Svitavsko - Mladá Smetanova Litomyšl – hudba a divadlo

Litomyšl - Hudba a divadlo je letošní téma festivalu Hudební mládeže Mladá Smetanova Litomyšl. Hned v pátek návštěvníky vtáhne do muzikálového světa soubor ostravských herců v představení Muzikál Stodolní aneb West Side Story po našim. Sobotní dopoledne patří Shakespearovi a jeho dvornímu překladateli profesoru Martinu Hilskému. Odpoledne vás Jaroslav Dušek zavede do světa divadelní, hudební a světelné improvizace. Sobotní večer patří Jiřinkovému plesu. Nepřijdete ani o sobotní odpolední zahradní slavnost v Klášterních zahradách. Kompletní program najdete ZDE.

Litomyšl - Již čtrnáct let se na Smetanově náměstí koná Starodávný jarmark. Stánky opět zaplní po obou stranách horní části náměstí v sobotu. Přijet by mělo přes sto řemeslníků, kteří budou předvádět stará řemesla a prodávat svoje výrobky. Návštěvníci uvidí kování koně, drátování, rytí skla, paličkování, košíkářské a řezbářské práce, soustružení dřeva, výrobu keramiky a korálků, ručního papíru, skleněných předmětů, zdobení perníků a další, dnes již polozapomenuté způsoby výroby.

Borová - Formanský den opět uskuteční v obci na Poličsku tuto neděli. V areálu za „roubenkou“, směrem na Pustou Rybnou budou soutěžit koně. Ne však ti, které známe z dostihů. Klání v různých disciplínách, ke kterým tradičně patří soutěž v orbě či tahání břemen koňmi, začíná v 10 hodin dopoledne.

Svitavy – Svitavské kostely se v rámci Dnů evropského dědictví otevřou v neděli pro veřejnost. V kostele svatého Jiljí u hřbitova, svatého Josefa v Lánech i navštívení Panny Marie na náměstí podají odborný výklad mladí historikové z klubu Záviš. „Průvodci vyloží lidem historii kostelů. Jsou schopní říci informace k věcem, které se v kostelech nachází. Dokonce mohou přidat zajímavé historické příběhy,“ řekl Miloslav Štrych, vedoucí klubu Záviš. S mimořádnou nabídkou přichází také městské muzeum a galerie, kde budou zdarma přístupné všechny expozice. Otevřou se rovněž dveře Ottendorferova domu. Kostely i ostatní pamětihodnosti čekají na návštěvníky od 13 do 17 hodin.

Orlickoústecko - Chcete vidět stovky hub? Jste zváni do muzea

Třebovice – Místní fotbalové hřiště bude v sobotu hostit účastníky Hubertovy jízdy. Program začíná v 11 hodin nástupem jezdců a vozatajů, následovat by měla společná projížďka obcí a jejím okolím. Po ní diváci uvidí jezdecké rychlostní soutěže (slalom mezi tyčemi a jízdu kolem barelů), připraveny jsou soutěže pro děti, chybět nebude ani občerstvení.

Choceň – Od pátku do neděle pořádají choceňští mykologové v prostorách Orlického muzea na choceňském zámku tradiční velkou výstavu hub.Výstava je proslulá tím, že její organizátoři dokážou prezentovat několik set druhů hub. Otevřeno je v pátek a v sobotu od 10 do 17 hodin a v neděli od 10 do 16 hodin.

Chrudimsko - Drůbež, exoti i chryzantémy

Slatiňany – Český svaz chovatelů Slatiňany pořádá o víkendu na výstavišti za železničním přejezdem výstavu králíků, drůbeže, holubů a exotů rozšířenou o výstavu jiřin. Výstava bude dále doplněna o prodej chryzantém a okrasných keřů. Otevřena je v sobotu od 7 do 17 a v neděli od 8 do 15 hodin.

Heřmanův Městec - Pokerklub Heřmanův Městec pořádá v neděli od 11 hodin v Tipsportbaru Heřmanův Městec turnaj týmů Poker Texas Hold´em. Turnaje se mohou účastnit pouze čtyřčlenné týmy s hráči staršími 18 let.

Slatiňany - Hospůdka Pod Kopcem pořádá v sobotu v 19 hodin Pyžamovou party se skupinou Colorado. Každý účastník v pyžamu dostane zdarma 1 pivo nebo 2 deci vína.

Heřmanův Městec - Půlkulatý 15. ročník Babího léta na Železných horách – tradiční prodejní výstavy výrobků a výpěstků podnikatelů železnohorského regionu se uskuteční v pátek a v sobotu v areálu autokempinku Konopáč v Heřmanově Městci. Babí léto začíná v pátek ve 14 hodin.

Pardubicko - Hity z filmových festivalů v kině Dukla

Pardubice - Ne každý má možnost účastnit se velkého filmového festivalu. Proto vznikla putovní přehlídka filmů Manifesto, která festivalové hity představí v exkluzivní předpremiéře. Pardubičtí diváci úspěšné snímky zhlédnou od zítřka do středy v kině Dukla Pardubice. Všechny projekce začínají v 18.30 hodin. „Ve čtvrtek uvádíme černou teroristickou komedii Čtyři lvi. V pátek dokument Mimina, v němž čtyři filmové štáby současně zaznamenávají první tři roky života dětí narozených v Kalifornii, Namibii, Tokiu a v poušti Gobi.

Pardubice – V neděli se opět otevře hudební klub Žlutý pes. První koncert, který se zde uskuteční od dvaceti hodin, bude pod taktovkou zahraniční kapely Primal Fear. Tu jako host doprovodí skupina Salamandra.

Královehradecko - Zemědělci se pochlubí zvířaty i dobrými potravinami

Hradec Králové – V pátek a v sobotu budou Šimkovy sady patřit krajským dožínkám. Pátek bude ve znamení Dne zemědělství Královéhradeckého kraje. Hlavním dnem dožínek však bude sobota. V 9.45 hodin vyjde od zimního stadionu slavnostní průvod do Šimkových sadů, kde bude program pokračovat. Na velkém pódiu se například objeví Dechový orchestr města Hradce Králové, skupiny Nadoraz a Zelenáči. Hlavní hvězdou by měl být zpěvák Janek Ledecký. V poledne budou předány dožínkové věnce a vyhlášeny výsledky soutěže Potravinář roku a Regionální potravina. Malé pódium nabídne řadu hudebních vystoupení. Scéna loutkového divadla bude patřit pohádkám. Ukázky zvířat jsou připraveny na šancích Šimkových sadů. Návštěvníci od 12 hodin uvidí třeba jezdeckou drezurní ukázku, představení plemen dojnic, ruských psů, ukázky střiže krav a ovcí.

Skřivany - O víkendu se ve Skřivanech uskuteční druhý sjezd rodáků a přátel obce při příležitosti oslav 650. výročí první písemné zmínky o Skřivanech. V sobotu začíná setkání v 10 hodin požehnáním praporu obce u obecního úřadu, pak se vydá průvod do zámeckého parku, kde od 11 hodin začne bohatý program. Sobotní oslavy ukončí ohňostroj. V neděli bude od 10 do 13 hodin výstava obrazů M. Vančury na obecním úřadě a den otevřených dveří v místní základní škole.

Hradec Králové - Nočně osvětlené město si mohou zájemci prohlédnout v sobotu trochu netradičně od 20 do 24 hodin z Bílé věže.

Rychnovsko - Týnišťské posvícení aneb Veselé loučení s létem

Týniště nad Orlicí – V neděli od 14 hodin se v městském parku koná Týnišťské posvícení aneb Loučení s létem. Na programu je například divadelní představení D´Artagnan plné rychlých střihů, proměn i překvapení, svým pojetím podobné filmovému scénáři, taneční vystoupení skupiny Rose Girls nebo vystoupení skupiny Nešlapeto se staropražskými písničkami. Po celé odpoledne budou probíhat soutěže pro děti o sladké odměny. Občerstvení pro návštěvníky je zajištěno. V případě nepříznivého počasí se program i s občerstvením přesouvá do kulturního domu.

Opočno
– Hravé odpoledne, které jako nábor pořádají opočenští skauti, vás čeká v sobotu od 14 hodin v Lišťovině. Děti se mohou těšit na zábavné hry se spoustou skautských aktivit, bohatý doprovodný program i na opékaní špekáčků. A co si máte přinést s sebou? Špekáček na opečení, chléb, kečup nebo hořčici, pití a hlavně pohodlné oblečení. V případě deštivého počasí jsou zájemci o setkání zváni do skautské klubovny Opočno.

Vamberk
– Svatováclavský jarmark začíná v sobotu od devíti hodin. Těšit se můžete například na Vambereckou dechovku, Pouličníky, Quanti Minoris, Madam a od 13 hodin také na Slávka Janouška a Luboše Vondráka – Caramba. Jarmark nabídne bohaté občerstvení, nejrůznější atrakce pro děti i dospělé a samozřejmě stánkový prodej po celý den. Vamberský jarmark je v sobotu otevřen od 9.00 do 16.00 hodin.

Jičínsko - Na Závisti budou dupat králíci

Hořice – Český svaz chovatelů, Základní organizace Hořice, pořádá od pátku do neděle ve svém výstavním areálu Na Závisti okresní výstavu králíků, drůbeže, holubů, okrasného ptactva a terarijních zvířat. Chovatelé předvedou také andulky. Školy a školky mohou výstavu navštívit v pátek dopoledne. Pro veřejnost je otevřeno v pátek od 14 do 17 hodin, v sobotu od 8 do 17 a v neděli od 8 do 15 hodin. Na pátek a sobotu je zajištěn prodej kuřic. Pro všechny je tradičně připraveno občerstvení a tombola.

Štěpanice u Nové Paky - Svěcení obnovené štěpanické zvoničky se můžete zúčastnit tuto sobotu od 13 hodin. Zvonička se pyšní novým zvonem, kterému požehná vikář Petr Jandejsek, proslov bude mít starosta obce. Odpoledne je připraven program, který vyvrcholí večerní zábavou. Vše se odehraje přímo v obci na okraji osady.

Libáň
– V sobotu si můžete přijít poslechnout od 19 hodin do Domu kultury v Libáni koncert operního pěvce Štefana Margity (tenor) a Kataríny Bachmannové (klavír). Jednotné vstupné je 300 korun. Předprodej vstupenek zajišťuje prodejna drogerie paní Petříčkové na náměstí v Libáni.

Trutnovsko - Do Lánova se poosmé sjedou punkeři

Lánov – Osmý ročník punkového festivalu Lánovský kostival se uskuteční v sobotu od 19 hodin v hornolánovském sále. Vystoupí kapely Muerti, OPV, The Seegers, Výprodej Zeber a Driák.

Svoboda nad Úpou – Rudolfovy slavnosti, připomínající povýšení Svobody nad Úpou na město, nabídnou v sobotu umělecká řemesla, folklorní a divadelní představení i vystoupení šermířů a fakírů. Vystoupí Petr Bende a kapela Slzy. Program začne v 10 hodin.

Hostinné – Světově proslulou komedii Miláček Anna od Marca Camolettiho v podání pražského Divadla Palace uvede v sobotu v 19.30 hodin hostinské kino. V hlavních rolích se představí Vanda Hybnerová, Linda Rybová, David Prachař a Saša Rašilov.

Náchodsko - Dny evropského dědictví otevřou památky

Jaroměř – Josefov - Významná celoevropská akce Dny evropského dědictví vždy v září otevírá veřejnosti brány nejzajímavějších památek. V Jaroměři můžete tento víkend navštívit kostel sv. Mikuláše, Wenkeův dům, Muzeum magie, Železniční muzeum či Boučkovo loutkové divadlo. V Josefově jsou otevřeny Podzemní chodby, Ravelin No. XIV, Bastion IV nebo První vojenskohistorické muzeum M. Frosta. Ve všech objektech je vstupné dobrovolné. U příležitosti 90 let od zahájení autobusové dopravy na lince Nové Město nad Metují - Jaroměř a zároveň jako doprovodná akce k EHD 2010 budou vypraveny speciální autobusy na trase Nové Město n. M. – Jaroměř a zpět. Autobusy zájemce dopraví k jednotlivým památkám zcela zdarma.