková show.

Trutnovsko - Noc gladiátorů ozdobí Rudolf Kraj

Trutnov - Sál Společenského centra Uffo se zítra promění ve velkolepé bojové kolbiště. První zdejší Noc gladiátorů nabídne divákům zápasy především v boxu a v thajském boxu, ale i v dalších bojových uměních. Atraktivním hostem večera bude stříbrný olympionik Rudolf Kraj, v hlavním zápase se představí domácí borec a také hlavní organizátor Noci gladiátorů Luboš Velecký. Úvodní klání začínají v devatenáct hodin.