Svitavsko - Maxipes Fík čeká na návštěvníky

Polička - Výstava, která nejen malé návštěvníky zavede do kresleného světa Jiřího Šalamouna, je k zhlédnutí v Městské galerii v Poličce. K vidění jsou práce knižního i televizního Maxipsa Fíka včetně jeho boudy a interaktivního koutku pro děti. Zastoupena je i ilustrační tvorba pro dospělé.

Litomyšl - Výstavu díla mladé, avšak již etablované umělkyně Mariany Alasseur, která je s Litomyšlí provázána, si můžete prohlédnout od soboty v Městské obrazárně v zámku v Litomyšli. Výstava bude přístupná do 26. května.

Litomyšl - Ti, co si rádi poslechnou barokní hudbu, uvítají sobotní koncert studentek konzervatoře Pardubice. Trio Consonanza ve složení hoboj, zpěv a varhany uslyšíte od 16.30 hodin v kostele Povýšení sv. Kříže v Litomyšli.

Orlickoústecko - Přijďte v sobotu na hrad Litice. Budete mít hvězdy na dosah

Litice n. O. - Na zdejším hradu se v sobotu bude konat Litické hvězdobraní 2013, tradiční jarní setkání astronomů. K vidění budou desítky dalekohledů a dalších přístrojů, určených k pozorování Slunce, planet i hlubokého vesmíru. Současně budou opět v prostorách hradu probíhat přednášky týkající se astronomie a kosmonautiky pro veřejnost. V podvečer bude pozorování rozšířeno o planety a nakonec se účastníci dostanou i k nočnímu pozorování, které pro veřejnost končí ve 22 hodin.

Letohrad - V přízemí zámku bude v pátek zahájena výstava nazvaná Historie pošty Kyšperk Orličné Letohrad. Na vernisáži, která začne v 17 hodin, vystoupí i ředitel Poštovního muzea Praha Jan Galuška a moderátor České televize Václav Moravec. K zakoupení bude publikace o historii pošty, dopisnice a obálky s přítisky, které bude možné orazítkovat pamětním kašetem a ofrankovat známkami s potištěnými kupony. Při vernisáži bude na výstavě poštovní přepážka s denním razítkem a příležitostnou rekomandační nálepkou.

Lanškroun - V areálu Střední zemědělské školy veterinární se bude v sobotu od 9 do 17 hodin konat již XIV. den zemědělské školy. Připraven je pestrý program, mj. dětský den, festival řemesel, projížďky kočárem, výstava historických motocyklů a vozidel, ukázka výcviku služebních psů, den otevřených dveří v učebnách nebo soutěž pasteveckých psů. V areálu školy se v tento den bude také konat soutěž v parkurovém skákání O Hliněný pohár.

Chrudimsko - Motorkáři si přijedou na náměstí pro požehnání

Chrudim - V sobotu se uskuteční 2. ročník Žehnání motocyklům. Akci pořádá Motoclub Horses Chrudim k uctění památky všech, kteří už nepřijedou. Akce začne v poledne v Pardubicích u Kauflandu, poté se bude pokračovat spanilou jízdou do Chrudimi na náměstí, kde bude po 13. hodině probíhat samotné žehnání a mše. Na náměstí Josefa Ressela bude připraven dětský den.

Luže - Místní organizace ČRS Luže pořádá v sobotu Jarní rybářské závody na rybníku Voletice. Závody se konají za každého počasí. Rybník je velmi kvalitně zarybněn a na účastníky čeká mnoho hodnotných cen. Hlavní cenou budou kaprové pruty Sonik.

Chrudim - V sobotu od 13.30 hodin se v chrudimském Muzeu uskuteční 12. ročník tanečního festivalu Plesové choreografie a párové tance 2013. Festival je mistrovstvím ČR v několika tanečních soutěžích souborů i párů. Je přihlášeno 33 plesových choreografií, 13 choreografií seniorských, 6 choreografií polky a 34 párů soutěžících o titul Mistr ČR 2013. V Chrudimi se ve víru valčíku, polky, standardních i latinských melodií objeví to nejlepší, co mohli zhlédnout návštěvníci plesů v naší republice i v zahraničí.

Pardubicko - Historické motoráky vyjedou na koleje

Pardubice - Fanoušci železniční dopravy se mohou těšit na víkend. Sezonu zahájí Museum v Rosicích n. L. Na návštěvníky čeká v sobotu i neděli od 10 do 17 hodin výstava zajímavostí, jízdy historických motorových vlaků na trase Pardubice Slatiňany a zpět, v sobotu okružní vlak Pardubice Moravany Chrudim Pardubice.

Lázně Bohdaneč - Již 116. lázeňskou sezonu otevřou v sobotu od 14 hodin v areálu Léčebných lázní Bohdaneč. Slavnostní zahájení se uskuteční před radnicí, hlavní program se bude konat před pavilonem Gočár. Vystoupí v něm Monika Absolonová, kapely Czech Neck či Ready Kirken. Připravena je i tombola.

Přelouč - Dětský den Tank Power Show je v sobotu od 10 hodin připraven v Přelouči. Připravili tu sportovně-zážitkový program, který letos věnují především generálovi Jaroslavu Klimešovi, jenž patřil k parašutistům, kteří vysílali během druhé světové války zprávy do Londýna.

Královéhradecko - Když budou brát, můžete na udici chytit mobil

Hradec Králové - Malšovičtí rybáři pořádají v sobotu ve svém areálu již tradiční závody z názvem Mobil na udici. Začíná se v sedm hodin ráno a výsledky budou vyhlášeny v 15 hodin. Ten, komu půjde chytání nejlépe, získá mobil.

Hradec Králové, Nový Bydžov  - Královéhradečtí hasiči pořádají v neděli 5. a v pondělí 6. května u příležitosti svátku sv. Floriána patrona hasičů Dny otevřených dveří. Prostory stanic hasičského záchranného sboru budou v Hradci Králové a v Novém Bydžově otevřeny nejen pro veřejnost, ale i pro děti, žáky a studenty mateřských, základních a středních škol. Návštěvníci si budou moci prohlédnout požární techniku a vybavení hasičů, které každý den používají při ochraně životů, zdraví a majetku spoluobčanů. Otevřeno je od devíti ráno do čtyř odpoledne.

Hradec Králové - Výrobci domácích potravin opět přijedou prodávat své produkty do Gayerových kasáren. Farmářské trhy se tam budou konat v sobotu dopoledne. Přijďte si vybrat a nakoupit čerstvé a kvalitní potraviny všeho druhu.

Rychnovsko - Dvakrát majáles ve znamení hudby

Dobruška/Olešnice - V Dobrušce v Archlebových sadech se v sobotu koná Majáles. Pochod městem bude zahájen ve 13.30 hodin. Po 14. hodině začne hlavní program, v němž vystoupí skupiny Paulie Garand & Kenny Rough, Imodium, Criminal Colection, Bod omylu, Your Last Breath, Ve vývoji, W.A.F., We Came from Horror. Těšit se můžete i na občerstvení a afterparty. Olešnický majáles začíná v sobotu ve 13 hodin. Bohatý program nabídne Valánečku, Trop, Relax, skákací hrad, pouťové atrakce i tombolu.

Kostelec nad Orlicí - Tradiční výstava více než 150 odrůd narcisů bude otevřena v Novém zámku v sobotu i v neděli od 9 do 17 hodin.

Týniště nad Orlicí - V sobotu od 19.30 hodin v kulturním domě mezi diváky opět vletí Koule. Divadelní představení autora Davida Drábka v podání skupiny Temno a pod režijní taktovkou Evy Drábkové uvede svou druhou reprízu.

Trutnovsko - Draka přemůžou a vytáhnou na věž radnice

Trutnov - V sobotu vyvrcholí v centru města 8. ročník městských dračích slavností. Pro děti je připravena celodenní hra Cesta rytíře, jejíž součástí bude labyrint před společenským centrem Uffo. Na Krakonošově náměstí vystoupí řada amatérských hudebníků i hosté z polské Swidnice. Slavnosti vyvrcholí večerním průvodem a vyzdvižením draka na věž Staré radnice.

Vrchlabí - Příznivci jedné stopy se sjedou v sobotu na Motorkářské požehnání 2013. Sraz mají v deset hodin na náměstí Míru, před jedenáctou hodinou je pozdraví starosta města Jan Sobotka. Požehnání se poté uskuteční v kostele sv. Vavřince a v poledne vyrazí motorkáři na trasu z Vrchlabí do Hrabačova na Benecko a zpět do Vrchlabí. Odpolední program nabídne show Petra Kuchaře, večer vystoupí Abraxas a Kamil Střihavka & Leaders.

Trutnov - Mistrovství ČR v country tancích a gloggingu se historicky poprvé koná v Trutnově v sobotu i v neděli vždy od 9 hodin v Uffu. Do soutěže se zapojí místní soubor Rodeo, který působí při pořadatelském Středisku volného času Trutnov.

Jičínsko - Nejkrásnější dívky budou bojovat o korunku

Jičín - V sobotu se od 14 hodin v jičínském Masarykově divadle uskuteční finále 24. ročníku celostátní soutěže Dívka roku 2013. Dívky ve věku od 13 do 15 let se představí v několika soutěžních kolech, kde nechybí test všeobecných znalostí, volná disciplína či módní přehlídka. Soutěž Dívka roku 2013 a VIP hosté letos opět podpoří Nadační fond Krtek.

Nová Paka - Pokud patříte k milovníkům vína, neměli byste si nechat ujít 1. ročník novopackého festivalu vín Vínová Paka 2013, který se uskuteční v sobotu od 13 hodin v malém sále MKS a na přilehlém nádvoří. Budete moci okoštovat špičková moravská přívlastková vína z rodinných vinařství. Zajímavou nabídku vín doplní i skvělé občerstvení. Třešničkou na festivalovém dortu bude koncert Vladimíra Mišíka & ETC.

Libáň - Pod záštitou České komise pro UNESCO je realizován projekt Foersterovy dny Libáňský hudební máj. Setkají se zde dva různé žánry. Svět hudby je pojat moderním a interaktivním způsobem. Festival začíná v sobotu v 15 hodin v kostele sv. Ducha v Libáni a do světa barokní a klasické hudby vás zavede Miroslav Kejmar (trubka) a Aleš Bárty (varhany). Foerstrovy dny nabídnou celkem pět koncertů.

Náchodsko - Na návrat ptačího zpěvu si počkají u rybníka

Josefov - Vítání ptačího zpěvu se již potřetí uskuteční v sobotu v Ptačím parku Josefovské louky. Vycházka nenáročným terénem nabídne možnost zaposlouchat se do zvuků probouzející se přírody. Zájemci se sejdou v 8 hodin u rybníka ve Starém Plese. Dozvědí se řadu zajímavostí o migraci, hnízdění a ochraně opeřenců, součástí vycházky bude ukázka odchytu a kroužkování ptáků.

Police nad Metují - První jarní spanilou jízda veteránů pořádá Klub historických vozidel Metuje z Velkých Petrovic. Sraz je v sobotu na polickém náměstí, odjezd v 8.30 hodin.

Police nad Metují - Tradiční májová pouť do polských Vambeřic k bazilice Panny Marie se uskuteční tuto sobotu. Putuje se pěšky po památné poutní cestě s kamennými kříži a sochami, malebnou krajinou Policka, Broumovska a Kladska. Pouť bude zahájena v 8 hodin požehnáním poutníků v chrámu Nanebevzetí P. Marie v Polici nad Metují a zakončena mší svatou od 16.30 v bazilice ve Vambeřicích. Zpáteční cesta bude zajištěna autobusem v 19 hodin.