Jičínsko - Desátá přehlídka dechových hudeb

Bystřice u Libáně Kyzivátova kapela Libáň a Ochotnický divadelní spolek Bozděch Libáň srdečně zvou příznivce dechovky na jubilejní 10. přehlídku dechových hudeb, která se koná na hřišti v Bystřici u Libáně v sobotu od půl druhé odpoledne.

Jičín Český svaz chovatelů Jičín, pořádá v sobotu a v neděli místní výstavu králíků, drůbeže a holubů, spojenou s okresní výstavou mláďat králíků v areálu soukromé střední podnikatelské školy Altman v Jičíně Na Tobolce. Součástí akce je expozice mladých chovatelů a soutěž o nejhezčí zvířátko. V sobotu se uskuteční také ukázka stříhání ovcí, práce s interaktivními hračkami pro psy, péče o srst domácích mazlíčků.

Sobotka Beseda s Terezou Brodskou se koná na zahradě Šolcova statku v neděli od 14 hodin. Uvádí Jindřich Žemlička, zahraje Zámecké saxofonové kvarteto Josefa Žemličky.

Svitavsko - Colour Meeting: zábava, hudba a také dobrá kuchyně

Polička Tradiční multižánrový rodinný festival Colour Meeting nabízí o víkendu svým příznivcům už podesáté zajímavý program. Festival odstartuje v pátek v podvečer divadelním představením na poličském náměstí, které předvede norské seskupení ZIRK MIR. Páteční hudební program v areálu poličského parku obstarají brněnské Květy, poličské Cestárium, balkánské rytmy zazní od maďarských Öškestar a ze Slovenska dorazí The Cellmates. Sobota nabídne vedle hudební produkce i workshopy, prezentace občanských sdružení a divadla pro děti. Ve dvě hodiny začne divadelní představení pohádky O Smolíčkovi. Hudební odpoledne zahájí o půl třetí energičtí Marimba Mama, hvězdou bude bezesporu rapper Bonus. Po osmé hodině na pódiu vystoupí Lenka Dusilová, polští R.U.T.A., němečtí Braintheft a festival zakončí Discoballs. Areál je opět příznivě nakloněn celé rodině, kromě baru a kuchyně tak můžete navštívit i čajovnu a dětský koutek.

Svitavy Pivní slavnosti s bohatým programem nabízejí v sobotu Svitavy. Návštěvníkům se představí sedmnáct pivovarů z celé republiky. Druhý ročník pivního festivalu představí i borce nominační soutěže na Mistrovství České republiky ve vaření kotlíkového guláše a jedlíky v pojídání bramborových knedlíků. Atmosféru doplní vystoupení různých hudebních skupin.

Litomyšl Na litomyšlském Toulovcově náměstí je pro děti i dospělé připraven každý pátek zajímavý program. Tentokrát hlavně děti uvítají pohádku O lakomé mlynářce, která začíná v osmnáct hodin . O půl osmé večer pak vystoupí Jaroslav Uhlíř.

Orlickoústecko - V Letohradu se bude strašit

Letohrad Páteční večery 12. a 19. července budou v zámeckém parku a na zámku v Letohradu patřit Nočním strašidelným prohlídkám. Ty jsou vhodné pro rodiny s dětmi, ale dobře se pobaví i parta dospěláků. Trasa vede parkem až ke strašidelné jeskyni a končí na zámku, kde provází Bílá paní. Během cesty plní účastníci úkoly a setkávají se s nadpřirozenými bytostmi. Odchod skupin s průvodci je vždy po čtvrthodinách od 20.15 do 21.45 hodin. Na prohlídku je nutné se předem objednat v informačním centru.

Bystřec Do obce v sobotu ve 13 hodin vstoupí loupeživý rytíř Walter se svou družinou. Účastníci Walterových slavností se mohou těšit na seznámení s historií obce, ale především na pestrý program. Uskuteční se velkolepá historická denní bitva Balestra, poprava rebelů a vzbouření lidu loupeživého rytíře Waltera, taneční vystoupení žáků ZŠ Bystřec nebo sokolnická show. Přijedou také Komedianti na káře. Večer bude následovat Waltrova zábava.

Žampach V areálu Domova pod hradem Žampach se v sobotu od 13 hodin uskuteční jubilejní 10. ročník letního hudebního festivalu. Kromě domácích Barbušáků vystoupí například Radim Sychra z Ústí nad Orlicí, Vyhoukaná Sowa, Jan Vytásek nebo Vladimír Mišík & ETC. Po ohňostroji, který vypukne ve 23.05 hodin, udělají tečku za festivalem

Chrudimsko - Hubertův country & folk festival

Hlinsko Blíží se další akce Duhového léta v Hlinsku Hubertův country & folk festival, který se uskuteční v sobotu od 15 do 23 hodin v památkové rezervaci Betlém Hlinsko. Na festivalu se představí kapely z různých koutů České republiky: Album (Chomutov), BezDobra (Havlíčkův Brod), Pražce (Luka nad Jihlavou), Chrpa (Chrudim), PonnyExpres (Řetová) a FootRail (Česko/Šlodsko). Pro každého návštěvníka je připraven malý bonus v podobě soutěže o zajímavé ceny. Nebude chybět také dobré pití a maso a ryby rožněné na bukovém dřevě.

Horní Bradlo Na oslavy 120. výročí založení SDH Horní Bradlo přijďte v sobotu. Ve 14 hodin bude položen věnec k pomníku padlých, ve 14.30 následuje průvod obcí na hřiště. V 15.15 začíná slavnostní nástup a od 16 hodin odpolední program.

Chrudim Komorní festival barokní hudby a divadla v Muzeu barokních soch pokračuje v sobotu v 19 hodin. Na programu jsou Canto Dolce Perly baroka. Árie slavných italských autorů (Pergolessi, Caccini, Scarlatti, Marcello, Caldara, Monteverdi) přednesou Anna Hlavenková a Edita Adlerová. Barokní poezii recituje Alfred Strejček.

Pardubicko - Buřty v parku na Dubině

Pardubice Dobrou rodinnou zábavu slibuje pardubický centrální park Dubina. Od sedmé hodiny večerní si tu v pátek může každý zadarmo přijít opéct buřt. Masitou pochoutku je potřeba mít vlastní, pruty na opékání a koše na oheň ale budou na místě připraveny. K všeobecné pohodě zahraje kapela Elixír.

Pardubice V sobotu a v neděli bude vždy od devíti do osmnácti hodin v novém areálu Tenis centra Victoria (TCV) Pardubice v Brožíkově ulici beachvolejbalový turnaj, který je součástí Staropramen tour. V sobotu se utkají smíšené dvojice, v neděli pak odděleně muži a ženy. Z Pardubic se Staropramen tour přesune do Prahy, kde bude pokračovat 21. července.

Pardubice Ani o víkendu nespí pardubické letní kino v Tyršových sadech. Promítá dva filmy z roku 2011. V sobotu je na programu český snímek Vendeta s lesním správcem Oldřichem Kaiserem a Ondřejem Vetchým, který je, jak se postupně ukazuje, zapletený do krvavé msty. O den později v kině dávají předposlední díl z americké akční série Rychle a zběsile, který diváky zavede do ulic brazilského Ria de Janeira. Oba filmy začínají v půl desáté večer a vstup je jako vždy zdarma.

Královéhradecko - Léto s muzikou na statku začíná

Hradec Králové Roztodivná vozítka se v sobotu proženou krajskou metropolí. Ojedinělé mezinárodní závody šlapacích vozítek se již počtvrté vrátí do Hradce Králové. Na jednom z nejhezčích okruhů, v centru města, se utkají závodníci z pěti států. Pro nejmenší děti bude připraven doprovodný program.

Piletice Vystoupením právníka Iva Jahelky bude v pátek odstartována série prázdninových koncertů folkové a country hudby na Šrámkově statku v Pileticích. Krátce před zahajovacím hudebním představením proběhne v 18.30 hodin vernisáž k výstavě grafik, karikatur a aktů výtvarníka Václava Šípoše. Koncerty budou na Šrámkově statku každý pátek.

Hradec Králové V sobotu se prostory Gayerových kasáren opět zaplní farmáři a zemědělci. Budou zde nabízet své zboží uzeniny, ovoce, zeleninu. Farmářské trhy se už staly tradicí, Hradečáci je využívají a v sobotu dopoledne je na parkovišti v Gayerových kasárnách vždy plno.

Rychnovsko - Hasičské klání Lhotecký Džbán

Kostelecká Lhota Sbor dobrovolných hasičů pořádá oblíbené, netradiční hasičské klání Lhotecký Džbán. Soutěž se koná již po třinácté na hřišti Na borkách, začíná v sobotu v 11 hodin. Soutěžící čeká například přelévaní vody pomocí hadice, hod minimaxem či požární útok s překvapením pořadatele.

Rychnov nad Kněžnou Pelclovo divadlo připravilo pro děti Prázdninové pohádkové pátky. Představení začíná vždy v 17 hodin na nádvoří Pelclova divadla. Tento pátek se zde představí Ladislav Peřina s pohádkou O strašidle z dubového lesa.

Doudleby nad Orlicí Farmářské trhy na zámku se konají v neděli od 10 do 17 hodin. Na trzích bude možnost zakoupit pečivo, frgále, uzeninu, sýry, med, medovinu, ovoce, zeleninu, sadbu, květiny, koření, masti, kompoty a džemy.

Trutnovsko - Křtiny levhartů s Veronikou Freimanovou

Dvůr Králové nad Labem Křtiny dvou uměle odchovaných levhartích koťat se uskuteční v sobotu v 15 hodin na zadní terase Neumannovy vily. Mláďata pokřtí známí herci Veronika Freimanová a Martin Kraus, popřát levhartím mláďatům do života hodně štěstí přijdou i Markéta Hrubešová a zpěvačka Jana Rychterová, která o levhartech dokonce složila novou píseň. Mláďata samozřejmě uvidí zblízka i návštěvníci zoologické zahrady.

Rudník Na fotbalovém hřišti v Rudníku se v sobotu od 9 hodin koná již tradiční akce Den otců. Připraveny jsou disciplíny jako kolečko, moták, bungee running a sudový běh. Den otců probíhá v rámci benefiční akce Po vodě. Od 13 hodin tady vystoupí hudební skupiny bez nároku na honorář. Jsou to například Vrchlabský Dixieland, Lety mimo, Five o´clock tea, Žibr, CémurŠámur a další.

Dolní Albeřice V pátek se v pensionu Liberta v Dolních Albeřicích od 20 hodin uskuteční tradiční setkání chalupářek a chalupářů a přátel albeřicko-lysečinského trojúdolí. Besedou budou provázet Tamara Nováková a Pavel Klimeš. V sobotu se pak od 10 do 17 hodin uskuteční hlavní program zábavně naučná, interaktivní procházka pro všechny věkové kategorie. Ožijí místa paměti předválečných starousedlíků, nových osídlenců, poválečných i současných chalupářů. Cestou bude možné potkat prchajícího pašeráka, vartujícího finance, malující jeptišku, píšící spisovatelku, krkonošského kronikáře, pracujícího chalupáře a další. Účastníci procházky se také dozvědí, jaká je v Krkonoších flóra a fauna, jak udržovat krkonošskou louku na zahradě.

Scénář a režii setkání má na svědomí Tamara Nováková. Programem provede návštěvníky kreslený průvodce, který bude k vyzvednutí v pátek během besedy v sobotu v informačním stánku u Muzea Vápenka i na dalších místech.

Sbírat se budou i razítka z každého oživlého místa večer se pak uskuteční slosování o ceny. Doporučený start interaktivní procházky je u Muzea Vápenka v Horních Albeřicích.

Náchodsko - Tropická charitativní pouť

Česká Skalice Na břehu přehrady Rozkoš u Restaurace Tropical se od pátku až do neděle uskuteční již sedmá Tropická charitativní pouť. Připraven je celodenní program pro děti i dospělé pouťové atrakce, kouzelníci, ukázky práce hasičů a záchranářů, projížďky na velbloudech, letecká show a mnoho dalšího. Nechybí ani koncerty známých kapel. Vrcholem sobotního večera bude hasičská vodní fontána s ohňostrojem a hudbou Bedřicha Smetany. Výtěžek z dobrovolného vstupného bude věnován Ústavu sociální péče v České Skalici a dětem postiženým mozkovou obrnou. Více na: www.tropical.cz

Josefov Klub přátel Josefova zve v sobotu do zdejšího Dolíku na Josefovskou slavnost, kterou ve 13.30 hodin zahájí jednotky klubů vojenské historie pochodující pevnostním městem. Od 14 hodin následuje bitevní ukázka mezi příslušníky rakouských a pruských jednotek v prostorách známých jako Třešňovka. Program na: www.josefov.cz