Svitavsko - Nakoukněte do života posledních majitelů Svojanova

Svojanov – Při sobotních nočních prohlídkách se můžete nechat na hradě Svojanov přenést do období mezi lety 1879 - 1910, kdy panství vlastnili manželé Haascheovi. Poslední soukromí majitelé jezdili na hrad trávit občasné pobyty spojené s odpočinkem a zábavou. Prohlídky jsou hrané a představují romantický i trochu smutný příběh posledních majitelů Svojanova. Vychutnejte si tajemnou noční atmosféru hradu!
Litomyšl – V rámci Dnů evropského dědictví můžete navštívit v sobotu a v neděli zajímavé památky, budovy, objekty a prostory. Mimo jiné můžete například vystoupat na vyhlídkovou věž v gymnáziu nebo věž v kostele sv. Kříže. Ve Smetanově domě vás v sobotu čekají komentované prohlídky zákulisí. Kromě běžných prostor Smetanova domu budou moci návštěvníci nahlédnout do divadelního zákulisí – vyzkoušet si obsluhu divadelních tahů, bývalé kotelny a uhlárny, na velkou půdu Smetanova domu, nalézající se nad hlavním sálem, a mnoho dalších zajímavých míst, kam je obvykle vstup zakázán. V 18 hodin se tady koná koncert Mladé Prahy, na kterém budou předány ceny města Litomyšle.
Litomyšl - Na Toulovcově náměstí se v sobotu od devíti do čtrnácti hodin koná Regionální festival. Lidé budou mít možnost prohlédnout si a vyzkoušet techniky zpracování různých materiálů pod vedením studentů fakulty restaurování, ochutnat regionální potraviny od místních výrobců, zaposlouchat se do tónů hudby litomyšlských kapel, nakoupit na Bleších trzích, zasoutěžit si v kvízu nebo se pobavit divadélkem.

Orlickoústecko - Od koupaliště až na vrcholky hor

Jablonné nad Orlicí - Místní Klub českých turistů připravuje na sobotu již 37. ročník turistického pochodu Vyhlídkové vrcholy. Prezentace a průběžný start budou v areálu jablonského koupaliště od 7 do 10 hodin, u koupaliště bude i cíl. Pěším turistům jsou určeny trasy dlouhé 5, 10, 19 a 26 kilometrů, nejkratší, která startuje od 8 hodin, je Pohádková cesta pro rodiny s dětmi.

Chrudimsko - Posvícení na Veselém Kopci

Vysočina - V sobotu 7. září od 10 do 15 hodin se na Veselém Kopci u Hlinska koná program s příjemným názvem i obsahem Posvícení. Ve všech roubených objektech to bude vonět přípravou tradičního posvícenského pečiva, někde budou moci návštěvníci i ochutnávat. Například v hájence se bude péci, ochutnávat i prodávat sváteční pečivo, ve statku z Mokré Lhoty zase zavoní chléb a placky z chlebového těsta upečené ve zdejší chlebové peci. K dalším zajímavostem letošního Posvícení bude jistě patřit pečení perníků z forem, které před očima návštěvníků bude vyřezávat Oldřich Kvapil řemeslník oceněný titulem Nositel tradice. Ani Posvícení na Veselém Kopci se neobejde bez veselé muziky, tance a zpěvu. O to se postarají folklorní soubory Vysočánek a Vysočan z Hlinska. Příjemným zpestřením jistě bude vystoupení zahraničních studentů, kteří v rámci právě probíhajícího festivalu studentské tvorby v Hlinsku zajedou i na Veselý Kopec. V krátkém pořadu představí lidové písně a tance své vlasti. Program doplní Posvícenský jarmark, kterého se zúčastní pozvaní lidoví výrobci nabízející tradiční dobroty, ale také keramiku, formičky, dřevěné hračky, dřevěné kuchyňské náčiní a další výrobky. Návštěvníci si budou moci některé řemeslné techniky také vyzkoušet.

Pardubicko - Western trochu jinak

Pardubice - Na pardubickém závodišti vyroste tuto sobotu a neděli od devíti hodin dopoledne westernové městečko, které je již tradičně součástí výstavy Koně v akci. Letošní ročník však chce návštěvníkům přiblížit western trochu jinak. Hlavním tématem městečka budou Indiáni pro děti. Nebudou chybět ani ukázky agility a koňského póla. Páteční odpoledne bude patřit milovníkům zlatavého moku. V Pardubickém pivovaru se již tradičně uskuteční Pernštejnské slavnosti. Brány pivovaru se otevřou od čtrnácti hodin. Na dětské návštěvníky čekají například výtvarné dílny, zdarma projížďky na koních a jiné atrakce. Pro ty starší pak ochutnávky piva, vystoupení zpěváka Marka Ztraceného či kapel Stresor a Heebie Jeebies. Připravena je i exkurze, při které budou návštěvníci svědky vaření piva a dostanou samozřejmě ochutnat vybrané pivo přímo z tanku.

Královéhradecko - Sobota s královnou Eliškou a gulášem

Hradec Králové - Do města přijede opět královna Eliška. Její slavnosti startují už v pátek od pěti hodin odpoledne jarmarkem a večer pak ohňovým průvodem. Slavnosti vrcholí v sobotu. Na Velkém náměstí bude znít středověká hudba, samozřejmostí jsou trhy, královský průvod dorazí před druhou odpoledne. U morového sloupu budou kouzlit kejklíři, tančit cikáni a pracovat dávní řemeslníci. Šermíři, chovatelé dravých ptáků, hudebníci a divadelníci pobaví ty, kteří sejdou do Žižkových sadů. Už jednačtyřicátý ročník závodu Černožický kilometr pořádá v sobotu 7. září kanoistický oddíl TJ Sokol Černožice. Na Labi v Černožicích se sejdou nejen začínající závodnice a závodníci, ale i jejich předchůdci a rodinní příslušníci. V netradičních disciplínách, které se nejedou nikde jinde, ani na olympiádě, se utkávají každoročně například rodinné nebo oddílové posádky na čtyřkajaku nebo deblkajaku a spousta dalších. Oddíly soutěží průběžně po celý rok o body do Labsko-Orlického poháru, který bude zakončen v neděli v Sezemicích. Velmi oblíbené gulášové klání se už potřetí odehraje v sobotu 7. září na chlumeckém koupališti. Jde o veselé zakončení letní sezony, kdy vyparáděné soutěžní týmy na otevřeném ohni vaří guláš podle svých rodinných nebo tajných receptů. Startuje se v deset hodin dopoledne a soutěžící mají na přípravu toho nejlepšího guláše ze čtyř kilogramů masa rovné čtyři hodiny.

Rychnovsko - Kačenčino loučení s létem u Kristýny

Deštné v O. h. - Desátý ročník loučení s létem při němž princezna Kačenka předá svou vládu nad Orlickými horami Rampušákovi, začne ve 13 hodin u penzionu Kristýna. Při putování pohádkovým lesem potkáte lesní žínky, víly, permoníky, krále, hejkala, vodníky i čerty a těšit se můžete i na posezení u grilovaného masa.

Jičínsko - Pohádkové bytosti míří do cihelny

Šárovcova Lhota - Obec Šárovcova Lhota a Martin Pour zvou v sobotu od 14 hodin do cihelny v Šárovcově Lhotě. Do cihelny se totiž nastěhují pohádkové bytosti a strašidla! Zábava je připravena na celé odpoledne i večer. Chybět nebude promítání pohádek, různé hry, skákací hrad i trampolína. Chybět nebude ani bohaté občerstvení.

Jičínsko - Pohádkové bytosti míří do cihelny

Šárovcova Lhota -Obec Šárovcova Lhota a Martin Pour zvou v sobotu od 14 hodin do cihelny v Šárovcově Lhotě. Do cihelny se totiž nastěhují pohádkové bytosti a strašidla! Zábava je připravena na celé odpoledne i večer. Chybět nebude promítání pohádek, různé hry, skákací hrad i trampolína. Chybět nebude ani bohaté občerstvení.

Náchodsko - Kuronské slavnosti kejklířů a umělců

Náchod - Už posedmé se na náchodském zámku uskuteční Kuronské slavnosti. Připomínají slavnou dobu, kdy se tady objevovali umělci, pouliční kejklíři i zdatní řemeslníci. Hlavní program se odehraje v sobotu 7. září od rána až do pozdního večera: nabídne hudební a taneční vystoupení, módní přehlídku, pohádky, soutěže i koncert Janka Ledeckého.

Trutnovsko - Hřbitovem projedou šlapací autíčka

Dvůr Králové - Starý hřbitov bude v sobotu místem srazu a závodů šlapacích aut. Na profesionálních šlapacích strojích tu mohou bojovat o stupně vítězů nejen děti, ale i rodiče. Pro méně soutěživé tu pořadatelé připraví šlapací vozítka na volné ježdění po parku. Pro děti tu ale bude další program, jako skákací hrad, malování na obličej, moto trenažér nebo trampolína. Akce se koná od deseti do sedmnácti hodin.